fbpx

Сьогодні Церква вшановує великомученика і цілителя Пантелеймона

9 серпня церква вшановує Святого Великомученика Пантелеймона, якого вважають покровителем лікарів та охоронцем від пожеж. Про це повідомляє Express.ua.

Давні оповідки та звичаї, пов’язані з цим святом, збереглися у Галицькому районі, що на Івано-Франківщині. Саме тут, у в селі Шевченкове, ще у ХІІ столітті був побудований храм на честь цього святого.

“Святий Пантелеймон ще до того, як став християнином, вивчав медицину, – розповідає Експрес-онлайн отець Ігор Броньовський, священик УГКЦ, настоятель храму Різдва Христового та декан Галицький. – Він був придворним лікарем імператора Максиміана. Коли ж охрестився, то й через молитву оздоровлював багатьох безнадійно хворих. За це він не брав ніякої плати, тільки просив оздоровлених навернутися до Христа.

Дізнавшись про це, імператор наказав відрубати Пантелеймону голову. Після страти із відрубаної голови святого потекло молоко, а оливкове дерево, до якого він був прив’язаний перед смертю, вкрилося рясними плодами. Сталося це в 305 році”.

Святого Пантелеймона нині вважають помічником та покровителем лікарів. До нього моляться важкохворі та їхні родичі.

“У село Шевченкове, в один із найстаріших храмів України, збудований у 1194 (!) році волинським князем Романом Мстиславичем, щороку з’їжджаються на “професійні” прощі лікарі з усієї України, – продовжує отець Броньовський. – А в Івано-Франківську на території обласного клінічного центру паліативної допомоги (хоспісу) встановили єдину в Україні статую святого Пантелеймона у повний зріст”.

“У народі вірили, що Пантелеймон оберігає від вогню хати та новий урожай, – каже Експрес-онлайн етнограф Стефанія Капустинська. – У Центральних та Східних регіонах України Пантелеймона називали Паликопою або ж Палієм. Коли в когось горіла оселя і вогонь не могли погасити, то ставали перед полум’ям з іконою Пантелеймона. Щоправда, це могли робити лише старші чоловіки або знахарі.

Ще й донині у багатьох селах 9 серпня люди запалюють свічку та моляться перед іконою Пантелеймона, просячи святого, щоби він зберіг від пожеж хати і врожай”.

Читайте також:   Весілля Потапа і Насті Каменських: на фoтo зірoк знайшли нoві дoкази

You cannot copy content of this page