fbpx

Склянка молока для дитини: як змінилось здоров’я учнів школи, де встановили молокомати

У всіх європейських країнах – склянка молока на день у школі – це норма, в той самий час в Україні молока не бачать навіть першокласники. В грудні минулого року ТСН.Тиждень перевірив здоров’я дітей у кількох школах та виявив майже кaтaстpoфічну ситуацію з кальцієм і вітаміном D: кpитично важливими для їхнього розвитку.

За допомогою однодумців було влаштовано соціальний експеримент, метою якого стало вживання дітьми щодня склянки молока. Його проводили у Томашпільській середній школі на Вінничині, у їдальні якої було встановлено спеціальний молокомат. І хоч сам молокомат – через кордони і митниці – приїхав у школу нещодавно, весь клас починаючи з лютого – щодня п’є молоко – кожна дитина по 180 грамів.

“Як ми виявили, є постанова 2004 року, де регламентовано 18 грамів молока на день. Це нічого, а потрібно 180, і ми вже написали звернення до міністра АПК, щоб внесли зміни в постанову, бо це ненормально”, – розповідає громадська активістка Лариса Білозір.

Вивляється, що 18 грамів – це лише дві ложки, коли нормою є 300 грамів на добу. Наразі ці правила намагаються змінити хоча б на рівні об’єднаних громад. Загалом Білозір знайшла гроші на шість молокоматів, а три об’єднані територіальні громади погодили молочні програми.

Читайте також: Медики розповіли, як коров’яче молоко впливає на здоров’я дітей

“Загалом, наш молочний рух ми почали ще торік у грудні, там, де на нашу ініціативу відгукувалися місцеві громади. Спочатку у Львові, благодійники купили недешевий молокомат, молоко возили з Тернополя. В лютому ми дісталися Томашполя. Скрізь ми досліджували рівень кальцію у дітей і він був приголомшливим – майже у всіх спостерігалась нестача, а подекуди – гострий дефіцит. А крім того виявилось фактично – споживання молока дітьми в школах – майже заборонено!” – ділиться враженнями журналістка видання, Галина Сергєєва.

Для експерименту було зафіксовано результати аналізів десяти дітей місцевої школи. Станом на лютий рівень кальцію та вітаміну D тільки в однієї дитини був у нормі. У решти був значно занижений рівень кальцію в кpoві, а це означає вже суттєвий його брак в депо кальцію – кіcтках. Рівень вітаміну D у всіх дітей був занижений, а подекуди навіть суттєвий дефіцит. Все це означає втомлюваність, дратівливість, ризик хвороб, ламкість кіcток та частий головний бiль, а іноді навіть cyдоми!

І от – ті ж діти – після тримісячного вживання молока. Лише у двох дітей кальцій та вітамін D нижче від норми, втім, ця нестача вже не така гостра як була раніше. Загалом, вітамін D також ще не досяг ідеальних показників, однак у середньому виріс на третину! Та й наочно, в цих засмаглих і рум’яних дітях важко впізнати тих блідих і змучених, якими вони були у лютому. Як насправді небагато дитині треба, аби бути здоровою.

You cannot copy content of this page