fbpx

Скасування віз до ЄС для українців: терміни і ризики

Питання українського безвізу вийшло на фінішну пряму. Експерти: дадуть влітку. Європейські чиновники під час тріалогу між Європарламентом, Радою ЄС та Єврокомісією 28 лютого схвалили скасування віз для України.

Кордони і терміни. Про те, що європейські чиновники обговорять українське питання в останній день зими, стало відомо в перших числах лютого. Тоді ж з’явився і план-графік вирішення цієї проблеми: передбачається, що голосування за нього в комітетах Європарламенту (ЄП) відбудеться 21 березня. На сесію ЄП наш безвіз повинен потрапити 4 квітня, останнє слово на початку травня повинна буде сказати Рада ЄС, а 12 червня за планом – відкриття кордонів Шенгену для українців. Ці терміни підтвердив і голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер, пише “Сегодня”

Стосовно ж безпосередньо тріалогу, то, за словами експерта Ради зовнішньої торгівлі “Українська призма” Мар’яни Кузьо, він потрібен для узгодження спільної позиції щодо України трьох ключових органів співдружності: “Якщо позиція буде позитивною, а самі переговори закінчаться за один день, як в випадку з Грузією (що й сталося. – Прим. ред.), тоді можна вважати, що несподіваних моментів на етапі Ради ЄС не станеться”. Нагадаємо, що тріалог щодо Грузії відбувся 14 грудня. Після “звірення годинників”, євродепутати схвалили безвіз всього через два місяці, а 27 лютого прозвучало остаточне рішення.

Варто зазначити, що в понеділок Рада ЄС затвердила також і механізм припинення безвізового режиму, відсутність якого було головною перешкодою для України. Нагадаємо, що завдяки йому ЄС залишила за собою право повернути візи для будь-якої країни, яка перетворюється на джерело міграційної загрози. Наприклад, механізм спрацює якщо через проблеми з документами зросте рівень відмов на кордоні на 50% або на території ЄС збільшиться кількість нелегалів з цієї країни. Нарешті, причиною повернення віз може стати і провал реформ. Очікується, що останні підписи під “механізмом скасування” з’являться вже сьогодні, а другий тур переговорів стартує завтра.

Ризики. Однак не виключають експерти можливість і негативного сценарію, навіть після успішних тристоронніх переговорів. Зокрема, в майбутньому можуть перешкодити гучні корупційні скандали і реверс ключових реформ в країні. “ЄС пильно стежитиме за ситуацією в ряді сфер (постмоніторинг), регрес в яких може призвести до скасування безвізового режиму. Точний перелік цих сфер поки що невідомий, але вже зараз називають боротьбу з корупцією, організованою злочинністю, дискримінацією”, – говорить аналітик інституту світової політики Дарина Гайдай. В АП зазначають, що донедавна головним “гальмом” українського безвізу залишалася Франція, яка стоїть на порозі президентських виборів.

Читайте також: Названі правила перетину кордону, які діятимуть після скасування віз

“Саме ця країна неформально ініціювала прив’язку отримання Україною безвізу до механізму припинення. У світлі останніх подій, сподіваюся, що всі політичні моменти, які мали значення для них, вже зняті”, – додає Кузьо. Політолог Володимир Фесенко пояснює, що французи упираються не через саму Україну: “Тут складніша зв’язка – французи більше бояться безвізу для Туреччини. І у них логіка така: якщо Україна отримує безвіз, то це збільшує шанси і для Туреччини. Але я вас заспокою: з німецьких дипломатичних джерел відомо, що явних перешкод для нашої країни зараз вже немає”. Політолог додає, що про високу ймовірність позитивного рішення говорить і заява українського МЗС – у зовнішньополітичному відомстві зазначили, що Швейцарія вже готова запровадити безвізовий режим для наших громадян. У свою чергу, експерт-міжнародник Андрій Бузаров зазначає, що Швейцарія є країною шенгенської зони і їздити туди без оформлення віз українці зможуть тільки після рішення Ради ЄС.

Грузини чекають на повернення першопрохідців. Тим часом в Грузії, для якої днями схвалили безвізовий режим, вже очікують збільшення пасажиропотоку до Європи. Найбільшого зростання чекають на популярних турнапрямках – до Чехії, Угорщини, Італії. Грузинські туроператори зазначають деяке зростання запитів і додають, що ейфорії і масового ажіотажу в країні поки що немає. “Грузин, як і українців, порядком втомила епопея з наданням безвізу, тому довгоочікуване рішення з ЄС народ прийняв спокійно, – розповів нам турагент з Тбілісі Тато Кублашвілі. – Ми очікуємо істотного збільшення туристів, в тому числі і самостійних, тільки через кілька тижнів, після того як безвіз реально запрацює. Першопрохідники з’їздять, перевірять, розкажуть друзям, як все пройшло, і тільки тоді, переконавшись, що перешкод немає, грузини почнуть частіше їздити до ЄС”. Його колега Інга Бєлова, в свою чергу, говорить, що все не так просто: “У нас з Ізраїлем теж безвізовий режим. Однак після прильоту половину грузин відправляють назад. Якщо і тут так буде, то чому ж тут радіти?”.

You cannot copy content of this page