fbpx
Здоров'я
Що робити, якщо ви розбили термометр

У Київській службі порятунку нагадали, як зібрати ртуть і очистити приміщення, якщо ви розбили термометр.

1. Ні в якому разі не застосовуйте пилосос для прибирання! По-перше, пилосос сам забрудниться частинками ртуті і використовувати його в подальшому буде небезпечно. По-друге, фільтри пилососа не затримають всю ртуть і велика частина вже в розпиленому вигляді знову опиниться в приміщенні, і осяде на всіх можливих поверхнях.

2. Не можна підмітати ртуть віником! Це тільки подрібнить отруйні кульки в ртутний пил, ускладнюючи її прибирання.

3. Не намагайтеся витирати ртуть ганчіркою! Це призведе лише до розмазування ртуті і збільшення площі поверхні її випаровування.

Інструкція з прибирання ртуті, усунення наслідків розбитого градусника:

Приготуйте наступні речі:

Скляну банку з водою із щільною кришкою для зібраної ртуті

Широку клейову стрічку – скотч

Поліетиленові пакети для утилізації речей, які можуть бути забруднені ртуттю

Гумову грушу, медичний шприц

Ліхтарик або настільну лампу для освітлення

Гумові рукавиці

Хімікати, що володіють окисними властивостями, і містять сполуки хлору

Етап перший. Приступаємо до механічної демеркуризації – це збір крапель ртуті. Головний і трудомісткий етап.

1. Вивести з приміщення всіх незадіяних у прибиранні людей. Обов’язково вивести з приміщення дітей і домашніх тварин.

2. Закрийте двері кімнати, щоб забруднене повітря не потрапляло в інші приміщення.

3. Відкрийте, не створюючи протягу, кватирку в кімнаті, де розбився градусник.

4. Проведіть ретельний огляд всіх предметів, поверхонь, на які могли потрапити крапельки ртуті. Варто врахувати, що кульки ртуті дуже добре катаються по будь-якій поверхні, при цьому можуть бути дуже маленьких розмірів. Для огляду використовуйте ліхтар, яким слід світити вздовж підлоги (або іншої поверхні), добре перевірте всі кути, тріщини в підлозі, щілини, виїмки і нерівності. У світлі ліхтаря добре видно сріблясті кульки ртуті, які легко помітити, завдяки їх металевому блиску.

5. Починати механічну демеркуризацію необхідно від периферії до центру того місця, де був розбитий градусник, щоб не збільшити площу забруднення.

6. Збір ртуті краще починати з найбільших крапель, щоб вони не розбилися на більш дрібні крапельки. Для зручності прибирання ртуті краще скористатися щільним листом паперу, зігнутим навпіл, або в формі совка. Для закочування крапель ртуті на аркуш паперу, скористайтеся товстою голкою або в’язальної спицею.

7. Для збору дуже дрібних крапель ртуті скористайтеся шматком скотчу. Дрібні краплі ртуті повинні збиратися липкою стороною скотча. Шматки клейкої стрічки з прилиплими до неї краплями ртуті також треба помістити в скляну банку.

8. З щілин краплі ртуті можна дістати і за допомогою медичного шприца з товстою голкою.

9. Якщо у вас з’явилися підозри, що частинки ртуті потрапили під плінтус, під ламінат або під мостину паркету, їх слід зняти і ретельно оглянути. Якщо ртуть потрапила на килим або килимові покриття, то необхідно акуратно згорнути килим, від периферії до центру, щоб кульки ртуті не розлетілися по приміщенню, помістити у великій цілий целофановий пакет. На жаль, з килимом доведеться розлучитися, оскільки прибрати з нього ртуть на 100% неможливо.

10. Зібрані залишки градусника необхідно також помістити в скляну банку. Після того як ви зібрали всю ртуть, з нею слід поводитися дуже акуратно і дбайливо. Закрийте банку з ртуттю і водою щільною кришкою. Ні в якому разі не можна викидати ртуть на смітник, в сміттєпровід або унітаз. Це призведе тільки до нових, забруднень. Банку з зібраною ртуттю можна поставити на балкон або в гараж, створивши умови для її збереження, а потім передати на утилізацію ртуті (тел. В Києві: 430-37-13)

Читайте також: Інструкція дій для батьків під час хвороби дітей

Етап другий. Приступаємо до хімічної демеркуризації.

До даного етапу слід переходити тільки в тому випадку, якщо прибрані всі видимі крапельки ртуті, зібрані і видалені з приміщення всі забруднені предмети і речі. Для цього вам знадобляться наявні у будинку хімікати. Найбільш доступний засіб, який можна знайти, це “Білизна”.

1. Для приготування розчину налийте у відро 1 л “Білизни” (або іншого засобу з хлором) і 8 л води.

2. Одягаємо гумові рукавички і починаємо обробляти забруднену поверхню отриманим розчином. При обробці поверхонь особливу увагу слід приділити тріщинам, щілинам і кутам, де могли зберегтися частки ртуті. У таких місцях навіть можна залити трохи розчину, для більш надійної обробки.

3. Вікна та двері в приміщення повинні бути закриті.

4. Після паузи (3 години) потрібно зробити якісне вологе прибирання у всій квартирі і інтенсивно провітрити приміщення.

5. Для профілактики наслідків розбитого градусника, протягом 10-15 днів проводяться щоденні вологі прибирання квартири з невеликим додаванням “Білизни” і часті тривалі провітрювання.

При дотриманні цих рекомендацій за вказаний термін вдається повністю позбутися від наслідків розбитого ртутного градусника.

Джерело.

facebook