fbpx

Що чекає українців у 2017-му: прогноз економістів

ЦІНИ. У першому кварталі 2017 року експерти прогнозують зростання цін в межах 2-6%. Як зазначає керівник секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський, хоча споживча інфляція виявиться менше 10%, але може бути відносно високою, оскільки “основними драйверами зростання цін стане підвищення соцстандартів, починаючи з січня 2017 року, а також подорожчання енергоносіїв і сезонний фактор росту деяких продуктів харчування”.

У той же час керівник компанії MPP Consulting Павло Мельник вважає, що інфляція буде мінімальна в січні, адже на початку року багато вихідних, тому життя країни завмирає. “Починаючи з лютого, очікується зростання інфляції разом з різким стрибком цін на продукти”, – уточнює Мельник.

КУРС. А ось курс долара, за словами експертів, буде коливатися в межах 26,5-30 грн. Це означає, що нацвалюта буде плавно девальвувати, впевнений Нікітченко. “За відправну точку коливань долара буде відмітка в 27,5 грн. Це відбудеться тому, що Україна не отримає транш МВФ (за останніми даними, він очікується в січні-лютому. – Авт.), а відносно холодна зима змушує владу закуповувати великі обсяги імпортного газу. Крім того, приросту іноземних інвестицій, які допомогли б стабільно утримувати курс, не передбачається. Це все буде тиснути на гривню”, – вважає Нікітченко.

Тим часом Забловський прогнозує долар по 26,5-27 грн. “Курс буде в основному поводитися спокійно, за винятком невеликих стрибків, які пов’язані з необхідністю закупівлі природного газу та розрахунками за зовнішніми боргами”, – вважає Забловський.

ЗАРПЛАТА. Повинна в Україні вирости і середня зарплата – до 5500-6000 грн (зараз середня по країні за листопад 2016 – 5406 грн). Нікітченко вважає, що на зростання доходу вплине перегляд зарплат на початку року, що призведе до збільшення не тільки офіційної мінзарплати, але і середніх заробітків по країні. “Економіка все ще слабка, темпи зростання ВВП низькі, тому доходи хоча і виростуть, але населення серйозного поліпшення рівня життя не відчує”, – говорить Нікітченко.

І все ж збільшення середньої зарплати Забловський називає позитивним фактором, оскільки це дозволить уникнути чергового витка зубожіння населення і дасть можливість подальшого одужання економіки.
У той же час Землянський побоюється, що зростання мінзарплати призведе до скорочення реальних доходів населення, оскільки “роботодавці можуть почати переводити співробітників на півставки або виводити бізнес в тінь”.

БЕНЗИН. Н порадують українців і ціни на паливо. Вартість літра бензину марки А-95 буде знаходитися в діапазоні 23,2-28 грн. Зараз середня ціна – 23,8 грн/літр. При цьому Мельник вважає, що А-95 в роздробі буде відповідати рівню інфляції, тому ціни на паливо повинні перебувати в нижній планці коридору – 23-24 грн за літр. “Різких стрибків не очікується, так як буде тривати загальне зниження споживання бензину і плавне зростання використання дизеля і газу”, – відзначає експерт.

А ось Забловський схильний вважати, що паливо буде поступово дорожчати. “Ціна на бензин трохи підросте на тлі збільшення світових цін на нафту, а також деякого ослаблення гривні. Але це зростання не буде великим, якщо наша економіка уникне форс-мажорів”, – говорить він.

ДЕРЖБОРГ. За оцінками експертів, рівень держборгу продовжить рости і складе в першому кварталі 2017 року близько 1,69-2,08 трлн грн. Директор енергопрограмм Центру світової економіки НАНУ Валентин Землянський вважає, що держборг буде рости саме в гривневому вираженні – на це вплинуть девальвація нацвалюти, відсутність траншів від МВФ і кредитів ЄС, а також виплата за раніше взятими кредитними зобов’язаннями перед Фондом.

Крім того, Нікітченко зазначає, що на збільшення боргових зобов’язань України вплине необхідність докапіталізації “ПриватБанку”, який в кінці 2016 році став державним. “На ці цілі знадобиться понад 100 млрд грн, а перший транш докапіталізації становитиме 43 млрд грн”, – уточнив експерт. Також суму держборгу може збільшити і додатковий випуск облігацій внутрішньої держпозики, говорить Мельник, адже ці гроші, швидше за все, будуть спрямовані “на покриття касових розривів першого кварталу через підвищення мінзарплати”.

БЕЗРОБІТТЯ. Тут експерти одностайні: число непрацюючого населення за МОП не тільки не знизиться, але навіть може вирости. В результаті усереднена думка по безробіттю на перший квартал 2017 року очікується в коридорі 9-12%. На думку Мельника, на зростання числа безробітних вплине скорочення співробітників в тих сферах, де економічно невигідно виплачувати підвищені мінзарплати. “Хоча в середньому” по лікарні “ситуація покращиться, але це буде статистичне поліпшення за рахунок відсікання нижнього порога мінзарплати. Тобто рівень реального безробіття збільшиться і, швидше за все, стане реальніше відображати загальну картину по ринку праці”, – відзначає Павло Мельник.

А Забловський звертає увагу, що рівень безробіття залишиться в першому кварталі 2017 року високим: “Поліпшення із зайнятістю населення почнеться лише в умовах стабільного економічного зростання і поліпшення інвестклімату. Тобто позитивну динаміку можна буде спостерігати не раніше другої половини 2017 року”, – говорить Забловський.

ГАЗ. Якщо ж говорити про середню ціну імпортного блакитного палива, то експерти схильні прогнозувати його вартість в діапазоні $ 185-215 за тисячу кубів. Це означає, що газові ціни будуть рости слідом на цінами на нафту, говорить Забловський, адже ця динаміка спостерігалася в кінці 2016- го. Згоден з цією думкою і Валентин Землянський, який пояснює прийдешнє зростання вартості імпортного газу не тільки підвищенням цін на нафтопродукти, але і інфляцією, а також девальвацією гривні. “Україна на 85% імпортозалежна, і закупівля газу оплачується у валюті. Ці розклади вплинуть на зростання вартості імпортного газ на початку 2017 року, оскільки продовжиться опалювальний сезон. Та й ціни на газ як в Європі, так і в Росії також можуть вирости”, – зазначає Землянський.

У свою чергу, Мельник не виключає невеликого зниження ціни газу – на це можуть впливати загальне падіння попиту на блакитне паливо, падіння цін на нафту, а також здешевлення вироблення електроенергії сонячними і вітровими станціями.

ЩО ЗБУЛОСЬ. Попередній консенсус-прогноз на IV квартал 2016 року і, відповідно, підсумковий по ряді показників (інфляція, зарплати) за весь рік збувся приблизно на 85%. Так, фахівці потрапили в точку з ціною бензину – паливо насправді виявилося дорожчим на 10 коп./л, або 0,4%. Вгадали із середньою зарплатою – вона виросла більше ніж на 43 грн, або на 0,8%, а також з курсом гривні – обіцяли 26,8 грн/$, офіційний курс НБУ був 27,2 грн/$, або на 1,5 % вище. А також вгадали з держборгом: прогнозували 1,75 трлн грн – виявилося 1,74 трлн.

Близькою до реальної була і ціна газу – $ 194 за 1 тис. куб. м проти розрахункових $ 193. Інфляція, розрахована Держстатом, склала за 11 місяців минулого року 11,4%, що на поточний рік має дати 12-12,5%, як і обіцяли наші економісти. Помилилися вони лише з безробіттям: при прогнозі 9,3% зайвих рук, “по Держстату” виявилося 8,8%.

Читайте також: Негода в Україні. Надзвичайники кажуть про ще одну небезпеку

Джерело.

You cannot copy content of this page