fbpx
Дозвілля
Що батькам не можна робити за дітей

Батьки завжди намагаються допомогти своїй дитині і захистити її від невдач. Але є речі, які повністю мають виконуватися саме дітьми, щоб в них вироблялася самостійність і вміння долати труднощі. Отже, що нам не можна робити за нашу дитину, пише dityinfo

Домашнє завдання. Багато батьків бояться, що якщо вони самі не будуть контролювати виконання домашнього завдання і робити його разом з дитиною, то вона просто нічого не встигне. Цей підхід справедливий для першого року навчання в школі, але далі мама і тато повинні плекати у своїй дитині самостійність і навички розрахунку часу. Найкращий варіант дозволити дитині самій запланувати час і виконати домашнє завдання, попередивши, що в певний час ви проведете перевірку. На випадок виявлення помилок, закладіть 30-40 хвилин на їх виправлення разом з дитиною, але не робіть за неї завдання цілком.

Можливо, при такому сценарії не минути ситуацій, коли малюк просто засидиться біля телевізора і забуде про свої обов’язки, але це якраз і стане «навчанням на власних помилках». Крім того, коли він отримає відмінну оцінку за свою роботу, то буде знати, що це його особисте досягнення.

Переадресовані питання. Чи бувало таке, що ви машинально відповідали за свою дитину на питання, адресовані їй особисто? В гостях, в поліклініці, школі або магазині? Якщо так, то спробуйте наступного разу стримати себе і дочекатися відповіді малюка. Абсолютно нешкідлива, на перший погляд, батьківська звичка з часом може перешкодити дитині навчитися говорити за себе.

Коли ж ви бачите, що малюк розгубився і просто не знає, що сказати, дайте йому потрібний вектор, сказавши кілька слів, але постарайтеся дочекатися повної відповіді саме від нього самого. Це корисно не тільки для навички формулювання своїх думок, а й для того, щоб малюк розумів, як важливо розраховувати тільки на свої сили, адже ви не будете поряд з ним кожну хвилину.

Вибір друзів. Багато батьків мріють, щоб їх дитина подружилася з дітьми дорослих друзів сім’ї. Звичайно, це дуже зручно: можна «дружити будинками» і влаштовувати багатолюдні веселі вилазки в парк або на виставки. Немає нічого поганого в тому, що ви спробуєте познайомити свою дитину з іншими дітьми. Але якщо ви бачите, що їх дружба не склалася, не варто наполягати і примушувати все одно проводити час разом.

Тим більше, неприпустимою є ситуація, коли дитина вже підросла і має власну компанію, а батьки починають вказувати, з ким їй варто дружити, а з ким ні, виходячи з особистих переваг. Це тільки роздратує підлітка і зіпсує його думку про членів сім’ї.

Читайте також: 9 фраз, які гарантовано травмують дитину

Інша поширена помилка батьків – намагатися вирішувати конфлікти з однокласниками дитини. Бажання мами і тата покарати кривдників свого сина або дочки цілком зрозуміло. Однак це той самий випадок, коли дорослим потрібно відійти в сторону, давши напутні мудрі поради дитині, але дозволивши йому розібратися самостійно. Інакше відносини з однолітками можуть ще більше загостритися, а ваша дитина так і не отримає безцінний досвід налагодження стосунків.

Конфлікти з учителем. Дитина з раннього дитинства має бачити авторитет у своїх вихователів і вчителів. Без цієї умови вона навряд чи зможе спілкуватися з ними шанобливо, що не тільки похитне навчання, а й негативно позначиться на сприйняття матеріалу, оскільки дитина не довірятиме педагогу.

Що повинні робити батьки, щоб не допустити поганих відносин своєї дитини і вчителя? Перш за все, не ставити під сумнів особистість останнього. Відмовтеся від фраз: «Ну і навіщо він просить це зробити?», «У мій час такого не вчили» і т.д. Також не намагайтеся скандалити з педагогом, якщо вам здається, що він занижує оцінки вашої дитини. Якщо вже ви зважилися на розмову, нехай вона буде тактовною і ввічливою, як і личить дорослим людям.