fbpx
Дозвілля
Різдвяна Просфора. Яке її значення та як правильно споживати?

Відзначення свята Різдва Христового в нашому народі наповнене великою кількістю різноманітніх традицій та обрядів.

Найбільш характерним серед них це – спільна родинна вечеря у день Навечір’я свята. Окрім усіх приготовлених для вечері пісних страв, на святковому столі у Різдвяний святвечір, обов’язково має бути Різдвяна Просфора.

Різдвяна Просфора це – символ Дитятка Ісуса. Чин благословення Різдвяної Просфори відбувається в день Навечір’я Різдва Христового в храмі. Під час благословення Різдвяної Просфори священник промовляє такі слова молитви:

«Господи Ісусе Христе, Боже наш, Ти схотів народитися, як маленьке Дитя, і спочити в яслах, у вертепі, у Вифлеємі Юдейськім, і землі принести мир, а людям своє благовоління. Ти хлібом кормив тисячі народу і сам прийняв вид хліба на поживу для наших душ у дорозі до вічності. Сам і нині благослови оці просфори, як плід твоєї щедрости і праці наших рук. Дай, щоб ми, ломлячи цей хліб на Святій вечері й складаючи побажання, належали до Твоєї великої родини Божих дітей».

У нашій церковній традиції особливо вшановується Навечір’я Різдва, яке називається Свят-вечором. Кожна домівка стає «сімейним Вифлеємом»: на столі, символі ясел, під обрус кладуть сіно, а на обрус – Просфору – символ Дитятка Ісуса. Поруч із Просфорою ставлять і запалюють воскову свічку – символ Вифлеємської зірки. Родина збирається навколо столу, щоб молитовно віддати шану воплоченому Синові Божому пісною вечерею. Під час Святої вечері колядують, двері домівок гостинно відчинені для всіх, що величають Різдво Христове. Вершиною святкування Різдва є урочисте богослужіння – Свята Літургія, на яку збираються всі парафіяни.

Отже, у Свят-вечір, після спільної родинної молитви, перед тим, як споживати пісні страви, ми найперше приймаємо частинку Різдвяної Просфори (може подаватися також з медом), розділеної за кількістю осіб родини та присутніх гостей, складаючи при цьому побажання. Цей особливий момент ділення однією Просфорою з усіма членами родини та гостями у Свят-вечір є знаком нашої єдності у Христі.

о. Олег Вовк

Як споживати просфору під час Святої Вечері?

Після того, як сходить перша зірка на небі, за столом збирається родина. Перед Вечерею господар запалює свічку і всі моляться. По молитві згадують тих, хто з якихось причин не могли прибути, друзів, померлих. А тоді дідусь або батько – найстарший у родині – підходить до кожного із посвяченою в церкві просфорою. Вона поділена на частинки за кількістю осіб і розкладена на тарелі з медом. Дідусь складає усім побажання та подає кожному кусочок просфори, вмоченої в мед.

Важливо бути разом на Святій Вечері, щоби не втратити родинного зв’язку та через молитву й різдвяні традиції повніше пережити містерію народження Ісуса Христа, Сина Божого, нашого Спасителя.

You cannot copy content of this page