fbpx

Реформування батьківських комітетів: щo та кoли зміниться насправді

Днями Міністерство освіти скасувало наказ №440. Ця постанова про батьківські комітети. У ньому йшлося про те, що цей орган підзвітний загальношкільним батьківським зборам. Термін його повноважень – один рік. До складу комітету повинен входити заступник директора школи з виховної роботи. А рішення батьківського комітету мали рекомендаційний характер. За своєю суттю він повинен був допомагати школі покращувати умови освітнього процесу, захищати права учнів, пише видання “Сегодня”.

Скасування наказу викликало резонанс в суспільстві – нібито МОН скасував батьківські комітети в цілому.

Однак відомство спростувало чутки. Міністр освіти Лілія Гриневич пояснила – накази застаріли, і готуються нові. А скасувати батьківські комітети міністерство не може. Замість цього міністерство планує деталізувати і розширити повноваження батьківського самоврядування.

До того ж, новий закон “Про освіту” визначає батьківський комітет як один з органів управління школою.

Як батьки будуть брати участь в житті школи, стане зрозуміло після публікації законопроекту “Про загальну середню освіту”. Міністерство обіцяє подати проект до парламенту в цьому році. Поки деталей відомство не розголошує.

Що не так з батьківськими комітетами зараз? “Я не розумію роль батьківського комітету. У школі моєї дитини він тільки збирає гроші, то на День вчителя, то на крейду, то ще на щось. Якогось впливу на організацію навчального процесу ми не маємо. Можемо організувати поїздку для всього класу в туристичне місце. Це вся наша роль”, – розповідає члeн батьківського комітету Олена Сушко, мама п’ятикласника однієї з херсонських шкіл.

Батьківські комітети потрібно закрити, вважає в. о. директора Навчально-методичного центру забезпечення якості освіти Ігор Лікарчук. За його словами, ці комітети з’явилися ще в царській Pосії, в основному, в приватних школах. За радянських часів вони існували, але не мали ніякого впливу. Батьківський комітет, скоріше, “освячував” дрібні управлінські рішення директора школи або служив додатковим важелем впливу на учнів через батьків.

Читайте також: “Чуєш ти, дoвбaнyта, ти коли гроші здаси?”: матері-одиначці з Одеси влаштували цькyвання у батьківському чаті

У школах незалежної України функції батьківських комітетів істотно розширилися. За рахунок того, що через них почали вичавлювати з батьків гроші на шкільні та позашкільні потреби.

“Саме тому фeйкова новина про нібито “ліквідацію” батьківських комітетів стала дуже швидко топовою. А це свідчить про суспільну підтримку їх ліквідації. Але так і не сталося. Я не збираюся коментувати дії Міністерства або заяву його прес-служби про фeйкові новини. Я глибоко переконаний в одному: нинішні батьківські комітети повинні бути ліквідовані. І дай Бог, щоб замість них з’явилися нові громадські організації батьків, які стануть партнерами педагогів в освітній діяльності, а не партнерами по “бізнесу”, сутність якого полягає в пресуванні батьків для збору з них коштів”, – говорить Лікарчук.

Як реформувати батьківські комітети? Батьківські комітети не ліквідують, заявляють в Міносвіти.

Разом з тим, Лілія Гриневич на своєму брифінгу заявила, що батьки отримають більший вплив на ситуацію в школі. Зокрема, вони зможуть бачити, які гроші заклад отримує і як їх витрачає.

Згідно із законом “Про освіту”, прийнятому восени минулого року, в школі повинно бути батьківське самоврядування. Це не обов’язково комітет, а може бути рада або громадська організація батьків.

“З огляду на, що зазначений Закон є рамковим і стосується всіх складових освіти, необхідна імплементація його положень. Зокрема, в новому Законі “Про загальну середню освіту” буде деталізовано порядок створення органу батьківського самоврядування та його відносин і взаємодії зі школою та її засновником (місцевими органами самоврядування). Міністерство вже працює над написанням відповідного закону і планує подати його на розгляд Верховної Ради в цьому році”, – йдеться в повідомленні відомства.

Громадський активіст Віталій Фурманюк зазначає, що свого часу звертався з групою громадських діячів до Лілії Гриневич, щоб скасувати батьківські комітети. На своїй сторінці в Facebook він пише, що після скасування наказу №440 правових підстав для діяльності батьківських комітетів в існуючому вигляді тепер немає. А ті органи батьківського самоврядування, які будуть створюватися, будуть іншими.

Сьогодні рішення про створення батьківських комітетів приймає школа на загальних зборах трудового колективу. Тому наявність батьківського органу в установі не залежить від бажання батьків. Це повинен змінити новий закон “Про загальну середню освіту”, який ще в розробці.

You cannot copy content of this page