fbpx

Медична реформа: приватним лікарям спростять життя, а народу дадуть безкоштовний пакет медпослуг

Лікувати пацієнтів хочуть по округах і дешевше
Свіжі корупційні скандали в системі охорони здоров’я призводять до того, що українці все більше втрачають віру в медицину. Щоб змінити цю ситуацію, за словами експертів, мало звільнити нечистих на руку чиновників і лікарів – потрібна повноцінна медреформа, яка призведе до зростання зарплат лікарів і модернізації лікарень. За даними Кабміну, до кінця року очікується серйозна перезавантаження вітчизняної медицини.

ОКРУГИ. Всі основні плани з реформи охорони здоров’я прописані в Плані пріоритетних дій уряду – 2016. Згідно з документом, Україна буде поділена на так звані госпітальні округи, які в рамках децентралізації запрацюють з 1 січня 2017 року. Йдеться про території, які об’єднують близько 150 тис. осіб. Там будуть діяти лікарні з наданням як екстреної, так і високотехнологічної допомоги. Вони повинні обслуговувати пацієнтів в радіусі 80 км. Це дозволить на місцевому рівні визначати найбільш важливі медпослуги, а значить – цілеспрямовано виділяти на це необхідні кошти, вважають чиновники.
Крім того, в регіонах хочуть налагодити електронну систему спостереження за інфекційними/неінфекційними хворобами, що дозволить, наприклад, прогнозувати появу епідемій. А ще планується спростити ліцензування приватних лікарів та клінік, щоб створити здорову конкуренцію держсектору.

ДЕРЖПАКЕТ. Розмежування медичних послуг на платні і безкоштовні – не менш важлива новація. Безкоштовний пакет, гарантований державою, буде поширюватися на всіх українців, а в переліку увійдуть первинна, екстрена (і в стаціонарі), планова стаціонарна медична допомога і т. д. При цьому в держпакет включать і ліки, які використовуються для лікування в стаціонарі за призначенням лікарів. Такий держпакет буде затверджуватися Кабміном щорічно. А ось послуги лікарів, діагностику та ліки без відповідного напряму громадяни (за винятком пільговиків) будуть оплачувати самостійно. Забезпечення медпрепаратами буде відбуватися за рахунок реімбурсації – відшкодування вартості аптекам за рахунок держбюджету (від 20% до 100%). Відповідно і люди будуть купувати їх дешевше.
Влада думають і над тим, як знизити ціни на ліки, адже, за даними Міністерства охорони здоров’я, близько 20% українців не в змозі їх купувати. Крім планів щодо реімбурсації препаратів (спочатку для сердечників і діабетиків), уряд вже спростило реєстрацію медпрепаратів, якщо вони зареєстровані в ЄС і США, і хоче оновити Нацперечень основних лікарських препаратів. Це дозволить залучити в Україну нові, ефективні і доступні за ціною ліки.

Читайте також:В УКРАЇНІ З’ЯВЛЯТЬСЯ МОТОЦИКЛИ ЕКСТРЕНОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ, ЯКІ РОЗРОБИВ ЧЕРКАЩАНИН

Експерти: страховка краще держпакету
Аналітики вважають, що реформа стане ефективною, якщо буде йти “з низів”. “Ініціатива щодо впровадження госпітальних округів хороша, але спершу потрібно розробити єдині стандарти за територіальним розмежування. Ось зараз йде обговорення, що в округах буде обслуговуватися по 100-200 тис. Населення, а сама лікарня повинна бути не більше ніж в часовому доступі. Але чи не ризикують області? Адже якісь лікарні можуть закрити, а персонал звільнити. Тому якби спочатку кожен регіон сам озвучив медпотребності, така б реформа була ефективнішою”, – вважає президент Української Федерації сприяння охороні здоров’я Володимир Загородній. За його словами, уважно потрібно розробляти і методику фінансування медпослуг: “Проблема в тому, що державний пакет медпослуг може зажадати великої бюджетного фінансування, що виявиться дорогим для скарбниці. Краще впроваджувати страхову медицину.

Наприклад, у Франції 70% покривається за рахунок страховки, 30% – за рахунок коштів пацієнта. І є дві держпрограми – для літніх людей і бідного населення”.

Джерело.

You cannot copy content of this page