fbpx
Події
Прощайте копієчки: НБУ пропонує округляти суми в чеках

Національний банк України (НБУ) розглядає можливість оптимізації обігу монет дрібних номіналів. Про це повідомляє прес-служба регулятора.

Так, НБУ пропонує припинити карбування монет номіналами 1, 2, 5 і 25 копійок, повідомляє “Сегодня”.

“Всі ці номінали розмінних монет залишатимуться в обігу. Проте надалі готівковий обіг не поповнюватиметься новими монетами зазначених номіналів (додатковим випуском)”, – повідомляється на сайті НБУ з посиланням на проект рішення, оприлюднений для громадського обговорення.

У Нацбанку пояснили, що монети номіналами 1-5 копійок перестали відігравати суттєву роль в розрахунках населення за товари та послуги. А ось припинення карбування монети стане наслідком – при відсутності монет номіналами 1-5 копійок 25 копійок не розмінюватимуться 10 копійками.

При цьому також пропонується встановити правила округлення загальної суми покупки в чеку в разі відсутності монет і у покупця, і у продавця:

сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, округляється в бік зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;

сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, округляється в бік збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.

“У разі наявності у покупця монет дрібних номіналів він і надалі може ними розраховуватися, а в разі наявності таких монет у продавця, він може видати покупцеві здачу цими номіналами”, – пояснили в НБУ і порадили вказувати в чеках загальні суми до округлення і після нього, використовуючи механізм знижок – це не потребуватиме додаткових витрат на перепрограмування РРО.

Читайте також: Від 300 гривень до 3000: п’ять українських монет, які можна дорого продати

При безготівкових розрахунках округлення не здійснюватиметься.

Нацбанк підкреслює, що рішення ще остаточно не прийнято і обговорюватиметься з громадськістю.

За даними регулятора, на сьогодні в обігу перебуває 12,9 млрд шт. монет, в тому числі номіналами:

1 коп. – 2,4 млрд. шт.;
2 коп. – 1,4 млрд. шт.;
5 коп. – 1,9 млрд шт.;
10 коп. – 3,8 млрд шт.;

25 коп. – 1,7 млрд шт.;
50 коп. – 1,2 млрд шт.;
1 грн – 0,5 млрд шт.

Тобто, найбільше в обороті перебуває монет номіналом 1 копійка і 10 копійок.
Нацбанк також проаналізував міжнародний досвід вирішення проблем зі зверненням дрібних номіналів і виділив два шляхи:

одномоментне вилучення з обігу монет дрібних номіналів (монети перестають бути засобом платежу, можливий великий резонанс від заходу, значна кількість монет надходить до центрального банку щодня, виникає проблема їх знищення);

припинення карбування монет з поступовим виведенням їх з обігу (легкість у впровадженні, добровільна основа, процес вилучення довше, монети звертаються як засіб платежу, немає проблеми знищення).

Нагадаємо, ще на початку вересня в НБУ чітко заявили, що не підуть першим шляхом і не вилучатимуть копійки з обігу. Водночас, в НБУ запевнили, що робота над питаннями оптимізації номінального ряду банкнот здійснюється постійно.

Як повідомлялося, НБУ 2016 року витратив на друкування грошей 1,3 млрд гривень. У планах Нацбанку – розвиток всіх можливих елементів cashless економіки, що, в числі іншого, дозволить знизити витрати на випуск готівки.