Дозвілля
Пророка Іллі: День, коли працювати заборонено і треба боятися котів

Раніше казали, що на Іллю зима з літом бореться.

2 серпня вшановується пам’ять святого пророка Іллі, який жив у IX столітті до нашої ери. У період життя Іллі Ізраїлем керував досить безхарактерний Ахав, дружина якого дозволила йому ввести язичництво на території держави. Однак Ілля зміг заступитися за іудеїв, які не збиралися поклонятися поганському богу Ваалу. Господь наділив Іллю даром чудотворення, який він і використовував для того щоб звернути людей у віру.

Також Ілля міг послати покарання правителю за те, що він дозволив ввести ідолопоклонство – це був трирічний голод. Крім того, Ілля самостійно стратив язичницьких жерців, які влаштували на горі Кармель.

Дружина правителя, Іезавіль, була дуже розсерджена цим і присягнулася, що погубить Іллю. Однак той встиг сховатися в пустелі. Значно пізніше Ілля знову повертається до Ізраїлю і продовжує проповідувати. Відомо, що саме пророк Ілля був узятий живим на небо – про це сказано в Біблії. Так, Ілля вирушив до Бога на вогненній колісниці, після чого його стали називати не інакше, як громовержець. В день його пам’яті влаштовували хресний хід і молилися про дощ або ясній погоді.

Вважається, що після дня Іллі купатися у водоймах вже не можна – літо закінчується, і починається поворот на осінь. У народі казали, що купатися в день Іллі не можна – потопельник буде. Однак основна причина введеної заборони на купання після 2 серпня полягає в тому, що погода в дні серпня вже не така тепла і спекотна, а тому, відправившись плескатися в холодних водах, можна захворіти. Казали: “На Іллю і камінь замерзає”, – це і було підтвердженням того, що холодні дні настали.

Також 2 серпня підходив час сінокосу. Подейкували, що на Іллю в сіні меду багато – тобто колосся вродили і дозріли достатньо для того щоб збирати урожай. На Іллю ставили перший сніп. Його зазвичай розміщували в сінях в самому ближньому куті. Говорили, що це допомагає отримати хороший урожай.

Була поширена традиція 2 серпня спати на матраці, набитому першої соломою – на щастя. Також раділи тому, що поступово ночі стають довшими, а дні – коротше. Казали, що в цей час і коні наїдаються, і працівник висипається. Виходили полювати на вовків, а худобу не виганяюли пастися на поля, оскільки день видається непогожим.

Бджолярі 2 серпня переганяли бджіл, прибирали у вуликах. Помічали, що після Дня Іллі граки більше не літають поодинці, а збираються в зграї.

Казали, що на Іллю зима з літом бореться, і цей день вважався поворотом до зими. Люди починали пекти хліб з нового врожаю.

У деяких селах 2 серпня виставляли чашку із зернами жита і рису, просили священика освятити їх. Працювати в день Іллі небажано, оскільки існувало вірування, що святий може покарати людину неврожаєм і хворобами. Селяни вважали, що 2 серпня на білий світ виходять все гади і дикі тварини, а тому, намагалися не випускати худобу на пасовище. Була поширена прикмета, що не можна впускати в будинок кішок і собак – це може залучити блискавку, яку селяни дуже боялися.

Як правило, часті дощі і грози починалися непередбачувано. Так відбувається нині, так було і в давнину. З тієї пори і пішла заборона на роботу в цей день. Хто не закінчив вчасно свою роботу в полі, ризикував потрапити під зливу або притягти блискавку. Але блискавку притягати вміють не тільки дерева і фігури в полі, але і всі блискучі предмети, тому існує повір’я: “На Ільїн день закривай дзеркала, щоб не обрушилася на голову гроза”.

Читайте також: В УКРАЇНІ З’ЯВИЛОСЯ НОВЕ СВЯТО, ЯКЕ БУДЕ ВІДЗНАЧАТИСЯ ЩОРІЧНО 29 ЛИПНЯ

Народні прикмети на свято Іллі:

Якщо зранку хмарно, то сівба повинна бути рання і можна чекати доброго врожаю, якщо хмарно опівдні – середня сівба, а якщо ввечері – сівба пізня і врожай поганий.

Цілий день сонячно – на недорід.

Минув Ілля – чекай гнилля.

На Іллю з’являться хмари зранку – наступного року вродить хліб на ранніх посівах, хмари з’являться в обід – добре вродять середні посіви, хмари з’являться надвечір – добре вродять пізні посіви.

Джерело.

Реклама

Related Post

facebook