fbpx
Події
Про культуру: Ви точно не знаєте, що світовий класик Джозефа Конрада народився під Бердичевом , але в кожному місті є вулиця чи погруддя Пушкіна

Джозеф Конрад – один з найвидатніших англомовних письменників. Але його справжнє прізвище не Конрад, він Коженевський – етнічний поляк, а народився під Бердичевом.

В Україні є два крихітних музеї його імені – один в Бердичеві, інший в селі Тереховому. Обидва відкриті за сприяння польської громади. Ще є вулиця в Бердичеві, що отримала його ім’я аж у 2016 році.

Він автор найвизначніших англомовних романів кінця 19-го сторіччя, насамперед – “Серця темряви”, сюжету-зразка, один із наслідуваних, свідомо та несвідомо, довгою низкою пам’яток світової культури.

Якщо ніхто не згадав цього твору, то мусив бачити кіношедевр Френсіса Форда Копполи “Апокаліпсис сьогодні” – це кіноверсія “Серця темряви”, тільки дія перенесена з Африки до В’єтнаму.

А вже сьогодні виходить відеогра- мегахіт – Вархаммер Тотал Вар 3. В прологу цієї гри головний герой вирушає у дикі землі, щоб зупинити лиходія. Але по ходу просування цими землями дичавіє сам, і, перемігши лиходія, сам стає ще гіршим – сюжет “Серця темряви”.

«І тут така іронія. Джозеф Конрад в світі відоміший за Пушкіна та Булгакова, разом узятих. Та й впливовіший. Та й просто кращий як автор. Він народився в Україні. Він не був проімперські налаштованим, як Пушкін, чи виразним українoфoбом, як Булгаков.

Але вшанування його пам’яті в Україні має незначний та локальний характер. Тим часом Пушкіним та Булгаковим накладено по українській топоніміці від паркану та до обіду», – питає Віктор Трегубов і одразу відповідає:

«Тому що розвитку їхньої популярності сприяла Москва. А його – не сприяла. Все просто».

За статтею Віктора Трегубова.

Фото: gorky.

05/05/2022