fbpx
Події
Підступний вірус Зіка: епідемія вже близько

Люди бояться вірусів. Якби не боялися, то не було б такої кількості книг і фільмів, присвячених епідеміям, загрозливим для людства. Реальність найчастіше виявляється більш оптимістичною, і епідемії на планеті зазвичай локальні. Та й борються з ними оперативно. Але ось загадковий вірус Зіка – це зовсім інша справа. Поки що рівень захворюваності на цей вірус знаходиться на рівні “пандемія”, але швидкість його поширення підказує, що нам є чого боятися.

Що це за вірус?

Історія появи вірусу Зіка туманна. Новітні дослідження показали, що з’явився він у 20-х роках XX століття. Спочатку їм хворіли примати, але вже в 60-х були зафіксовані перші випадки захворювання в Нігерії та Уганді. Переносником цього небезпечного захворювання є комарі, так що убезпечити себе від нього вкрай складно, особливо для мешканців Африки.

Довгі роки тільки африканці від нього і страждали, причому не дуже масово. За півстоліття було зареєстровано всього близько 60 випадків захворювання. Навіть якщо в реальності їх було більше, все одно про пандемію і епідемію в той час не говорили.

Але буквально кілька років тому вірус почав вести себе дуже дивно. Після довгих років в Африці він незалежно поширився на Азію і Південну Америку. Як саме він зміг перетнути Атлантичний океан на даний момент невідомо, а даних про “нульового пацієнта” в Південній Америці немає. Є версія, що вірус проник до Бразилії разом з учасниками спортивних змагань Va’a World Sprints, які проходили там в серпні 2014 року.

Зрозуміло, що поширення подібних інфекційних захворювань починається у великих містах, куди з’їжджаються люди з усього світу. Так що наступного удару варто було очікувати саме в такому місті. І їм раптово стала Москва, де з жовтня вже зареєстрували близько дванадцяти випадків захворювання. Це впритул наближає вірус Зіка до наших кордонів.

Читайте також:ЛІКАРІ НАЗВАЛИ ПРОДУКТИ, ЯКІ ЗАВАЖАЮТЬ ЗАВАГІТНІТИ

Лихоманка Зіка

Вірус викликає лихоманку, яка трохи схожа на грип. Основні симптоми: жар, головний біль, ломота в суглобах, кон’юнктивіт і, особливий симптом, висип на тілі.

Хороші і погані новини

Почнемо з хороших. Летальних випадків від лихоманки Зіка поки не зареєстровано. Так що, здавалося б, приводів для паніки немає. Хвороба як хвороба. Крім того, вірус цей не поширюється по повітрю, а небезпека захворіти підстерігає вас або під час с….вого акту, або при контакті з кров’ю зараженої людини. Комарів-переносників в наших краях немає.

Але є і погані новини. Від вірусу Зіка не існує ліків. Світова медицина поки не знає, як його лікувати, а лабораторні дослідження вкрай далекі від результатів. І не факт, що ці результати будуть позитивні. Медики поки можуть тільки полегшувати симптоми пацієнтів парацетамолом та іншими звичними ліками.

Але навіть це не основна причина для занепокоєння. Основною проблемою вірусу є його вплив на вагітних жінок. Сама хвора жінка не вмирає, але є версія, що саме вірус Зіка стає причиною сплеску мікроцефалії у новонароджених. Крім того, мати може просто бути переносником і не знати про вірус, але народити дитину з інвалідністю.

Мікроцефалія – це вроджений невиліковний дефект, який виражається в зменшеній черепній коробці дитини, а, отже, і в недорозвиненому мозку. Вірус передається від матері ембріону, внаслідок чого дитина народжується з цим страшним дефектом. Поки лабораторно зв’язок між вірусом і мікроцефалією не встановлена. Але більшість дослідників вважає, що вона є.

Крім того, будь-який вірус схильний “нахабніти”, якщо з ним не боротися. Віруси мутують, стають небезпечнішими і завжди мають великий потенціал до розвитку. І небезпека полягає саме в тому, що, можливо, до того момент, коли він розкриє весь свій потенціал і почне вбивати, вакцини у нас так і не буде.

А з вакциною проблеми. Поки її створення можливо лише в теорії. Практично всі великі фармацевтичні компанії світу в даний момент б’ються над вирішенням цієї проблеми. У минулому році компанія Sanofi розробила вакцину проти вірусу денге, який вважається тісно пов’язаним з вірусом Зіка. Можливо, створити на її основі щось і вийде, але це поки тільки гіпотетичні можливості.

Підводячи підсумки треба сказати, що в цьому і підступність вірусу Зіка. Він далеко не завжди дає про себе знати, його складно виявити на стадії інфікування. Його поширення ніяк не можна проконтролювати. Він невиліковний. А результатом епідемії вірусу Зіка може стати ціле покоління дітей з інвалідністю. А якщовже виявлені випадки захворювання в Москві, то ми змушені констатувати, що вірус впритул підібрався до наших кордонів.

Читайте також:В УКРАЇНІ З’ЯВИЛИСЯ ПЕРШІ ЕЛЕКТРОННІ МЕДИЧНІ КАРТКИ.ТЕПЕР ІГНОРУВАТИ ОБСТЕЖЕННЯ НЕ ВИЙДЕ

Що робити?

Чекати поки винайдуть вакцину. На жаль, ніяких інших кроків ми поки зробити не можемо. Звичайно, варто пам’ятати про особисту гігієну і к…..цепцію, це знизить ризик зараження. Але повністю виключати можливості проникнення його в Україну не можна. Так що залишається тільки сподіватися, що медики поквапляться з вакциною і серйозних наслідків для людства вдасться уникнути.

Джерело.