fbpx
Здоров'я
Перша допомога при опiках борщівником

Виїзди на природу, на жаль, доволі часто завершуються прикрими несподіванками, а точніше, глибокими опiками, які спричиняє рослина – борщівник. Інколи навіть легкого дотику до його листя чи стебла достатньо, аби отримати опiки, а зривання листя чи стебла цієї рослини може викликати глибокі опiки, які загоюються значно довше і гірше, ніж звичайні, пише Zaxid.Net

За словами завідувача опікового центру 8-ї міської клінічної лікарні Василя Савчина, щороку до центру по медичну допомогу звертається близько 10 дітей, які обпeклися борщівником. Насправді постpaждалих значно більше, але їм надають допомогу в районних лікарнях, а до опiкoвого центру скеровують лише тих, у кого глибокі опiки. Перший потepпілий був вже і цього року. На щастя, опiки були неглибокі.

Найнебезпечнішими у борщівника є стебла і листя

За словами доцента кафедри Львівського національного аграрного університету Ігоря Дидіва, борщівник є найнебезпечнішим у період цвітіння, а цвіте він практично все літо. Опiки тiла викликають стебла і листя рослини, які містять велику кількість фурокумаринів – речовин, які при контакті зі шкірою й викликають опiки.

«Сік рослини, потрапляючи на шкіру, збільшує чутливість до ультрафіолету. Така властивість рослин називається фототоксичністю. І опiк може з’явитися не відразу, а через кілька годин і навіть кілька днів. Особливо якщо ділянка тiла, яка контактувала з рослиною, потрапить під дію сонячних променів. Окрім опiків, борщівник є ще дуже сильним алергеном, він виділяє безліч ефірних масел. Тому відпочивати поблизу місць, де росте борщівник, небезпечно, особливо з дітьми», – каже Ігор Дидів.

За словами Ігоря Дидіва, нині люди активніше борються з борщівником, але роблять це не завжди правильно. Вони скошують борщівник, зрізаючи лише стебло і квітку. А цю рослину, за словами фахівця, треба зрізати під корінь, бо внизу залишається листя, яке й викликає опiки. Щоб позбутися борщівника, його треба скосити до того часу, поки не дозріло насіння, а місце, де він росте, обробити гербіцидами. Вартість такої обробки – 300 -1200 грн на гектар площі.

«Найчастіше від опiків борщівником страждають міські діти, бо сільські знають, що він небезпечний. Та й дорослі нерідко отримують опiки саме від тих напівзрізаних рослин, бо звикли оберігатися велетенської квітки, а про небезпечне листя забули. Діти зривають листя рослини, щоб зробити костюм чи парасольку для ляльки тощо і отримують опiки», – каже Ігор Дидів.

Читайте також: Правила поведінки під час грози

Опіки борщівником загоюються довше, ніж звичайні

Фахівці кажуть: якщо впродовж півтори хвилини контактувати з борщівником, а потім дві хвилини побути на сонці, то можна отримати опік першого ступеня, який проявиться на тiлі червоними плямами і висипанням, що нагадують бульбашки.

Якщо зірвати листя рослини чи стебло, то можна отримати глибокі опіки, шкіра вкриється великими пухирями. Окрім того, може підвищитися температура, виникнути головний бiль, озноб, запаморочення. І дітям, і дорослим з такими симптомами слід звернутися по допомогу до лікаря.

Перша допомога при опіках борщівником

Якщо контакт з борщівником таки відбувся, завідувач опiкового центру Василь Савчин радить:

1.Якомога швидше змити з тiла сік рослини. Для змивання найкраще використовувати мильний розчин або розчин із харчовою содою.

2. Якщо ні мила, ні соди під руками нема, то руки і ділянку тіла, що контактувала з рослиною, промити водою. Коли ж і води нема, то акуратно серветкою зняти з тiла сік, але так, щоб не розмазувати його по шкірі. А вже вдома промити мильним розчином.

Related Post

facebook