fbpx
Авто
Перевірка автомобіля перед покупкою: Збережіть, щоб не забути!

Більшість українців не можуть дозволити собі покупку нового автомобіля, а купуючи вживаний можуть стати жертвами професійних “перекупників”.

Купуючи вживане авто слід звернути увагу на наступні деталі:

– У автомобіля повинен бути оригінальний паспорт транспортного засобу.

– Авто не повинне побувати в аваpії будь-якої тяжкості.

– У автомобіля повинне бути «рідне» забарвлення кузова.

– У автомобіля не повинно бути ніяких модернізацій підвіски, гальмівної, рульової, паливної систем і електрики.

Якщо перераховані вище питання не знаходять підтвердження, або власник сумнівається – сміливо і без жалю відмовляємося від цього варіанту. Ризикувати не варто – вибір автомобілів зараз величезний. Не втрачайте свого часу.

Зовнішній огляд автомобіля перед покупкою

Всі «рідне»? Приступаємо до огляду. При огляді не зайве озброїтися помічником в особі  друга або родича, а також блокнотом, де ви будете відзначати знайдені недоліки. Це дисциплінує продавця, зменшуючи градус брехні, дозволить вам не забути про знайдені недоліки і, як наслідок, після закінчення огляду максимально “збити” ціну, аргументовано торгуючись. Наперед зазначимо, що даний матеріал складався для покупки тільки безаваpійних автомобілів. Огляд автомобіля повинен проводитися тільки в ясний сонячний день, або з невеликою хмарністю. Ніколи не оглядайте автомобіль всередині салону або гаражного боксу!

Документи, номера, пробіг

– Уважно вивчаємо кожну букву і звіряємо їх з даними на автомобілі. Щось чітко не читається, потерто, розмито? Прощаємося і йдемо, подальший огляд не має сенсу.

– Документи в порядку, автомобілю всього пара років, проте пробіг солідний? Поставте відмітку в блокноті – є ризик, що цей автомобіль працював в таксі. А значить, він може бути повністю «убитий» навіть за один рік експлуатації.

Читайте також: ПОЛІЦІЯ ОТРИМАЛА НОВІ ПОВНОВАЖЕННЯ ЩОДО ПЕРЕВІРКИ СТРАХОВИХ ПОЛІСІВ

Сигналізація.

– Перевіряємо роботу сигналізації і центрального замка. Чіткість включення/відключення, блокування, поріг спрацьовування, відстань.

Капот

– Відкриваємо і закриваємо капот, оглядаємо замок і привід на чіткість роботи та надійність, оглядаємо упор капота. Оглядаємо капот зсередини на наявність пошкоджень, масляних плям, іржі. У разі, якщо встановлено утеплювач, просимо зняти його. Оглядаємо на предмет відколів кромки капота. З салону перевіряємо роботу важеля капота.

Двигун і агрегати

– Оглядаємо всі агрегати двигуна на предмет підтікання. Погано, якщо двигун повністю вимитий, добре, якщо ні. На немитому двигуни все підтікання помітні відразу. Якщо двигун вимитий, його доведеться заводити, проганяти на оборотах, потім листком паперу проводити по всіх технологічних роз’ємах і місцях з’єднань. Просочується масло або інша технічна рідина – привід для торгу і більш пильного огляду.

– Перевіряємо рівні всіх рідин, дивимося їх склад і консистенцію. Наявність сторонніх включень або непрозорість привід для тривоги.

– Уважно оглядаємо всі трубопроводи, дроти, місця з’єднань, відводи на предмет потертостей, тріщин, ознак старіння. Повинно насторожити наявність нових комплектуючих, свіжих хомутів, кришок. Детально з’ясовуйте причину їх заміни.

– Запускаємо двигун, слухаємо його роботу. При роботі не повинно бути сторонніх звуків – свисту, «цикання», клацань, биття, скреготу, стукотів.

– Уважно оглядаємо радіатор охолодження і кондиціонера (при наявності). Перевіряємо цілісність сот, застрягання пелюсток, сторонні предмети. Ніякі деформації радіатора неприпустимі. Якщо зам’яті соти – з’ясовуємо причини. Можливо, автомобіль тривалий час експлуатувався на грунтових дорогах або мав неакуратного господаря.

– Оглядаємо кріплення стійок (чашок і бризковиків). Вони не повинні мати слідів відкручування.

Читайте також: ЯКУ КОМІСІЮ КОЖНІ 5-15 РОКІВ ПРОХОДИТИМУТЬ ВОДІЇ

Кузов

– Дивимося автомобіль поблизу і з відстані 3-5 метрів з усіх ракурсів. Уважно оцінюємо забарвлення – чи немає зон, де фарба відрізняється від основної по матовості, відтінку? Наявність таких зон свідчить про її фарбування, що в свою чергу з великою часткою ймовірності, говорить про ремонт через аваpію або корозію. Якщо виявляється аваpійне місце, при тому, що продавець раніше запевнив вас, що автомобіль не фарбувався і в аваpії не був, прощайтеся і без жалю йдіть. Збрехавши в одному, продавець вже не зупиниться. А значить, шанс отримати об’єктивну інформацію про автомобіль прямує до нуля. Навіть якщо продавець дійсно не знав про аваpію і доведе це, сам факт не знижує її негативні наслідки. Більш того, це говорить про продавця як про недосвідченого автовласника. Купувати автомобіль у такої людини тим більше небажано.

– Фіксуємо всі без винятку вм’ятини і пошкодження лакофарбового покриття кузова. Кожен з відколів вимагає ремонту, так як це потенційне вогнище корозії, яке неминуче буде розростатися.

– Уважно дивимося ззаду і спереду. Двері повинні бути щільно закриті і ідеально «сидіти» в геометрії кузова. Якщо двері виступають за обвід корпусу, або, навпаки – «втоплені» всередину – привід насторожитися і з’ясовувати причини. Як правило – це ознака заміни дверей і недбалого регулювання після зняття. Якщо це викликано аваpією – знову ж – тепло прощаємося з продавцем. Оглядаємо зазори між капотом, дверима, багажником і корпусом. Вони повинні бути однаковими з незначними відхиленнями. Якщо є помітні оку відхилення – вірна ознака порушення геометрії кузова. Далі не варто дивитися, навіть якщо покупець відразу скине півціни.

– Аналогічно оглядаємо кришку (двері) багажника на цілісність, збіг забарвлення, геометрію і правильну «посадку».

– Відкриваємо всі двері, уважно оглядаємо пороги, гумки-ущільнювачі, зварні шви і рівність забарвлення. Шви повинні бути однакові у всіх дверних отворах. Якщо помічено, що шов іншої форми або розміру – привід уважніше оглянути це місце. Можливо, ця область автомобіля відновлювалася після аваpії. Огляньте фарбування. Як правило, якщо автомобіль перефарбовувався, то по арках проходить межа фарбування. А так як аналогічну фарбу підібрати фізично неможливо, перехід від нової фарби до старої майже завжди помітний. Іноді його намагаються заховати під ущільнювачем. Якщо є можливість – відігніть (зніміть) його в довільному місці. Заодно можна подивитися і осередки корозії. Огляньте шарніри дверей і джгути електропроводки – вони повинні бути в однаковому стані у всіх дверях, в тому числі за ступенем забрудненості. Щось відрізняється від інших – з’ясовуйте причину. Однозначно має насторожить наявність підкладених шайб в шарніри дверей – це відомий спосіб маскування їх провисання.

– Оглядаємо кожні двері. Все повинно бути на місці, всі кнопки чітко функціонувати. Дверні панелі повинні міцно триматися в корпусі без зазорів. Якщо зазори є, значить, панель з якоюсь метою знімалася, і були зламані монтажні кліпси. З’ясовуйте причини. Перевіряємо роботу склопідйомників, як з кожних дверей, так і з центральної консолі. Перевіряємо функціонування регулювань дзеркал.

– Перевіряємо роботу замка на кожних дверях, як в ручному режимі, так і в режимі сигналізації (за наявності). Оглядаємо відповідну частину замку. Чи немає слідів зміщення? Є? Значить, замок або змінювався, або регулювалися двері. Причини також потрібно з’ясувати, так як заводські настройки доведення не потребують.

– Перевіряємо однаковість і легкість відкривання і закривання дверей. Вони повинні відкриватися легко, без ривків і заїдань. Закриватися також легко без сильного зусилля, сторонніх звуків. Щось заважає – оглядаємо на предмет зносу, деформацій. Якщо просто ослабло кріплення – це одне, якщо деформоване посадочне місце – вже інше.

– Оглядаємо дах. Все аналогічно – один колір, відсутність вм’ятин і порушення геометрії. Оглядаємо кромки водозливів (при наявності) на предмет пошкодження фарби.

– Перевіряємо чіткість роботи лючка бензобака, його фіксацію, відкриття-закриття кришки бака.

Читайте також: АФЕРИСТИ ПРИДУМАЛИ НОВУ СХЕМУ РОЗВОДУ УКРАЇНЦІВ

Світлотехніка

– Оглядаємо фари, підфарники (при наявності), противотуманки. Поверхня не повинна мати ушкоджень, потертостей, відколів. Фари повинні сидіти надійно, не вібрувати при постукуванні. Робоча зона фари повинна бути чистою, прозорою і дзеркальною (якщо конструкція передбачає відбивач). Каламутні, матові, брудні фари – під заміну. Це повинно відзначатися в блокноті як негайні потенційні витрати, так як світлотехніка безпосередньо впливає на безпеку.

– Аналогічно оглядаємо задню світлотехніку.

– Оглядаємо і перевіряємо працездатність салонної світлотехніки і сигналізаторів. Все повинно працювати без зауважень. Приладове світло повинне мати працююче регулювання інтенсивності.

Обвіс

– Оглядаємо передній бампер. Чи вірно він сидить, чи немає великих проміжків або перекосу? Оглядаємо його знизу на предмет потертостей, відколів, кріплення. Не повинно бути його забарвлення, тріщин, швів, слідів шпаклівки і наварки (в залежності від конструкції). Протитуманки і інше обладнання (наприклад, датчики парктроника і ін.) повинне надійно сидіти в штатних гніздах.

– Аналогічно оглядаємо задній бампер.

Оглядаємо і перевіряємо на цілісність бризковики і підкрилки арок коліс (при наявності).

– Перевіряємо надійність кріплення накладок порогів, підніжок, молдингів дверей (при наявності).

Колеса

– Оглядаємо диски на предмет пошкоджень. Якщо є відколи, вм’ятини, радіальні деформації – це може свідчити про те, що автомобіль «вдало залетів» в глибоку яму, що могло спричинити істотне пошкодження або деформацію підвіски або корпусу.

– Перевіряємо тиск в шинах, він повинен бути однаковим (або, якщо це, наприклад, пікап – парно-однаковим). Деякі спритні торговці різним тиском в шинах усувають відведення автомобіля в бік через порушення геометрії кузова внаслідок ДTП.

– Оглядаємо гуму на предмет зносу по мітках. Відходить вона ще сезон або вимагає заміни?

Вікна, скло

– Перевіряємо цілісність, відсутність відколів і тріщин стекол.

– Перевіряємо роботу обігрівача скла (при наявності).

– Перевіряємо роботу омивача скла (при наявності).

– Перевіряємо роботу двірників. Оглядаємо гумки на предмет зносу. Це важливо, тому що безпосередньо впливає на безпеку руху.

– Перевіряємо роботу омивача і двірників фар (при наявності).

– Оглядаємо ущільнювачі вікон. Чи немає слідів свіжого герметика або посадкового клею? Якщо є, значить, скло змінювалося, або знімалося для ремонту прилеглих областей корпусу. З’ясовуємо причину.

Читайте також: СІРІ СХЕМИ: ЯК УКРАЇНЦІ ПЕРЕГАНЯЮТЬ АВТО З-ЗА КОРДОНУ?

Перевірка салону автомобіля перед покупкою

1) Оглядаємо пороги на предмет корозії. Обов’язково робимо кілька ударів металевим предметом. Пороги – одне з найслабших місць автомобіля, яке гниє швидше за все. Також ретельно переглядаємо і простукуємо підлогу під ногами водія і переднього пасажира. Сліди корозії? Від такої покупки краще відмовитися.

2) Перевіряємо стан сидінь. Чохли, підголовники. Працездатність всіх регулювань, наявність люфту спинки. Перевіряємо вільність переміщення передніх сидінь по “санчатах”, самі “санчата” на предмет корозії, міцність затягування болтових з’єднань. Перевіряємо роботу підігріву сидінь (при наявності). Задні сидіння перевіряємо на міцність кріплення. Якщо конструктивно передбачено – знімаємо спинку дивану, оглядаємо отвір в багажне відділення, надійність і герметичність кріплення перегородки.

3) Оглядаємо задню поличку на цілісність, кріплення, відсутність деформації і зайвих «дірок». Останні зазвичай виникають в результаті експериментів з динаміками.

4) Оглядаємо стелю. Потертості покриття над головою водія часто свідчить, що автомобіль експлуатувався в північних широтах (водій їздив в шапці). Перевіряємо цілість і роботу наддверних ручок підтримки, освітлення салону. Перевіряємо кріплення і роботу козирків.

5) Оглядаємо передню приладову панель. Руками пробуємо зрушити з місця. Якщо панель погано закріплена (переміщається, скрипить і т.д.), можливо її вже демонтували. З’ясуйте причину. Пробуємо відкриття-закриття кришки ящика рукавички (бардачка), при наявності замка – його функціональність.

6) Перевіряємо роботу всіх ременів безпеки. Дивимося довжину вильоту, чітку фіксацію в замках і динамічних обмежниках при ривку. Ремені не повинні мати ніяких пошкоджень,  бути чистими і охайними.

7) Перевіряємо роботу стельового люка. Якщо він моторизований – зрушення / закриття / відкриття з кнопок. Якщо немає – вільне зрушення, відкриття / закриття від руки. Оглядаємо ущільнювач на предмет деформації або старіння, сам люк – на відколи й ушкодження.

Багажне відділення

1) Оглядаємо кришку (двері) багажного відділення аналогічно дверям або капоту.

2) Відкидаємо покриття (підлогу) багажника, уважно оглядаємо місце під запаску на предмет зварювання, фарбування, наявності корозії. Перевіряємо стан проводки, кабель-каналів, кріплень (при наявності).

3) Перевіряємо освітлення багажника, при наявності – штатні кріплення аксесуарів.

4) Перевіряємо відкриття-закриття багажника, чітку роботу зовнішнього замку і салонного приводу.

Приладова панель

1) Перевіряємо роботу всіх приладів, покажчиків, датчиків, дефлекторів. Останні повинні вільно переміщатися в усіх напрямках, вільно фіксуватися. Жалюзі повинні стійко рухатися, не повинно бути заїдань, що впали, зламаних пелюсток. Покриття панелі повинно бути однорідним, без потертостей, подряпин, слідів оплавлень від недопалків.

2) Перевіряємо роботу прикурювача (при наявності). Функціонувати він повинен чітко, з ясним вильотом після розігріву. Не забувайте, що гніздо прикурювача – це універсальний роз’єм, який може стати в нагоді для багатьох завдань, наприклад зарядки телефону або підключення компресора.

3) Самостійно або за допомогою запрошеного приятеля перевіряємо роботу покажчиків поворотів, дальнього і ближнього світла, аваpійної сигналізації.

4) Перевіряємо роботу центрального замка – рух личинки, чіткість фіксації, і відгук приладів.

5) Перевіряємо роботу пристрою, що блокує рульового вала. Спрацьовування повинно бути з ясним, з помітним клацанням.

6) Перевіряємо роботу сигналізатора непристебнутий ремінь.

7) Запускаємо двигун, перевіряємо роботу приладів. Тут дуже широкий функціонал, тому розписувати кожен не має сенсу. Орієнтуйтеся по інструкції по експлуатації конкретного автомобіля.

Читайте також: ЗАБУДЬТЕ ПРО ДОЗВОЛЕНЕ ПЕРЕВИЩЕННЯ НА 20 КМ/ГОД: ДЛЯ УКРАЇНЦІВ СТАНУТЬ СУВОРІШИМИ ШВИДКІСНІ ОБМЕЖЕННЯ

Кондиціонер, обігрівач

Перевірка проводиться при закритих дверях і вікнах.

1) Включаємо обігрівач салону на повний режим при працюючому двигуні. Переконуємося в рівномірних потоках повітря в усіх каналах, а також у відсутності неприємного запаху при його роботі.

2) Включаємо кондиціонер на всіх режимах. При включенні кондиціонера повинні бути відсутніми сторонні звуки в компресорі і неприємний запах в салоні. При наближенні руки до будь-якого дефлектора повинен явно відчуватися холод.

КПП, Ручне гальмо.

1) Перевіряємо роботу важеля КПП. Що на механіці, що на автоматі включення повинно бути відчутним, з ясно помітною фіксацією.

2) Ставимо на «ручник». «Тріскачка» повинна бути ясно чутною, важіль надійно фіксуватися, люфти – неприпустимі. При натисканні на кнопку, важіль повинен легко опускатися, без скреготу і заїдань.

Кермо

1) Охопіть кермо руками. Чи зручно? Перевіряємо всі доступні регулювання по вильоту і висоті. Переміщення рульової колонки має надійно фіксуватися. Люфти – відсутні (або, в залежності від автомобіля – бути в межах нормативів).

2) Перевіряємо функціонал керма – сигнал, контроль медіа, кліматом і т.д., в залежності від автомобіля.

3) При запущеному двигуні поворот керма повинен бути вільним, без смикань і заїдань, робота двигуна при цьому може незначно змінюватися через включення насоса гідропідсилювача.

Читайте також: ЯК ВИБРАТИ ГАРНЕ СТО

Амортизатори

Тиснемо на капот і багажник. Автомобіль повинен «присісти», при відпуску – негайно повернутися в початкове положення. Тиснемо два рази «в розкачку». Автомобіль повинен негайно стопориться, при досягненні верхнього положення. Якщо присутні «гойдалки» (автомобіль деякий час розгойдується вгору-вниз) – амортизатори повністю несправні. Відмітка в блокноті – «під негайну заміну», так як це прямо впливає на безпеку.