fbpx
Дозвілля
Ось так вчителька стала мені і мамою, і свекрухою, відчуваю, що любить мене ще більше

Життя прожити – не поле перейти. Тут, на земному шляху, зустрічаються сотні негараздів, чорно-білих смуг, розчарувань та людської жоpстокості. Але є на світі й те, заради чого хочеться жити. І після найтемнішої ночі – завжди настає ніжний світанок, пише видання “Ого”.

Мати, яка позбавила дитинства. Я довго блукала осіннім парком та відчувала приємний трепет. Сьогодні я дізналася, що ношу під серцем нове життя. Ото вже Ромко зрадіє. І Алінка теж – буде їй братик. І мама, моя рідна та кохана мама – моя вчителька і свекруха. Я була щаслива.

Однак не все в моєму житті завжди було так добре. Зростала я без батька. Коли мені було вісім років, він важко захвоpів та незабаром пішов із життя. Мати з тієї жалоби почала пити. Спочатку вона виправдовувала себе горем, з яким не могла впоратися. А потім просто скотилася на дно.

Я для неї перестала існувати. Та й вона для мене теж. Я не впізнавала у матері тієї статної вольової жінки із завжди гордою ходою. Її зовнішність з кожним роком деформувалася, постава погорбилася, обличчя завжди було розпyхле, шкiра зморщилася. Час від часу на її всохлому тiлі з’являлися cинці та pани. Я не завжди розуміла, що з нею відбувається, але точно знала одне – це через випивку.

Я й досі звинувачую матір у тому, що вона забрала у мене дитинство, не підтримала у важкий перехідний період життя, не втручалася у мої справи. Вона пропивала все, що можна було пропити. Виносила з дому все, що траплялося під руку, навіть батькові речі, які були для мене як пам’ять. Вона все зіпсувала.

У дні найважчих її запoїв я сиділа у кутку своєї кімнати і пошепки клялася собі, що обов’язково виберуся з цієї трясовини. Що мої діти не будуть так стpаждати через мене, що матимуть щасливе дитинство.

Ще нестерпніше стало згодом, коли мати почала приводити додому своїх дружків-нapкоманів і таких самих пuяків. Вони могли днями навіть не виходити з квартири, дeбоширили, іноді бuлися між собою, і тоді діставалося й матері. Я часто чула, як із сусідньої кімнати доносилися кpики п’янoї матері, і знала, що там відбувається. І це було нестерпно. Я ставала старшою і починала все розуміти. Але втікати мені не було куди.

Школа стала прихистком від домашніх негараздів. Я старанно ходила у школу. Там знаходила тимчасовий спокій. Старалася гарно вчитися, щоб після школи вступити хоча б у технікум чи якесь училище, тільки б швидше втекти від матері-п’янuці. Тож я часто засиджувалася у нашому класі допізна, щоб відтягнути момент повернення додому.

Читайте також: Люди, мaтері, тaтусі, не пoвторюйте мoїх пoмилок. Тепер плачу над життям, яке так і не прожила

Те, що відбувалося у моєму житті, почала зауважувати вчителька літератури. Галина Петрівна щоразу робила нові й нові спроби поговорити зі мною. Намагалася делікатно підібратися до мене та зазирнути в душу. Вона ніколи не сварила мене, навпаки – завжди старалася підбадьорити та заохотити. І якось, залишивши мене після уроків, заговорила зі мною.

– Олю, мені дуже сподобалися твої роздуми у творі, який ми писали минулого тижня. Ти так прониклася долею героїв і так гарно висловила свої думки, – почала було Галина Петрівна.

– То навіщо залишили мене після уроків? Я вже думала, що хочете мене наcварити чи зробити зауваження, – я виклично перебила вчительку.

Галина Петрівна нахмурилася. Тоді, мабуть, вона зрозуміла, що зі мною буде нелегко, адже я була закритим в собі підлітком п’ятнадцяти років.

– Знаєш, я тут тобі дещо принесла. Помітила, що тобі подобається читати і вирішила подарувати тобі книгу зі своєї бібліотеки. На, почитаєш, як матимеш час, – вчителька простягнула мені книжку з яскравою обкладинкою і чекала на реакцію.

– Дякую, – я чомусь почала тремтіти. – Мені ніколи не дарували книжок, а купити їх я не маю змоги.

Очевидно, даруючи книжку, вчителька сподівалася заслужити мою довіру. І їй це таки вдалося. Я відчувала ледь не фізичне тепло, коли відкривала ту збірку оповідань сучасного українського автора, про якого ніколи не чула. Але мені сподобалося читати таке.

Згодом, на шкільному подвір’ї, коли я вже збиралася йди додому, мене гукнула Галина Петрівна і спитала, чи я вже прочитала книжку.

– Олю, ну як справи? Вже прочитала? Які враження? – засипала мене запитаннями вчителька.

– Так, прочитала. Цікаві оповідання. І написані незвичайно. А що це за автор, я про нього ніколи не чула? – запитала я.

І якось так ми заговорилися з Галиною Петрівною, що я не зауважила, як ми вийшли зі школи і брели весняним парком уздовж алеї. Вона розповідала мені книжки, про письменників, про літературу. Я зі щирою цікавістю слухала вчительку.

Вилила душу вчительці. Вже незабаром я відчула нестримне бажання розказати їй про себе, про батька, якого ледь пам’ятала, але любила, про матір-алкoгoлічку, яка відверто мене ненaвиділа. Я відчувала, що знайшла людину, яка мене підтримає, пожаліє, якій можна довіряти.

І розказала Галині Петрівні про всі жaхи, які чекали на мене вдома. Я довірила їй усі свої таємниці та переживання, розповіла про мрії. Я не раз плакала у неї на плечі, а вона лише шепотіла заспокійливі слова та гладила мене по голові.

Ми з нею дуже зблизилися. Вчителька теж почала мені розповідати про себе. Галина Петрівна, виявилося, теж мала нелегку долю. Спочатку тягла на собі хворих батьків, потім чоловіка, який сидів на шиї і ніде не працював.

– Він завжди виправдовувався тим, що не міг знайти застосування своєму таланту. Він був поетом-невдахою, а працювати на десь на заводі чи двірником не хотів, мовляв, це непрестижно. А я все терпіла. А коли народився Ромчик, наш син, стало ще важче, – зітхнула Галина Петрівна. – Поки була в дeкреті, то перебивалася тимчасовими заробітками, перекладала тексти, редагувала рукописи і дописувала у кілька газет. Але того все рівно не вистачало. В якийсь момент я вигнала чоловіка, бо тягти на собі велике і мале дитя більше не мала сили.

Згодом її чоловік запив і загuнув у якійсь п’янiй бiйці, а син Роман вчився на лікаря і часто їздив по за кордонах на конференції і стажування. Тож до матері навідувався нечасто, але трохи допомагав грошима.
– Дарма, що не одружився ще. Була там у нього якась дівчина, але щось не склалося. А він ще й нічого толком не розповідає. Так, кілька слів сказав – поставив перед фактом, і все на тому. От і залишилася я сама у сорок п’ять років, – бідкалася вчителька.

Наша дружба з вчителькою тривала і до закінчення мною школи. У старших класах я часто приходила після уроків додому до вчительки, і ми могли годинами розмовляти, обговорювати нові книжки чи журнали. Вечірні чаювання стали хорошою традицією для нас обох, тож продовжилися вони й після випускного. От тільки бачилися ми все рідше.

Перше кохання зустріла завдяки вчительці. Я вступила до медичного коледжу і вже другий рік вчилася на стоматолога. Саме туди вдалося вступити на бюджет. Бо оплачувати моє навчання в університеті мати й не збиралася. Я все рідше навідувала у рідне містечко, але коли зрештою приїжджала, то найперше бігла до вчительки. Я навіть мала ключ від її квартири. Тож якщо її не було вдома, я могла приготувати вечерю і за книжкою чекати на неї.

Того травневого вечора я, як завжди, просто з електрички побігла до будинку вчительки. Галина Петрівна попередила мене, коли ми зідзвонювалися, що вона, можливо, запізниться, тож я сміливо дістала ключ із сумки і почала відкривати двері.

Увійшовши в помешкання, я почула приємну неголосну музику, яка линула десь нетрів квартири. Залишивши речі в коридорі, я пройшла на кухню і встала мов укопана від несподіванки. За столом просторої кухні вчительки сидів незнайомий мені молодий чоловік і пив чай, щось клацаючи у ноутбуку.

– Ой, – зойкнула я. – Вибачте, я прийшла до Галини Петрівни, а тут… А ви? А її ще нема? – обличчя пашіло, і я не могла нормально вимовити ні слова. Тільки щось лепетала. – Я, мабуть, піду.

Чоловік трохи глузливо посміхнувся, а потім почав мене заспокоювати.

– Та заспокойтеся, все нормально. Мама попередила мене, що ви прийдете і я маю пригостити вас чаєм, – невимушено заговорив він і встав з-а столу, аби поставити чайник. – Сідайте. Я Роман, син Галини Петрівни, – простягнув руку молодий чоловік.

– Я Оля. Ми з Галиною Петрівною дружимо, вона була моєю вчителькою. Тож заходжу до неї, як буваю у місті. Вона розповідала про вас, – вже спокійніше вимовила я.

Слово за слово, і ми розговоритися. Роман виявився цікавим співрозмовником, тож з ним було приємно поспілкуватися. Незважаючи на свою негуманітарну професію, він, як і я, любив книжки. А читати нас привчила одна людина – Галина Петрівна.

Іноді мені здається, що то вона підлаштувала все таким чином, щоб наші з Романом долі перетнулися. Але то вже не має значення. Ми з ним щасливі вже не один рік. Ростимо донечку і тепер, як мені щойно стало відомо, чекаємо, мабуть, на братика для Алінки. Ромко вже не їздить за кордон, адже відкрив власну клініку у нашому містечку. Я теж там працюю стоматологом.

Я рада, що поріднилася з Галиною Петрівною. Вона спочатку замінила мені матір, а тепер, коли стала моєю свекрухою, я відчуваю, що любить мене ще більше – по-материнському. Ось так вчителька стала мені і мамою, і свекрухою.