fbpx
Дозвілля
Орнітологів здивував чорний бузьок, який повернувся в Україну через 18 років

Одна з фотопасток, встановлена на гнізді чорного бузька у Шацькому національному природному парку, неабияк вразила науковців, пише газета “Експрес”.

Камера показала, що у гнізді вивелися пташенята. Та коли вчені-орнітологи стали їх кільцювати, виявили, що їхня мама вже має пластикове кільце. Історія цієї лелечихи виявилася дуже цікавою…

— На сайті EURING (організація, що координує кільцювання птахів у Європі) ми дізналися, що пластикові кільця серії МЕ00 (саме таке було на нашій лелеці) належать ізраїльським орнітологам, до яких ми і написали запит, — розповідає Андрій Бокотей, завідувач наукового відділу Державного природничого музею НАН, орнітолог, координатор програми збереження чорного лелеки в Україні Ciconia-Ukraina.

— З’ясувалося, що птаха закільцювали в Ізраїлі ще у 2002 році, коли йому було два роки.

Читайте також: “Стільки наслухалась від лiкaрiв, що не хочу навіть згадувати”: Тридцятип’ятирічна жінка в дванадцяте стала мамою

— Як це сталося?

— Усе було приблизно так. Це пташеня вилупилось у далекому 2001 році десь в Україні. Вже за 2 — 2,5 місяця після народження воно полетіло в Африку, успішно дісталося на свою першу зимівлю. Щастило йому й надалі: у наступному році під час осінньої міграції птах потрапив до сіток, якими ізраїльські рибалки накривають стави — захищають від пернатих рибні угіддя. На жаль, чимало пернатих — білих та чорних лелек, чапель — гине у тих сітках. Та нашого бузька врятували місцеві орнітологи, закільцювали його і відпустили.

У 2011 році лелечиха знову потрапляє у поле зору науковців. Німецький орнітолог Карстен Роде спостерігає її під час осінньої міграції в Ізраїлі. Зауважте — тоді птахові було вже 10 років. Це при тому, що середня тривалість життя чорного лелеки — 11 — 13 років.

Тобто, коли цьогоріч самиця МЕ00 була виявлена на гніздуванні в Україні, на штучній платформі, встановленій у Шацькому національному парку, їй, судячи з усього, вже виповнилося 18 років. Нині — це найдовший вік, зафіксований у дикій природі, для чорного лелеки. Наша героїня у свої 18 успішно знесла три яйця і вивела з них двох пташенят.

— А “чоловік” у неї один і той самий?

— На відміну від білих лелек, які можуть гніздуватися в одному гнізді 10 і більше літ, чорні бузьки змінюють гнізда в межах невеликої території кожні 2 — 3 роки. Тож важко прослідкувати, чи батьківська пара одна й та сама. Крім того, не думаю, що ще якийсь чорний лелека зміг прожити до 18 років — скоріш за все, самець у цьому гнізді молодший за самицю.

Фото – Експрес.