fbpx

Ольга Фарбей: “За борг в 39 тисяч гривень держвиконавці продали мою квартиру вартістю близько мільйона”

Мешканка Бориспільського району Київської області несподівано дізналася, що її житло продали за борги. Виявилося, мова йде про кредит на мобільний телефон, який десять років тому жінка взяла на прохання знайомого. Ця історія для Ольги Фарбей із села Проліски Бориспільського району Київської області почалася з дзвінка з виконавчої служби. Ольгу попросили повідомити свої банківські реквізити, пишуть «ФАКТИ і коментарі»

– Співробітниця виконавчої служби сказала: «Хочемо перерахувати гроші, що залишилися від продажу вашої квартири», – згадує Ольга Фарбей. – Я вирішила, що це якась помилка. Як хтось міг продати мою квартиру? Але відповіді на свої питання не отримала. А коли особисто приїхала в виконавчу службу, там сказали, що мою квартиру продали за борги перед банком.

«Житло швидко продали на електронних торгах». Ми з Ольгою зустрілися біля хрущовки в селі Проліски, де вона з чоловіком і десятирічною дочкою живе в трикімнатній квартирі. Від Києва до Пролісок п’ять хвилин їзди. Тому ціни на нерухомість тут практично столичні.

– Квартиру в цьому будинку я купила на гроші, отримані у спадок від бабусі, – каже Ольга Фарбей. – Це моє єдине житло. До цього часу не можу повірити, що за документами ця квартира мені вже не належить – право власності тепер у іншої людину. А ми, якщо ситуація не вирішиться, можемо опинитися на вулиці.

Приїхавши в виконавчу службу, Ольга з’ясувала, про який борг йдеться. Ще в 2006 році вона брала кредит на покупку мобільного телефону.

– Брала навіть не для себе, а для знайомого, – розповідає Ольга. – Він сказав, що в банку йому відмовили через відсутність офіційного місця роботи. Умовив мене взяти кредит на своє ім’я, пообіцявши, що сам все виплатить. Зараз картаю себе за те, що погодилася. Але тоді я йому повірила. Сума кредиту була невелика – 3100 гривень.

– Ви не перевіряли, чи виплачує  він кредит? – Ні. Наївно думала, що він не стане обманювати. Зазвичай з банку починають дзвонити при найменшій заборгованості. Я була впевнена: якщо виникнуть проблеми, банк мене знайде. Адже залишала їм номер свого мобільного телефону, вказувала місце роботи. Але мене ніхто не шукав, і я ні про що не підозрювала. Про кредит давно забула – це було десять років тому. А тут подзвонили з виконавчої служби і повідомили, що моя квартира продана.

У виконавчій службі мені показали копії деяких документів. Зокрема, рішення Печерського райсуду Києва, згідно з яким в 2014 році суд зобов’язав мене виплатити «ПриватБанку» більше 39 тисяч гривень. З рішення суду (воно було заочним, тому що суд проходив за моєї відсутності) стало ясно, що мій знайомий не зробив жодного платежу. Сума заборгованості збільшувалася з кожним днем ​​і коли досягла майже 40 тисяч гривень, банк подав до суду позов на мене як на злісного неплатника.

Крім того, в рішенні суду сказано, що банк регулярно нагадував мені про існуючу заборгованість і про проведення судового засідання я «була належним чином проінформована». Виявилося, з суду дійсно приходило кілька повісток, але за адресою моєї прописки. Я прописана в маминій квартирі в Печерському районі Києва, але не живу там з 1998 року. Квартира пустує – мама буває там від сили кілька разів на рік. Зрозуміло, пошту ніхто не забирав. Не розумію, чому мені про це не повідомили, наприклад, по телефону.
Замість цього банк подав позов, і суд зобов’язав мене виплатити заборгованість. Коли рішення суду вступило в законну силу, його отримали співробітники виконавчої служби. І вони навіть не спробували мене знайти! Якимось чином зробивши оцінку моєї квартири (хоча для цього у мене як мінімум повинен був побувати оцінювач), виконавці продали її на електронних торгах. Все це відбувалося без мого відома і без відома чоловіка, який там прописаний. А коли квартира вже була продана, виконавці несподівано знайшли мій номер телефону і подзвонили, щоб дізнатися банківські реквізити.

– За яку суму продали вашу квартиру? – Набагато дешевше ринкової вартості. Її оцінили в 800 тисяч гривень (хоча реальна ціна близько мільйона), а продали за 500 тисяч. Відніміть від цієї суми банківський борг, нараховані відсотки, всі судові витрати – і мені залишиться трохи більше 400 тисяч гривень. За ці гроші я зможу купити крихітну однокімнатну квартиру.

– Оцінювали квартиру теж під час вашої відсутності? – До мене ніхто не приходив. Звідки взявся акт, не маю поняття. У документах сказано, що виконавець нібито прийшов в квартиру і йому відкрив квартирант на ім’я Андрій. Це брехня – в цій квартирі весь час жили ми, тут ніколи не було квартирантів. Тому я вже подала заяву в поліцію про незаконне проникнення в квартиру за моєї відсутності. Ні я, ні члени моєї родини ніякого виконавця не бачили. До речі, як з’ясувалося, до торгів квартира перебувала на відповідальному зберіганні у банку. Але вони теж жодного разу сюди не приходили і не давали про себе знати.

– Ви розмовляли з представниками банку? – Так. Приблизно з п’ятої спроби мене з’єднали з оператором, але вона сказала, що банк до цієї ситуації вже відношення не має – мовляв, розбирайтеся з виконавчою службою. Я запитала, чому за всі ці роки мені ніхто навіть не подзвонив. «Вам відправляли листи», – відповіла співробітниця банку. У виконавчій службі кажуть те ж саме: мовляв, регулярно інформували, відправляючи листи. Визнають, що листи поверталися. Але це, виявляється, не мало для них значення.

«Представник покупця запропонував мені … орендувати мою ж квартиру» – Вранці 25 лютого прийшли люди, які назвалися представниками нового власника – людини, яка купила квартиру на електронних торгах, – продовжує Ольга. – Я відмовилася відкривати, адже у мене теж є документи на квартиру. Вони вели себе нахабно, довго стукали в двері, потім викликали поліцію. Але поліцейські, побачивши мої документи, порадили розбиратися в суді і поки не пускати їх. Наскільки я зрозуміла, квартира тепер належить фірмі, що займається скупкою майна на електронних торгах. Фірма купує таке житло за низькими цінами, щоб потім здавати його в оренду або перепродувати. Так що не виключено, що на мою квартиру вже шукають покупця.

Коли представник покупця знову вийшов зі мною на зв’язок, він запропонував мені… орендувати мою ж квартиру. Сказав: «Справно платіть оренду і живіть». А недавно ця ж людина подзвонила: «Бачив, що ви подали в суд … Хочу попередити, що договори з обленерго ми вже переоформили на себе. Так що якщо ви не будете справно платити, відключимо вам електроенергію». Але в той же день я сама розмовляла з співробітниками обленерго, і вони ні про яке переоформленні не знали. Може, новий покупець просто намагається мене залякати?

Читайте також: Багато українців можуть втратити гроші, вкладені в новобудови

– Де прописана ваша дочка? Адже вона неповнолітня і виселити її без згоди опікунських служб ніхто не має права.- Минулого місяця я прописала її тут. Тому якщо новий власник подасть позов про наше примусове виселення, суд буде проходити за участю органів опіки. Але сподіваюся, до цього не дійде. Зараз ми самі подали до Печерського суду заяву про перегляд справи в зв’язку з тим, що я ніяк не була поінформована про те, що відбувається, а в Бориспільський суд – позов про скасування електронних торгів.

– Знайомий, для якого ви брали нещасливий кредит, не з’являвся? – його вже не знайти. Та й що я можу йому пред’явити? Адже кредит брала на своє ім’я.

Юристи пояснюють: якби Ольгу все-таки повідомили про те, що відбувається і вона була б присутня  на судовому засіданні, вона могла б подати заяву про застосування строку позовної давності. Адже з того моменту, як стало відомо, що вона не виплачує кредит, пройшло більше десяти років. А термін позовної давності три роки. У такому випадку суд міг відмовити банку в позові.

– З боку державних виконавців є багато порушень, – говорить юрист, який допомагає Ользі, Олександр Савчук. – По-перше, вони не намагалися знайти Ольгу, щоб повідомити її про те, що відбувається. Хоча вона весь цей час жила в тій самій квартирі, яку вони вирішили продати! Абсолютно незрозуміла і ситуація з оцінювачем. Як він міг потрапити в квартиру, якщо ні Ольга, ні члени її сім’ї його не бачили? Крім того, в квартирі є меблі, побутова техніка, сума від продажу яких могла б покрити заборгованість перед банком. Виконавцям нічого не заважало перевірити Ольжині рахунки в банках, наявність іншого майна. Вони ж вирішили відразу продати квартиру. У підсумку за борг в розмірі 39 тисяч гривень виконавці продали квартиру, яка коштує близько мілліона.

– Виходить, покупець теж придбав квартиру, ні разу в ній не побувавши? – Так. Є фірми, які скуповують нерухомість з торгів, незважаючи на можливі ризики. Але якби квартиру вирішив купити з торгів хтось інший і захотів її подивитися? Адже у представників банку, де вона перебувала на відповідальному зберіганні, навіть не було ключів. Ситуація дуже дивна.

– Квартира зараз під арештом? – Ми звернулися до суду з відповідною заявою, щоб виключити можливість перепродажу. Адже якщо її зараз комусь продадуть, нам буде ще складніше. Але чи  задовольнили нашу заяву, поки не відомо.

В Бориспільської виконавчій службі стверджують, що діяли законно, тому що за законодавством, якщо сума заборгованості перевищує десять мінімальних заробітних зарплат, дозволено продавати житло боржника.

– Листи з документами, які потрібно було довести до відома боржника, відправлялися, – каже виконувач обов’язків керівника Бориспільського міськрайвідділу державної виконавчої служби Андрій Подільський. – Але вони нам поверталися. Чому вона їх не отримувала, невідомо. У суді ми будемо доводити, що діяли абсолютно законно, з нашого боку не було ніяких порушень. Якби в квартирі була прописана дитина, ми б житло не продавали. Але на той момент неповнолітня дочка боржниці зареєстрована в квартирі не була.

Читайте також: Афера з орендою квартир у Києві розбурхала мережу

Перше засідання Бориспільського райсуду по цій справі відбудеться 10 квітня.

 

You cannot copy content of this page