fbpx
Дозвілля
Нюх втратив: Повна втрата нюху та смаку може виникнути після звичайної застуди

…Вирішили на роботі запалити ароматичну лампу — із вірусами боротись. І чи то ефірна олія була зіпсована, чи ми її забагато влили, але смерділо так, що ми і фекали-фукали, і провітрювали, і самі провітрювались. Лише один наш колега сидів непорушно за комп’ютером і натхненно працював, пише газета Експрес.

“Невже тобі не смердить?” — дивувалися. “Я три тижні тому втратив нюх і смак — нічого не відчуваю. Нуль!” — відповів.

— Правильніше сказати, що ваш колега втратив нюх, тому не відчуває смаку. Бо смакові цибулини на язику розрізняють лише солодке, солене, гірке та кисле. А оці всі відтінки смаку ми відчуваємо завдяки нервовим закінченням у носі. Спробуйте, наприклад, закрити ніс — і з’їсти банан. Ви не зрозумієте, що це, лише відчуєте якусь солодку субстанцію в роті, — каже Марта Грицевич, лікар-отоларинголог Першої міської клінічної лікарні ім.Князя Лева.

— А від чого можна втратити нюх?

— Дуже багато людей втрачають можливість відчувати запахи (і, відповідно, смак) під час нежитю — це і при ГРВІ, і при ринітах, синуситах, гайморитах. Особливо в гострий період, коли, як кажуть, ніс “не дихає” — це відбувається у результаті набряку слизової оболонки носа в рецепторній нюховій ділянці, що розміщена у верхньому відділі носової порожнини.

— Чи є випадки, коли нюх не повертається ніколи?

— У більшості випадків після нежитю нюх повертається відразу. Та, щоб його повернути, слід боротись із застудою. Найголовніше — це багато теплого пиття, промивання носа сольовими розчинами, сухе тепло на ділянку носа, симптоматична терапія. Якщо ж нежить не минає через 7 — 10 днів і не відновлюється нюх, то слід звернутися до лікаря. Є випадки, коли застуда переходить у гострий синусит або відбувається загострення хронічних проблем у носовій порожнині, — тоді нюх без втручання лікарів так швидко не відновиться.

Ще нюх може зникнути й після травм. Це дуже небезпечно, і лікувати такого пацієнта повинні винятково невропатологи, інколи спільно з отоларингологами.

— Як можна собі допомогти в домашніх умовах?

— Якщо є нежить, але немає ні температури, ні гнійних виділень із носа — то можна носа гріти. Сухим теплом — це синя лампа, розігріта сіль у шкарпеточці, варені яйця…

— А, може, якісь інгаляції?

— Оця “дідівська” інгаляція над баняком із гарячою водою ніякого ефекту не дає, що б ви в ту каструлю не лили! Якщо є інгалятор небулайзерного типу — то можна спробувати дихати в домашніх умовах. У аптечній мережі є великий асортимент ліків у формі небул, які можуть бути використані під час цієї процедури.

Юліанна КАНДЯ

Читайте також:   Ярош, введи війська: в окупованому Сімферополі з’явився напис-заклик

Джерело.