fbpx

Некультурна людина не може бути багатою. Багатство вимагає культури. Некультурна завжди розориться, а потім буде розоряти

Некультурна людина не може бути багатою. Багатство вимагає культури. Некультурна завжди розориться, а потім буде розоряти.

«Якби мені дали завдання визначити в двох словах, що таке культура, не та культура, яка вища освіта і аспірантура, бо і освічена людина може виявитися хамом, а та культура, якою буває наділена і неписьменна людина, я б визначив її як здатність до поваги.

Здатність поваги до іншого, здатність поваги до того, чого не знаєш, здатність поваги до хліба, землі, природи, історії і культури – отже, здатність до самоповаги, до гідності.

І оскільки я не був би задоволений цим формулюванням, мені б здалося, що воно неповне, я б ще додав – здатність не нажиратися. Обжирається і перенасичується завжди жебрак, завжди раб, незалежно від зовнішнього свого надбання. Обжирається бенкетуючи, обжирається люблячи, обжирається товаришуючи… Викидає хліб, проганяє жінку, відштовхує друга… Бруд. Грязь. Короткий подих, задишка.

Такому належить нічого не мати – голодувати, тільки голодний він ще зберігає людську подобу і здатний до співчуття та розуміння. Він pаб. Ситий, він блює і зневажає все те, чим обжерся, і мстить тому, чого жадав, жадав. Голодував і наголодувався.

Читайте також: 13 звичок, які прирікають вас на бідність

Така уявна свобода від мирського, коли вже ситий, така нібито духовність … Поводить каламутним поглядом, що б ще відштовхнути, забруднити і зламати. Він вичерпав своє голодне прагнення до свободи, нажершись.

І тепер його свобода – наступний щабель за ситістю – хамство. Тому що знову він не мав, не володів, дорвавшись, і тепер, щоб переконати себе в своїй свободі, він повинен плювати на все те, до чого так ганебно виявився не готовий, – до володіння.

З достатком справляється тільки культура. Некультурна людина не може бути багатою. Багатство вимагає культури. Некультурна завжди розориться, а потім буде розоряти».

Джерело

You cannot copy content of this page