fbpx

Нацбанк скасував фіксацію гривні. Що тепер буде із курсом?

Нацбанк скасував фіксацію гривні. Що тепер буде із курсом?

З 3 жовтня Національний банк скасовує в Україні фіксований офіційний курс гривня/долар на рівні 36,6 грн/$, який діяв у країні з 21 липня 2022 року.

Натомість вводять керований гнучкий обмінний курс на міжбанку, за підсумками якого щодня встановлюватиметься новий офіційний курс гривня/долар.

Після початку повномасштабного вторгнення офіційний курс було зафіксовано на рівні 29,25 грн/$ і згодом девальвовано на 25% — до 36,6 грн/$.

Тепер курс визначатиметься, як і до війни – підсумками торгів на міжбанку. При цьому для них скасували раніше чинну заборону на відхилення від офіційного курсу на 1%.

Це означає, що на міжбанку безготівковий курс гривня/долар зможе коливатися як завгодно. Теоретично.

«Нацбанк обмежуватиме курсові коливання. Йдеться про керований процес, а не про вільне правління», — заявив голова Нацбанку Андрій Пишний.

Точних курсових прогнозів Нацбанк зараз не називає.

Торгівля міжбанку розпочнеться зі старого рівня 36,6 грн/$, а куди йтиме далі – питання.

Банкіри не чекають найближчими днями великих коливань безготівкового курсу, а також, що НБУ його жорстко контролюватиме і вважають, що заяву про гнучкий курс Нацбанк зробив більшою мірою для звіту перед МВФ, а не для реальної лібералізації ринку.

Водночас, на новини про відмову від фіксації гривні можуть зіграти спекулянти на готівковому ринку, спробувавши підняти курс долара до гривні.

«Не думаю, що завтра ми побачимо розгойдування котирувань. Навпаки. Влада намагатиметься показати, що цінник, що раніше діяв у районі 36,9 грн/$, був адекватним. Швидше за все, НБУ прямо на відкритті міжбанківських торгів 3 жовтня заявить продаж ринку близько $100 млн.

Якщо великого попиту не буде, то цінник може і не піднятися значно вище за 36,9 грн/$, де міжбанк був довгий час. Ніхто не захоче переплачувати. Гойдалки можуть влаштувати хіба що спекулянти на готівковому ринку на тлі новини про перехід до гнучкого курсу.

Отже, можливо, ми знову побачимо 39 грн/$ в обмінках. Щоб безготівковий курс почав помітно зростати — буде потрібно жоден тиждень чи місяць. Може, до листопада дійдемо до 38-38,5 грн/$», — сказав скарбник одного із системних банків.

Фінансисти не виключають, що офіційний курс грн/дол до кінця 2023 року може так і не вийти ні на 41,2 грн/$ (прогноз Нацбанку), ні на 41,4 грн/$, які Мінфін заклав у проект бюджету на 2024 рік .

«Впевнений, що Нацбанк впроваджує більш гнучкий курс на вимогу МВФ, але він буде керованим. А отже, НБУ все вручну контролюватиме і зможе утримувати гривню, де йому потрібно. 41,2-41,4 грн/$ — це стеля для Нацбанку, до якої він намагатиметься не дійти.

Йому це не вигідно — інакше він провалить план стримування інфляції. Можливості регулятора є, долара в резервах вистачає, ось він і продаватиме по $100-150 млн на день.

Не здивуюся, якщо ми закінчимо 2023 рік у районі 38-39 грн/$ на міжбанку та до 40 грн/$ на готівковому ринку», — спрогнозував директор казначейства держбанку.

You cannot copy content of this page