fbpx

Найдешевші сигарети в Україні можуть подорожчати до 17 грн

Податківці пропонують встановити мінімальні ціни на тютюн

Державна фіскальна служба (ДФС) України винесла на громадське обговорення проект постанови КМУ “Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну” У відомстві Романа Насирова підрахували, що мінімальні ціни на сигарети без фільтра уряд повинен встановити на рівні 15 грн/пачка, а на фільтрові – 15,74 грн/пачка.

Але потрібно врахувати, що в МРЦ не враховується акцизний податок з реалізації, що перераховується до місцевих бюджетів (т.зв. роздрібний акциз). Він встановлений в розмірі 5% від роздрібної ціни. Якщо через місяць, що відводиться для обговорення, уряд затвердить проект, за сигарети з фільтром споживачеві доведеться “викласти” близько 17 грн, без фільтру близько 16 грн.

Причин появи проекту дві. По-перше, в кінці минулого року лобісти великих тютюнових компаній протягли в Законі “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень в 2016 р.” поправку про те, що КМУ повинен встановлювати МРЦ на тютюнові вироби. Ці дії явно мають зацікавити АМКУ.

По-друге, як випливає з пояснень ДФС, за результатами 2015 році бюджет недоотримав 546,3 млн грн надходжень від тютюнового акцизу. Таку динаміку фіскали вважають за краще пов’язувати з тим, що виробники продають сигарети занадто дешево. У той же час вирішити цю проблему можна просто трохи піднявши вартість тютюнового акцизу. Адже ще на початку 2016 року Міністерство фінансів виступало проти введення мінімальних цін на сигарети, які неминуче зробить тютюнові вироби більш дорогими, а, значить, і менш доступними для споживача. Тоді вважали, що найефективнішим буде шлях перегляду діючих ставок акцизного податку в бік збільшення адвалорної складової – тобто підняти податок на дорогі сигарети. За розрахунками Мінфіну, це повинно було принести в бюджет додатково 600 млн грн надходжень.

  • Читайте також: Українським водіям збираються заборонити самостійно переобладнувати авто

У лютому цього року на засіданні КМУ навіть було прийнято рішення рекомендувати Верховній Раді взагалі скасувати норму про МРЦ. Тоді уряд прийшов до висновку, що вона суперечить зобов’язанням країни в рамках ЗВТ між Україною та ЄС. Не кажучи вже про те, що чергове зростання цін на сигарети може посилити соціальне напруження в країні, яке і без того близькей до критичного.

У діючій Директиві ЄС зазначено, що “виробники і імпортери тютюну вільні в певній максимальній роздрібній ціні кожного зі своїх продуктів”. Іншими словами, в ЄС не проти, коли виробники тютюнових виробів йдуть на зниження цін і ведуть вільну цінову політику. Українські ж фіскали буквально змушують вітчизняних виробників істотно підняти ціни на сигарети.

Не передбачають введення механізму мінімальних роздрібних цін на тютюнові вироби та інші міжнародні угоди, – зокрема Рамкова Конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну, ратифікована в Україні ще в 2006 р.

Немає поняття мінімальної роздрібної ціни на тютюнові вироби і в самому українському законодавстві. Навпаки, в Господарському Кодексі прямо встановлено, що позбавлення підприємства можливості вільно визначати відпускну ціну на свою продукцію порушує один з основоположних принципів підприємницької діяльності.

Джерело.

You cannot copy content of this page