fbpx

“Нагуглили” за “нікнеймом”. В Україні почали садити в тюрму за інтернет-прізвиська

Правоохоронці звинуватили киянина у крадіжці в інтернет-користувачів 6 млн євро. Для встановлення особи підозрюваного слідчі скористалися пошуком в інтернеті.

Вже більше 75 діб в Лук’янівському СІЗО сидить 32-річний киянин Антон Тимохін. Причина – його інтернет-псевдонім і частина адреси електронної пошти збігаються з псевдонімом хакера, якого розшукує прокуратура ФРН, повідопляє Економічна правда.

Взяту в кредит машину Тимохіна заарештували, а йому самому загрожує 12 років позбавлення волі. Фатальним для Тимохіна став популярний в інтернеті нікнейм Grower ( “садівник”.). Пошук Google видає більше 400 тис сторінок за запитом autor grower і понад 100 тис сторінок за запитом “автор grower”. Однак результатів “пошуку в мережі інтернет” і того факту, що Тимохін працює програмістом, звинуваченню виявилося досить, щоб в суді стверджувати: хакер під ніком Grower і є Тимохін, значить, його треба заарештувати.

Заступник голови Печерського райсуду Києва Олег Білоцерківець погодився з обвинуваченням і посадив киянина на 40 діб. 6 січня 2017 року слідчий суддя Печерського суду Крістіна Тарасюк продовжила арешт на 60 діб.

Читайте також: МВС показало відео затримання українських хакерів з кібермережі Avalanche

На кону репутація. 4 листопада 2016 року Тимохін став фігурантом резонансної кримінальної справи щодо організаторів міжнародної кібермережі Avalanche. За версією правоохоронних органів Німеччини організатори Avalanche з 2012 року по 2016 рік за допомогою розповсюдження шкідливих програм вкрали у інтернет-користувачів по всьому світу майже 6 млн євро.

За версією Головного слідчого управління Національної поліції, Тимохін був одним з двох адміністраторів кібермережі. Іншого фігуранта – Геннадія Капканова – вважають головним організатором Avalanche, на це вказала прокуратура ФРН. Їх підозрюють майже в одному і тому ж, хоча докази злочинної діяльності по кожному фігуранту неспівставні за значимістю.

30 квітня в Полтаві затримали Капканова, в Києві – Тимохіна. У Капканова вилучили комп’ютери, флеш-накопичувачі, професійне мережеве обладнання, понад 72 тис дол, автомат і пістолет. При затриманні він відстрілювався. У Тимохіна вилучили трохи грошей, телевізор і ланцюжок.

1 грудня генпрокурор Юрій Луценко і виконуючий обов’язки начальника поліції Вадим Троян оголосили про “перший дуже помітний успіх українських правоохоронних органів на міжнародній арені”. Луценко сказав, що правоохоронці спільно з 30 країнами провели операцію по ліквідації кібермережі, організатором якої був українець. Всього Нацполіція затримала в Україні п’ять людей, троє з яких українці.

Одночасно з прес-конференцією в Києві слідчий суддя Жовтневого районного суду в Полтаві Лариса Кулешова обрала запобіжний захід Капканову. На цей факт звернув увагу журналістів генпрокурор. “Бачу першого заступника генпрокурора. Дмитро (Сторожук), не зміг додзвонитися. Треба обов’язково проконтролювати, щоб суд не надумав змінити запобіжний захід, це міжнародна репутація України”, – каже Луценко.

Однак суддя відмовляється брати під арешт Капканова. Своє рішення Кулешова мотивує тим, що згідно із законом про ратифікацію Європейської конвенції про видачу правопорушників Україна не видає іншій державі громадян України. Значить, утримувати під вартою громадянина України незаконно. Після звільнення в залі суду Капканов тікає і вже через день поліція Полтави оголошує його в розшук за замах на вбивство працівника поліції.

Умоглядні висновки. Доля Тимохіна склалася зовсім інакше. Восени 2016 року прокуратура Німеччини надіслала до головного слідчого управління Нацполіціі України матеріали розслідування щодо організаторів Avalanche. У розслідуванні брали участь ФБР. Його фахівці зламали переписку організаторів кібермережі і встановили, що адмініструє її людина під псевдонімом Grower. Прокуратура Німеччини звернулася в ГСУ НП з проханням встановити особу цієї людини.

Як випливає з матеріалів кримінальної справи щодо Тимохіна, для встановлення особи підозрюваного українські правоохоронні органи використовували банальний пошук в мережі інтернет. В результаті правоохоронці знайшли інтернет-сторінку, де Тимохін в 2004 році під ніком GROWER опублікував програму Abac 1.0 для підрахунку часу, проведеного в інтернеті, і вартості за телефон (модем повільний). Потім вони знайшли його профіль “Вконтакте” – “Антон Grower Тимохін”.

“Крім того, вищевказаний Тимохін має акаунт у соціальній мережі ВК. У своєму профільному повідомленні він зазначає, що вчився в університеті на факультеті комп’ютерних наук за спеціальністю” Інженерія програмного забезпечення “, – пише в матеріалах справи представник ГСУ НП.

“Далі стало відомо, що він працює в компанії” … “в Києві. У цій фірмі працюють фахівці в галузі програмування і комп’ютерної техніки, вона пропонує послуги системного дизайну, технічного забезпечення обладнання, а також рішення” під ключ “(сукупні рішення ), наприклад, розробка мобільних додатків, міграція платформ і ре-інженеринг.

З такими знаннями саме Тимохін може ховатися за псевдонімом Grower, який разом з окремо переслідуваним Капкановим створив цю складну систему Avalanche і працює з нею вже кілька років “, – зазначають слідчі.

В результаті з кількох сотень сторінок кримінальної справи тільки одна сторінка присвячена опису доказової бази зв’язку никнейма Grower з особистістю Тимохіна. Весь цей зв’язок ґрунтується на умоглядному допущенні слідчого. Підтверджених фактичних даних в матеріалах немає. У кримінальній справі відсутні докази, отримані в результаті негласного зняття інформації з каналів зв’язку, зокрема, аналіз інтернет-трафіку і телефонних розмов, відсутні виписки з рахунків, показання свідків, потерпілих, результати експертиз, в тому числі вилученої техніки.

За три роки оперативно-розшукових заходів в рамках розслідування злочинної діяльності організаторів Avalanche департамент кіберполіції і головне слідче управління НП знайшли тільки профіль в соцмережі. Вони повідомили прокуратурі Німеччини, що особистість Grower встановлена.

Німці, вважаючи, що поліція України виконала свою частину роботи, направили в Україну запит на затримання і арешт Тимохіна. В результаті Печерський суд заарештував його і третій місяць тримає під вартою. Столичний суд зовсім інакше трактував законодавство України, ніж полтавский.

Нема зв’язку. За словами адвоката Тимохіна Володимира Тонконога з юридичної компанії L.I.GROUP, проведена захистом експертиза встановила: за наявними у звинувачення відомостями неможливо достовірно встановити, що нікнейм хакера Grower з групи Avalanche належить Тимохіну. Однак під час апеляції на арешт Печерський суд відмовився розглядати цю експертизу.

“Думаю, утримання під вартою Тимохіна – політичне рішення. Швидше за все, українські спецслужби помилилися, коли взяли Антона. Вони його бояться відпускати, тому що головний фігурант Капканов, на якому вся доказова база, втік “, – припускає Тонконог.

Читайте також: Хакери вкрали банківські дані тисяч користувачів Android з України

Адвокат намагається домогтися від суду зміни запобіжного заходу на домашній арешт. Паралельно захист вимагає від обвинувачення через суд всі матеріали справи.

You cannot copy content of this page