fbpx
Події
На що можуть претендувати українці, які працюють у неділю

У наш час, коли знайти гідну роботу непросто, люди готові працювати і цілодобово, і у вихідні, аби мати змогу оплатити комуналку, навчання дітей і прогодувати родину.

Ось і виходить, що недільного ранку хтось поспішає до храму, а хтось — до праці, пише газета Експрес.

А як трактується робота у вихідний день з позиції закону і Церкви? Чи має право працівник відмовитися від роботи в неділю? Як, за законом, оплачується робота у такий день?

— Згідно з Кодексом законів про працю в Україні, — пояснила Людмила Клочко, адвокат, правозахисниця, — неділя є загальним вихідним днем. Щодо роботи цього дня, то власник підприємства може застосовувати надурочні роботи (а такою вважається робота у вихідний день) лише у виняткових випадках.

А саме це ситуація, коли підприємство працює безперервно або ж є потреба закінчити почату роботу, яка внаслідок непередбачених обставин чи випадкової затримки з технічних умов виробництва не могла бути закінчена в нормальний робочий час. Інший варіант — проведення робіт із відвернення стихійного лиха, виробничої аварії та негайного усунення їх наслідків тощо.

— Якщо працівник змушений працювати у вихідний день, він може сподіватися на певну компенсацію? — Так, причому робота у вихідний день може компенсуватися, зі згоди сторін, як грошовою виплатою у подвійному розмірі, так і наданням іншого дня відпочинку.

Працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, належиться компенсація у розмірі подвійної годинної або денної ставки. А особам, які одержують місячний оклад, — у розмірі одинарної годинної або денної ставки понад оклад.

Оплата у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у неробочий (святковий) день. У підвищеному розмірі, згідно із законом, оплачується і робота у нічний час. Розмір визначається галузевою (регіональною) угодами чи колективним договором, але виплата не може бути меншою як 20 відсотків тарифної ставки (окладу) за кожну годину роботи в нічний час.

І ще. Є певна категорія осіб, яких законодавець заборонив залучати до роботи позаурочно. У списку — вагітні жінки, особи, які вчаться, і виховують дітей до трьох років. На роботу у вихідний день такі працівники можуть вийти лише за їхнім власним бажанням.

— А як трактує Церква роботу у неділю? Як із християнською заповіддю про те, що сьомий день тижня слід віддавати Господові? — Коли особа мусить працювати і в неділю, бо її змушує до цього служба, як-от лікаря, військового, охоронця порядку, рятувальника, то в цій ситуації робота — не гріх, — каже отець Богдан Калатин,– адже йдеться про службу хворим і немічним людям, порятунок їхнього життя і здоров’я, охорону безпеки країни.

Щодо інших професій, у яких працювати в неділю змушує графік роботи підприємства, скажу так: це питання особистого вибору кожної конкретної особи. Це вибір між матеріальним і духовним, і тут на шальки терезів лягає, з одного боку, прагнення забезпечити фінансово своє життя, поповнити бюджет родини, а з другого — християнський обов’язок. І кожен, хто щиро вірує, врешті знаходить правильне рішення.
Читайте також:ГОВОРИ КРАСИВО: 15 УКРАЇНСЬКИХ СЛІВ, ЯКІ ЗАМІНЯТЬ НАШ СУРЖИК

Джерело.