fbpx
Дозвілля
Масляна-2017: звичаї і традиції свята

Масляна – слов’янське традиційне свято, яке відзначається протягом тижня перед Великим постом. 2017 року Масляний тиждень почався 20 лютого, і триватиме до неділі, 26 лютого. Відразу після неї в понеділок, 27 лютого, стартує Великий піст, пише “Сегодня”

Масляний тиждень. Увесь тиждень ділиться на два періоди: Вузька Масляна – понеділок, вівторок і середа та Широка Масляна – четвер, п’ятниця, субота та неділя.

У перші три дні можна було займатися господарськими роботами, а з четверга всі роботи припинялися. При цьому кожен день Масляної мав свою назву і призначення.

Понеділок – зустріч. У цей день відбувалося початок Вузькою Масляної. За традицією вранці свекор зі свекрухою відправляли невістку на день до батька і матері, а ввечері самі приходили до сватів у гості і обговорювали час і місце гулянь, визначався склад гостей.

Цього дня вже починали пекти млинці і закінчували будівництво снігових гір, гойдалок, балаганів.
Зазначається, що перший спечений млинець в понеділок віддавався малозабезпеченим на помин покійних.
Крім того, в понеділок з соломи, старого одягу та інших підручних матеріалів споруджувалося опудало Масляної, яке насаджували на палю і возили в санях по вулицях.

Вівторок – загравання. Цього дня відбувалися оглядини наречених. Всі масляні обряди, по суті, зводилися до сватання, щоб після Великого посту зіграти весілля. З ранку молоді люди запрошувалися кататися з гір, поїсти млинців. Звали рідних і знайомих.

Середа – ласунка. За традицією цього дня зять приходив до тещі на млинці, які вона сама пекла. У цей день теща демонструвала прихильність до чоловіка своєї дочки.

Четвер – розгул. З цього дня починалася Широка Масляна, коли всі господарські роботи припинялися, а святкування розгорталися на всю широчінь. Народ вдавався до всіляких потіх, влаштовувалися катання на конях, кулачні бої, різні змагання, які завершувалися гучними гулянками.

При цьому основним процесом в четвер був штурм і подальше захоплення снігового містечка. Сенс широкого четверга, як і всієї Масниці – виплеск накопиченої за зиму негативної енергії і вирішення різних конфліктів між людьми.

П’ятниця – тещині вечірки. Цього дня з візитом у відповідь теща приходила в гості до зятя. Млинці в цей день пекла дочка – дружина зятя. Теща приходила в гості зі своїми родичами і подругами. Зять повинен був продемонструвати свою прихильність до тещі і її близьких.

Субота – посиденьки зовиці. Молоді невістки запрошували в гості до себе зовиць і інших родичів чоловіка. Якщо зовиця не належала чоловікові, то невістка запрошувала своїх незаміжніх подруг, якщо сестри чоловіка вже були заміжні, то невістка кликала свою заміжню рідню. Цього дня в церкві відбувається святкування Собору всіх преподобних отців.

Неділя – проводи. Цього дня відбулася кульмінація всієї масляного тижня. У неділю відбувалося заговини перед початком Великого посту. Всі близькі люди просили один в одного прощення за всі заподіяні за рік неприємності й образи.

Увечері в неділю Прощення поминали померлих, ходили на кладовище прощатися з своїми родичами.
Залишки святкової їжі спалювали, посуд ретельно мили. Наприкінці свята урочисто спалювали опудало Масляної, а отриманий попіл розсипали по полях.