fbpx
Події
Лікарі пояснили, чому з віком похмілля стає все гірше

Причин декілька

У 18 років похмільний ранок – це коли вам хочеться пити, а якщо болить голова, значить, алкоголь був неякісний. У 25 ранок після п’янки нагадує пекло – в голові наче провертають гострий ніж, нудить, думки крутяться повільно і неквапливо. У 29 похмілля затягується на весь день, а іноді навіть і на наступний. Чому так відбувається? Насправді причин кілька, передає lifehacker.

Менше ферментів печінки

Одна з головних причин, по якій похмілля стає все боліснішим з віком, полягає в тому, що ви починаєте гірше переносити алкоголь. Кожен келих пива або стакан міцного напою переробляється близько двох годин (точний час можна обчислити, беручи до уваги стать, вік і вагу).

Ось як все відбувається: ферменти печінки, алкогольдегідрогенази, переробляють алкоголь в ацетальдегід. Потім інші ферменти, дегідрогенази альдегідів, роблять з них ацетат, який перетворюється на двоокис вуглецю і воду.

Коли вам 21, цей процес проходить легко. Але з часом рівень необхідних ферментів падає, і у організму йде набагато більше часу на переробку високотоксичного ацетальдегіду. Ця речовина довше знаходиться в вашому організмі, викликаючи головний біль, “сушняк”, нудоту та інші знайомі всім симптоми.

Читайте також: У дитячій молочній продукції двох українських компаній виявлено антибіотики

Більше жиру, менше води

Також з віком змінюється загальний склад тіла. Люди накопичують більше жиру, за рахунок якого організм стає більш сприйнятливим до дії спиртних напоїв.

Жир не поглинає алкоголь, і у людини з великим відсотком жиру в організмі спирт буде гірше засвоюватися. Ось чому жінки, за природою мають більший відсоток жиру, ніж чоловіки, швидше п’яніють від меншої кількості алкоголю.

Крім того, з віком тіло втрачає воду – в 20 років в організмі більше води, ніж в 40. А чим менше води, тим вищою буде концентрація алкоголю в організмі після його вживання.

Ослаблення імунітету

З віком організм слабшає, і ви гірше відновлюєтеся після впливу різних шкідливих факторів: хвороб, травм, алкоголю.

Як пояснювалося в статті на сайті Time: якщо у вас є діти, ви знаєте, що подряпини на колінах і садна на кулаках заживають у них буквально за два дні. А ось якщо ви поріже палець, знадобиться не менше тижня, щоб рана повністю затяглася. У підлітків біль в м’язах проходить дуже швидко, а якщо людина у віці побуває на важкому тренуванні, це може вибити її з колії на кілька днів.

Національний інститут старіння називає це іммуностарінням, або поступовим ослабленням імунної системи. Дослідження передбачає, що з віком тіло все одно продовжує відновлюватися, просто це відбувається не так швидко, як раніше.

Все це особливо проявляється в середньому віці, після 50-ти років. Як відзначають в статті Wall Street Journal, літні люди частіше приймають ліки від хронічних захворювань, і є ймовірність того, що таблетки вступлять в реакцію з алкоголем, який прискорює природний спад когнітивних здібностей. З кожним випитим напоєм негативний ефект будет все помітнішим.

Алкоголь підсилює зниження когнітивних здібностей, характерне для людей у віці. Нейрони стають більш повільними. Мієлінові оболонки, що покривають аксони і прискорюють передачу нервових імпульсів, стають тоншими. З віком нейрони втрачають продуктивність, а якщо додати до цього дію алкоголю, вони стають в кілька разів менше ефективними. Так що якщо ви в 65 років підете в бар, всього після пари коктейлів ви будете міркувати дуже погано.

Вплив способу життя

Має значення не тільки стан організму, але і спосіб життя, який ви ведете. Набагато простіше впоратися з головним болем, якщо після бурхливої п’ятниці ви лежите в ліжку і тихенько стогнете. А ось якщо по дому носиться пара репетуючих дітей, а вам треба готувати, прибирати або йти на роботу, то головний біль ризикує перетворитися на справжній кошмар.

У 2013 році дослідження виявило, що вік, в якому буває найжахливіше похмілля, становить 29 років. І не через фізичні фактори, а через одночасний вплив біології та обставин. У 29 років люди часто дотримуються алкогольних звичок, які залишилися з більш юного віку, навіть якщо похмілля стає болісним і довгим.

Якщо 29-річний і 45-річний вип’ють однакову кількість алкоголю, похмілля другого буде сильнішим. Але суть в тому, що 45-річні люди рідше напиваються.

Так що пам’ятайте це і будьте ласкаві до свого організму, тому що від природи з її імунним старінням і спадом когнітивних функцій ви точно добра не дочекаєтеся.

Читайте також: Скільки горілки, вина, квасу чи пива може пити водій, аби не перевищити норму проміле

Джерело.