fbpx
Дозвілля
Курити вже не модно!

Європейському Союзi набула чинностi нова антитютюнова директива. Якi заходи вона передбачає? Чим вiдрiзняється вiд тiєї антитютюнової кампанiї, що була дотепер? Докладно в розмовi газети “Експрес” з Оксаною Тотовицькою, медiа-координатором Українського центру контролю над тютюном ГО “Життя”.

– Якi антитютюновi заходи пропонує цей документ?

– Найпомiтнiше те, що змiнюється маркування пачок сигарет. Вiдтепер усi члени ЄС зобов’язанi розмiщувати на пачках сигарет з обох бокiв у верхнiй частинi великi iлюстрованi попередження про шкоду курiння. Це зазвичай зображення страшних хвороб, до яких призводить курiння. Площа такої картинки займає 65% поверхнi пачки. Самi пачки сигарет мають бути стандартного розмiру — задля того, щоб зменшити привабливiсть i поширенiсть курiння. Заборонено будь-якi манiпулятивнi написи на пачках сигарет про вмiст смол, нiкотину i т. д.

Ще одна важлива змiна — заборона ароматизованих, у т. ч. ментолових сигарет, тобто з ринку держав — членiв ЄС зникнуть цигарки з рiзними домiшками. Насправдi вони спрямованi на те, щоб приваблювати жiнок i молодь до курiння, оскiльки маскують справжнiй смак сигарет i гiркоту тютюну, тому курiння здається приємнiшим, хоча насправдi з домiшками воно не менш шкiдливе.

Крiм того, посилено контроль за електронними сигаретами. На упакуваннi з ними iнформацiя про їх шкоду займатиме 30% поверхнi пачки, вмiст нiкотину в заправних картриджах має бути максимум 10 мiлiлiтрiв i тiльки в спецiальних контейнерах, i до них вкладається спецiальна iнструкцiя (як у медикаментах).

– Але ж зображення хвороб на пачках цигарок i дотепер були?

– Рiч у тiм, що в ЄС не всi країни мають такi зображення на пачках сигарет. Наприклад, у Нiмеччинi до цього часу їх не було. До того ж ЄС пропонує щорiчно змiнювати iлюстрованi попередження, щоб курцi не звикали до однiєї картинки, на яку з часом перестають звертати увагу, затверджено 40 таких iлюстрацiй. Новi картинки досить реалiстичнi, це може бути фото пiд час розтину в морзi, пухлина на легенях чи гангрена на нозi… Нова директива розрахована на молодь. Таким чином формуються новi соцiальнi норми — курити стає не модно.

До речi, ця директива встановлює мiнiмальнi вимоги до контролю над тютюном у ЄС. Але держави можуть встановлювати суворiшi правила. Наприклад, у Францiї, Великобританiї, Iрландiї запровадили такi вимоги до стандартизованої пачки сигарет, якi дiють в Австралiї. Йдеться про пачку цигарок, на якiй нема нiякого маркування. Страшна картинка займає фактично всю площу поверхнi пачки, усi пачки однакового (темно-оливкового) кольору, бренди написанi однаковим шрифтом i розмiром, вiдтак розрiзнити їх неможливо. В Австралiї в таких пачках сигарети продають з 2012 року, i поширенiсть курiння там серед молодi дуже низька, на рiвнi 7%.

– Коли ж зникнуть ароматизованi цигарки взагалi?

– Ментоловi цигарки будуть забороненi з 2020 року, а iншi (ванiльнi, яблучнi, полуничнi, вишневi) – уже забороненi.

– Чи пошириться чиннiсть цiєї директиви на Україну? – Україна уклала Угоду про асоцiацiю з ЄС, отож також має вiдповiднi зобов’язання, щоб адаптувати нацiональне законодавство до європейських вимог. Сподiваємося, що до 31 травня, Всесвiтнього дня без тютюну, так i буде. Досвiд показує, що в Українi пiсля запровадження заходiв щодо контролю над тютюном (у попереднi роки це були пiдвищення акцизiв, заборона курiння в громадських мiсцях, реклами курiння) це мало позитивнi наслiдки, оскiльки поширенiсть курiння зменшилася з 36 — 37% у 2006 роцi до 24% у 2015-му.

Iрина ШЕЛУПЕЦЬ

Читайте також:  Відкриття ринку вживаних авто: як це було у Польщі

Джерело.