fbpx
Події
Курс валют в Україні: яких змін очікувати до кінця року

Найближчого тижня на українців чекає стабілізація курсу долара. Але, за прогнозами фінансових аналітиків, в листопаді і грудні почнеться його повільне зростання. На їхню думку, зараз оптимальний час, щоб купувати валюту, повідомляє видання “Сегодня”.

Що маємо? За останні 14 днів американська валюта втратила на готівковому ринку 30 коп. в продажу – середній курс знизився з 27,15 до 26,85 грн/долар. У купівлі маємо здешевлення на 20 коп. – з 26,73 до 26,53 грн/долар. Подешевшав і євро, але менше – на 23 коп. Тепер його продають в середньому по 31,75 грн, купують – по 31,18 грн.

Як зазначає видання, валюти в банках і обмінних пунктах досить, але не скрізь є дрібні купюри: 1-20 доларів і 5-20 євро. “Їх наявність – справа випадку, оскільки дріб’язок переважно здає населення. А великі банкноти ми стабільно отримуємо від інкасаторів свого банку”, – пояснила виданню касир у відділенні одного з комерційних банків в Києві. Валюту народ купує мало, біля віконець – по 1-2 особі або зовсім відсутні черги.

Причини. Експерти кажуть, що здешевлення долара викликано припливом валюти до країни, зростанням попиту на гривню у бізнесу в зв’язку з необхідністю сплати податків за 3-й квартал і діями Нацбанку, який зумів збити ажіотажний попит на валюту, продавши в жовтні на міжбанку близько 100 млн доларів.

Читайте також: Сніг і морози скаcoвуються: скільки в Україні протримається “бабине літо”

“Зниження курсу тимчасове, оскільки добре заробили у вересні експортери металу і зерна, через що збільшився приплив валюти на міжбанківський ринок, викликавши надлишок пропозиції”, – роз’яснив виданню керуючий директор комбанку Ігор Львов.

Аналітик “Forex club в Україні” Андрій Шевчишин додав, що прийняття Радою пенсреформи і очікування в зв’язку з цим траншу МВФ в найближчий місяць знизило ажіотажний попит населення на валюту з побоювань, що вона різко подорожчає, вплинувши тим самим на зміцнення курсу гривні.

Прогнози. Уже з третьої декади жовтня долар піде в зростання, обіцяють експерти. За прогнозами Шевчишина, курс в жовтні-листопаді втримається в коридорі 26,5-27,5 грн/долар. “До кінця грудня буде 28 грн/долар”, – упевнений Львов.

Аналітик Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин також сказав, що очікує плавної девальвації нацвалюти до 28 грн/долар. Основна причина – надлишок гривні через підвищення пенсій, яку пенсіонери частково можуть витратити на скупку валюти.

Стосовно євро, то думки розділилися: Львов не виключає, що через політичні причини (напруженість у відносинах США і КНДР, зміна голови ФРС США в грудні) долар ослабне нижче 1,2 дол./євро, а Шевчишин, навпаки, очікує подальшого здешевлення євровалюти через проблеми з референдумом в Іспанії і заходів США щодо зміцнення долара.

Ціна палива: пропорційно курсу долара. Зростання курсу долара призведе до подорожчання нафтопродуктів, 80% обсягу яких Україна імпортує. Причому з вересня паливо стабільно дорожчає. За даними консалтингової групи “А-95”, з 7 вересня по 17 жовтня бензин марки А-95 подорожчав в середньому на 1,93 грн/л, дизпаливо на 2,18 грн/л. З 13 по 17 жовтня середня вартість бензину А-95 зросла до 26,51 грн/л., дизпалива – до 24,09 грн/л. Поки що дешевшає скраплений автогаз – в середньому по країні ціни знизилися на 9 коп./л. – до 13,11 грн/л. Хоча в серпні – на початку вересня через дефіцит пропозиції ціна на нього доходила до 17 грн/л.

Розрив цін на паливо у брендових мережах і у дрібних операторів, як і раніше, великий: більше 3,5 грн/л., щодо А-95 (від 24,97 до 28,49 грн/л.), понад 3 грн/л., щодо ДТ (від 22,8 до 25,99 грн/л.) і 1,8 грн/л. (від 11,75 до 13,55 грн/л.) щодо газу. Директор “А-95” Сергій Куюн роз’яснив, що вартість палива відповідає його якості. “Оскільки ціни на нафту поки що стабільні, то ціна палива зараз залежить лише від курсу долара. Бензин коштує близько 1 долар за літр, тому його вартість зміниться пропорційно курсу. Газ більше не дешевшатиме, він теж прив’язаний до валюти”, – прокоментував Куюн.