fbpx
Без рубрики
Комуналка: Як вийти з боргової ями?

Комунальники масово подають на споживачів до суду через борги Лише до київських судів подано позови до 7 тисяч українців, які завинили за комунальні послуги до підвищення тарифів.

Втім вартість таких послуг зростає. Чи не захлинуться суди справами проти боржників? Що може врятувати людей, які не в змозі оплатити “комуналку”? Про це пише газета “Експрес”.

– 7 тисяч боржників для столиці – не так уже багато, як здається, – вважає Тарас Галайда, експерт ГО “Публічний аудит”. – Крім того, в Україні є різні боржники. Деякі мають борги за один-два місяці, інші за один-два роки. Є такі, що ведуть неправильний спосіб життя, наприклад, зловживають спиртним і тому роками не платять за воду, електрику, тепло. Й іншого механізму забрати в них несплачені за послуги гроші, як подати до суду, у підприємств – постачальників послуг немає.

Водночас є люди, які заборгували через важливі причини: затримки у виплаті зарплати, хвороби. Якщо така людина йде на контакт із постачальником послуги, то до суду на неї ніхто не подаватиме. Вона може скористатися можливістю реструктуризації.

– Чи вбереже реструктуризація від суду?

– Звичайно. Ця процедура дає змогу людині розбити борг на частини й погасити протягом 60 місяців (тобто 5 років). При цьому враховують доходи людини, те, чи має вона субсидію на сплату житлово-комунальних послуг. На період погашення реструктуризованої заборгованості загальна сума поточних платежів на погашення цієї заборгованості не повинна перевищувати 25% доходів громадянина. Якщо це пенсіонер або людина, яка отримує соціальну допомогу, то платіж не може перевищувати 20% суми доходів.

На жаль, програмою з реструктуризації скористалися лише 8 тисяч домогосподарств на загальну суму 35 мільйонів гривень. Це лише 1% тієї суми заборгованості, яка є в людей на сьогодні, що свідчить про те, що влада мало робить для того, аби всі люди мали повну інформацію про цю програму й долучилися до неї.

– Яка заборгованість загалом по Україні?

– Вона становить 4 мільярди гривень. Це велика сума, проте на початок року вона перевищувала 10 мільярдів гривень. Тобто за п’ять місяців заборгованість населення скоротилася майже на 60%. Це свідчить про те, що люди все ж сплачують за житлово-комунальні послуги й повертають борги, які в них були за минулий період… Однак хочу зауважити, що насправді найбільшим боржником за житлово-комунальні послуги є держава. Заборгованість бюджетів різних рівнів нині становить 25 мільярдів гривень за ті субсидії, які нарахували українцям. Тобто заборгованість бюджету більш ніж у п’ять разів перевищує заборгованість населення. Якби держава сплатила ці борги постачальникам, то борг населення не мав би такого великого значення для цих підприємств.

– Якщо нині в Україні небагато справ, які стосуються боргів ще до підвищення тарифів, то скільки їх може з’явитися тепер, після нового підвищення вартості послуг ЖКГ?

– Не думаю, що ситуація з платежами різко погіршиться, бо значно збільшиться кількість людей, які оформили чи оформлять субсидію. Якщо подивитися динаміку, то в нас за п’ять місяців оформлено субсидій у 3,3 раза більше, ніж за аналогічний період минулого року, – 1,6 мільйона домогосподарств. А з початком опалювального сезону їх стане ще більше.

– До чого це приведе?

– Мінсоцполітики прогнозує, що отримувачів субсидії буде не більше як 50%, проте ми думаємо, що їх частка зросте до 70 – 85%. Яким чином уряд буде покривати ці витрати – не відомо. Держава сама себе заганяє в кут.

Читайте також: ЯК УКРАЇНЦІВ УЖЕ КАРАЮТЬ ЗА БОРГИ З “КОМУНАЛКИ” (ВІДЕО)

Світлана Олійник