fbpx
Дозвілля
Ім’я гарне, та не для хрестин: чимало екзотичних імен Церква не визнає

На початку року РАЦСи традиційно оприлюднюють незвичні імена немовлят, зареєстровані торік. Стало модним називати дітей цікавими іменами. Приміром, Тиціана, Алотон, Добромир, Джаніка… Але священики не охрестять дітей з такими іменами. Чому? Розповідає газета “Експрес”.

Точку зору Церкви пояснили кандидат богослов’я Тарас Борозенець та священик Віктор Голубовський.

– Якими є церковні традиції вибору імені для немовлят? Т. Борозенець: – Згідно з давньою церковною традицією, немовляті давали ім’я того святого, пам’ять якого святкується в день наречення імені. Тобто – на 8-й день після народження. Але можна давати ім’я й на честь святого, в день пам’яті якого народився малюк. А деякі святі мали по два імені – те, яке було до хрещення, і нове, християнське.

Приміром, князь Володимир у хрещенні отримав ім’я Василя, княгиня Ольга – Олени. На честь таких святих можна давати дитині будь-яке з двох їхніх імен. Проте при нареченні немовлят є одне обмеження. З давнини встановлено, що охрещувані не можуть приймати імена Ісуса Христа і Діви Марії – бо Вони є покровителями всіх християн. Втім, ім’я Марія дівчатам таки дається — на честь святих Марій, яких є багато. Але нині багато батьків воліють називати своїх дітей так, як їм заманеться. І обирають для малюка якесь екстравагантне ім’я. Часто це імена вподобаних кіношних або книжкових героїв, або просто звучні чи оригінальні. Проте в переважній більшості випадків цих імен немає у православних святцях.

– Виходить, “оригінальне” ім’я — це порушення церковних правил? Що ж тоді робити? Т. Борозенець: – Загалом православні батьки повинні давати дитині ім’я святого Православної Церкви. Однак якщо вони все ж назвали дитину неправославним іменем — це не є гріхом. Наречення мирського імені — це сімейна  справа, у яку Церква не втручається.

Читайте також: Українці почали називати своїх дітей дуже незвичними іменами

– А як бути, коли батьки хочуть охрестити дитину з іменем, якого немає у святцях? Що робитиме священик у такому разі? В. Голубовський: – В останні роки дійсно трапляються випадки, коли батьки для своєї дитини вибирають “оригінальне ім’я” – таке, якого в Церкві не існує. Виділяючись цією індивідуальністю, батьки не замислюються, що дитині з цим ім’ям жити. А ще можливе виникнення суперечностей із Церковною думкою.

Більшість священиків відмовляються хрестити дитину з нецерковним іменем. У такому випадку часто батьки вибирають два імені. Хрестять церковним – а в житті називають власним. Є в Церкві також інша думка. Якщо рідні наполягають — можна охрестити дитину будь-яким іменем. Але тоді охрещений дещо втратить, він не матиме власного Небесного покровителя. Найкраще ж людині давати одне ім’я — і лише таке, яке буде задовольняти інтереси батьків дитини і не суперечитиме церковним канонам.