fbpx
Події
Долар по вісім. Що знає індекс Біг Мака про реальну вартість гривні

Чи можна серйозно ставитися до індексу Біг Мака, який говорить про справедливу вартість долара за 7,7 грн

Українська гривня вкотре очолила рейтинг найбільш недооцінених валют світу за індексом “Біг Мак” (The Big Mac index).

Згідно з дослідженням, гривню недооцінено на 68,8% по відношенню до долара і на 62,6% – по відношенню до євро. Індекс Біг Мака говорить про те, що долар в Україні має коштувати 7,74 грн замість теперішнього курсу 24,8 гривні/долар. Щодо євро, то його реальною вартістю називається 10,21 гривні при діючому курсі 27,3 гривні/євро.

Як говорить індекс, країнами з найбільш недооціненими національними валютами (більше ніж 50%) стали також Росія, Південна Африка та Малайзія.

Так російський рубль недооцінено на 59,3% відносно долара і на 51,3% – відносно євро.

Що за “індекс бутерброда”

Цей рейтинг з 1986 року складає журнал The Economist. Індекс заснований на теорії паритету купівельної спроможності (співвідношення національної валюти до того, які товари можна на неї купити).

В якості еталону береться вартість гамбургера в ресторанах швидкого харчування McDonald’s в різних країнах світу. Наразі їх налічується більше 100. Сам Біг Мак містить достатню кількість продовольчих компонентів (хліб, сир, м’ясо та овочі), що дозволяє вважати його універсальним орієнтиром та виготовляється майже за однаковим рецептом по всьому світу.

За основу береться ціна бургера в США, і якщо в якійсь країні він дешевший, то валюта цієї країни вважається недооціненою, відповідно, курс долара в ній має бути нижчим.

За інформацією журналу, в Україні Біг Мак коштує 39 грн (1,57$), в той час як в США цей бутерброд можна придбати за 5,04$. Тобто, щоб в Україні той же Біг Мак коштував 5,04$, як у Штатах, долар у нас має вартувати 7,7 грн.

Читайте також: Девід Бекхем купив бездомному пиво і бургер

Чи можна довіряти Біг Маку

На перший погляд індекс Біг Мака виглядає досить несерйозно та навіть жартівливо. Тим не менш є певні тенденції, на які він вказує.

Економісти зауважують, що часто індекс Біг Мака говорить про довготривалу тенденцію в коливаннях курсів валют. Так, недооцінену валюту чекає зростання, інакше Центробанк цієї країни повинен боротися зі зміцненням курсу, продаючи національну валюту.

Однак є багато факторів, які не враховує бутербрордний індекс. Наприклад, систему оплати праці, яка в бідних країнах нижча, ніж в багатих і відповідно принципово впливає на собівартість продуктів.

Крім того, остаточна ціна на гамбургер залежить від вартості продуктів, мит, оренди та інших ціноутворюючих факторів, а в індексі Біг Мака такі нюанси не відбиті.

До того ж існує думка, що Біг Мак в Україні коштує в чотири рази дешевше, ніж у США, в тому числі через низьку купівельну спроможність українців. Говорячи простіше, важко порівнювати середній дохід пересічного американця і пересічного українця. Та й індекс показує ситуацію не у всій економіці, а лише на споживчому ринку.

З цієї причини індекс Біг Мака доречно використовувати для порівняння, якщо мова йде про валюти країн зі схожими рівнями розвитку.

Дешева гривня – це погано?

На перший погляд здається, що недооцінення національної валюти – суцільний мінус для її населення. Ріст курсу долара найчастіше підтягує за собою інфляцію, яка робить частину звичних речей недоступними.

Однак у дешевої місцевої валюти є і чимало переваг. Така країна стає привабливим місцем для організації виробництв з недорогою робочою силою і низькою собівартістю продукції.

Зазвичай національні валюти занижуються в експортно-орієнтованих економіках, до яких належить і Україна. Саме завдяки дешевим грошам вивозити із країни що-небудь і продавати це за долари стає особливо вигідним. Що є суттєвою підтримкою місцевого виробника, орієнтованого на експорт.

Якщо знову звернутися до прикладу гамбургеру із McDonald’s, то для справедливого курсу він має здрожчати в доларах до чотирьох разів.

Тоді вся інша продукція в середині країни зросте у вартості в ті ж самі чотири рази. Чи буде в такому разі вона конкурентоспроможною на зовнішніх ринках?

Індекс борщу

В Україні вигадали відповідь заморському індексу Біг Мака та не так давно запропонували ввести “індекс борщу” – набагато ближчої нам страви. Цей новий індекс дає можливість порівняти ціни на борщ в Україні та за її межами.

Також це непогана спроба показати стабільну ціну на українському ринку продуктів, а іноді і довести, що страва подешевшала.

Основні інгредієнти борщу – буряк, картопля, морква, капуста, помідори, зелень і, звичайно, м’ясо. Середні ціни на них дізнаються в різних містах світу та підраховують вартість в національній валюті.

Однак, індексом борщу користуватися все-таки складніше, ніж індексом Біг Мака. Не у всіх країнах світу легко знаходяться необхідні інгредієнти (наприклад, свіжий буряк в США), до того ж рецепт борщу – досить складна річ, їх нараховується десятки.

Крім того, існує певна плутанина в одиницях виміру. Найчастіше говорять про каструлі, однак вони також мають різні розміри. Іноді також вимірюють індекс у літрах та тарілках.

Найлогічніше було б вести підрахунок “індексу борщу” для порівняння цін на продуктовий кошик в різних українських містах чи областях.

Читайте також: У США жінка зберігала протягом шести років свою їжу із Макдональдса.

Джерело.