fbpx
Дозвілля
Чому українцям важливо боротися зі своїми стереотипами, та як це роблять у Google

Про те, чому надважливо побороти свої власні упередження та позбутись шаблонного мислення у своєму блозі написав українець, який живе та успішно працює у Іспанії Іван Данилюк.

Якщо вже пішла мова про культурну різницю, то є тема, яка мене постійно бісить, коли буваю в Україні. Це гендерні, національні та інші упередження, себто biases.

Що таке взагалі цей bias? Це фактично просто стереотип або шаблон. Проте в шаблонах нічого поганого немає, скажете ви і будете праві — ми всі шаблонами мислимо. Але bias це невірний шаблон, який з’явився через те, що ми не володіли всією інформацією. Це хибний стереотип від браку знань.

Наприклад, коли Google випустили мобільний додаток для Youtube, то помітили, що 10% відсотків відео завантажуються догори ногами. Після розслідування багу, вони зрозуміли, що додаток був орієнтований лише на правшів, але 10% відсотків людей — шульги, звідcи і баг. Розробники просто навіть не думали про правшів-лівшів — більшість правші, що там думати, всі ж такі. Це — bias.

Або інший приклад — ми вважаємо, що астероїд ніколи нашу планету не рознесе вщент, тому що такого ж на нашій пам’яті не було. От скільки разів за життя ви бачили, як астероід знищує Землю? Жодного? Отож бо. Це теж bias. І якщо його не побороти, і не бути готовими якось зреагувати впродовж пари місяців на астероід, то Землі капець.

Цей приклад непогано демонструє, чому bias не є чимось істотно дуже поганим сам по собі, проте який може мати страшний ефект, якщо з ним не боротись. Тобто негативний ефект стає помітний лише з часом.

Але найгарячіші теми, як правило, точаться навколо гендерного та національного bias-у. З цим у нас все погано. Цьому є історичне виправдання, але як виправдання воно вже не катить.

От хтось каже — “ненавиджу турків, вони мудаки”. І якщо допитатись, то виявиться, що людина бачила в житті з десяток турків, і вони були неприємні, тому вона зробила висновок, що всі турки такі. І тут неважливо, десяток, чи сотню, чи тисячу. Важливо те, що це логічна помилка, екстраполювання статистично недостатньої вибірки на всю націю. Ця помилка створює bias щодо всіх турків, і це не є проблема, доки ти не зустрічаєшся з ними більше. Але, коли буде момент, де тобі потрібно буде прийняти якесь рішення, цей bias зіграє поганий жарт — наприклад ти просто відкинеш резюме турка і даси перевагу іншим, а цей турок виявиться найкращим в світі спеціалістом і найціннішим співробітником.

Зазвичай, коли я таке чую, так і кажу — “не ображайте людей по національностям, називайте їх мудаками за дії, за поведінку, за все, що завгодно, але не за національність”. Це завжди хибно.

З гендерним bias-ом ще гірше. Я знаю людей, які реально кажуть, що жінки не мають права водити авто. Це, на щастя, виключення, але в меншому масштабі такі упередження у нас процвітають. Жінка слабка, має слухатись чоловіка, мислить алогічно і ні на що сама не здатна. Що цікаво, так це те, що в багатьох кругах жінки ж самі цей bias підтримують та розвивають, гноблячи подруг, які цікавляться чимось іншим, ніж пошук багатія. Так і кажуть подругам — “ти мислиш як мужик” (тобто, логічно).

І це нас приводить до важливого моменту — bias має таку властивість, як самопідсилення. Чим він сильніший, тим більше прискорення його поширення. Подруга, яку гноблять подруги, сама захоче стати, такою, як вони, і буде намагатись відповідати цьому шаблону. Ненависть до турків зробить так, що ти будеш їх оминати і навіть не даси собі шанса познайомитись з нормальним турком, та змінити уявлення про націю.

Після того інциденту з Youtube-додатком, в Google почали робити спеціальні тренінги, як можна і потрібно боротись з різними bias-ами. І головні інструменти тут — це освіта і diversity.

З освітою зрозуміло — якщо bias це брак знань, то ми можемо ці знання отримати зовні і вже не бути упередженними. А ось diversity — це “різноманіття” — це активна боротьба з bias-ами, фактично примусова, можливо тимчасова, зміна, направлена на зупинення самопідсилюючого ефекту.

Diversity — це коли ви за інших рівних умов, даєте перевагу шульгам, тим самим збільшуючи їх присутність в команді, та зменшуючи вірогідність bias-у. Або створюєте всі умови, щоб в команді працювали люди і інших національностей — якщо ви будете знати не лише турків, що приїхали в Одесу на cekc-туризм, а й турків-крутих програмістів, то bias щодо національностей буде зменшуватись. Або якщо ви заохочуєте жінок бути спікерами на конференціях, то вже на наступну конференцію люди не будуть йти з упередженням, що всі спікері — чоловіки.

Буквально вчора в одній бесіді знайома іспанка сказала, що це один з визначників свідомості — вміння детектити свої bias-и, та з ними свідомо боротись.

Я дуже хочу, щоб українці приєднались до світового рівня розуміння негативних наслідків різних bias-ів і почали з ними боротись. Бо нам їх ох як вистачає, і, якщо ми не хочемо виглядати в очах всього світу примітивними варварами, мусимо наздоганяти.

PS. Ось трохи з добре відомих bias-ів: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cognitive_biases (українською — https://uk.wikipedia.org/wiki/Перелік_когнітивних_упереджень)

Читайте також: Не думай про погане — захворієш. Варто прочитати кожному!

Джерело.