fbpx
Події
“Браковані” паспорти: про нові проблеми українців

Близько половини шлюбів в Україні закінчуються розлученням. І до останнього часу для остаточного прощання з сімейним життям досить було поставити штамп в паспорті про розірвання шлюбу. Однак з минулої осені (точніше, з 1 жовтня 2016 року) вступив в силу закон, прийнятий ще в липні: тепер не будуть ставити штамп у паспорт ні про шлюб, ні про розлучення. І для того, щоб “звільнитися” від старої печатки про шлюб, потрібно зробити новий документ. А поки він не готовий – залишається тільки носити з собою постанову суду про розлучення і пред’являти всім бажаючим.

Багато людей, що розпрощалися зі своєю парою, не біжать відразу в суд або в ЗАГС, а живуть деякий час окремо, але в офіційному шлюбі. І тільки потім, звикнувши до нового статусу, починають оформляти папери про розлучення. Тому далеко не всі, хто прийняв рішення про розлучення за останні півроку, в курсі нововведень.

Наприклад, журналістка Галина Титиш в кінці лютого написала на своїй сторінці в Facebook про своє “відкриття”. “Раптом ви теж пропустили цю новину, так я заощаджу вам час. Штампи в паспорті про розлучення скасували. Тепер без заміни паспорта вказати в паспорті, що твій шлюб вже недійсний, неможливо”, – написала Галина.

У коментарях Галина додала, що спочатку шукала в паспортному столі когось, хто поставить штамп, потім прибігла в ЗАГС, тільки щоб почути, що нічого не зробиш – там вже немає печаток. І єдине, що можна зробити, – це поміняти паспорт.

У коментарях користувачі розповідали свої історії. Максим Баженов написав: “Якщо так, я трохи не дотягнув до “покращення “. У березні печатку про розлучення шльопнули (через 6 років після самого розлучення) в новий паспорт, тому що його видали з усіма даними, які були в старому паспорті – з печаткою про шлюб включно. А на моє зауваження про те, що я давно розлучений і це повинно бути в електронній базі, відповіли “Нічого не знаємо, несіть документи на підтвердження. Пізніше з’ясувалося, що в Оболонському райсуді нічого про електронний документообіг не чули, а в Оболонському РАГСі – що дружина зі мною розлучена, а я з нею немає “.

Наталя Валевська зізналася: “Я дуже довго просила, щоб мені при зміні прізвища видали паспорт без штампів про шлюб і розлучення, але впросила, і тепер у мене чистий док і прекрасне життя”.

Аліна Р., яка вже чотири роки живе окремо від чоловіка і нещодавно подала заяву про розлучення, обурилася: “Я не знала про цей закон. Це маячня! З якого дива я маю міняти паспорт? Прізвища я не міняла, навіщо паспорт міняти? Обурливо ! Хочеться піти і запитати людину, яка це придумала – за що вона зарплату отримує? ”

Аліна пояснила, що відразу після отримання постанови суду про розлучення планувала поставити штамп в паспорт, причому пояснює це бажання насамперед чисто психологічною необхідністю – “щоб закрити цю главу життя”. Фактично ж Аліна визнає, що і штампами, і самим паспортом останнім часом мало хто цікавиться – хіба що коли Аліна оформляла дитину в школу.

Читайте також: Сім кіл пекла: з якими проблемами найчастіше cтикаються українці при отриманні віз

Світлана К. ніколи не хотіла подавати на розлучення, хоча чоловік пішов від неї до іншої ще шість років тому. “Спочатку сподівалася, що чоловік коханий схаменеться і повернеться, потім плюнула і зайнялася своїми справами. Кажу собі: йому треба, нехай і подає. Раніше це була для мене хвора тема, адже у нас двоє дітей, причому молодша хвора, перенесла кілька операцій. але зараз наш з колишнім чоловіком офіційний шлюбний статус – це вже скоріше головний біль тієї жінки, з якою він живе. А мені, за великим рахунком, все одно “.

Олена О. розповіла, що не розлучалася офіційно, тому що не хотіла звертатися до суду, а штамп ніколи не “парив”. “Крім того, спочатку я просто боялася офіційно подавати на розлучення – чоловік був в люті, коли я від нього пішла, я не хотіла зайвий раз його дражнити. Він і досі вважає, що раз штамп є, то ще не все втрачено, можна мене повернути. але пройшло вже вісім років, тепер наша дитина повнолітня, суд не потрібен – можна просто сходити в ЗАГС. Коли-небудь я це зроблю, але поки що мені просто лінь “.

Ольга П. теж оформляла розлучення офіційно і вже сім років живе окремо від чоловіка, але зі штампом про шлюб. “Чесно кажучи, до тих пір, поки я не зберуся заміж вдруге, я не бачу ніякого сенсу носитися по судах. Крім того, є і бонус: візу в Європу жінці легше отримати, якщо вона заміжня. З точки зору посольств, це надійний “якір”, який утримає мене від нелегальної еміграції. І ні мені, ні колишньому чоловікові наші штампи не заважають подорожувати зі своїми нинішніми партнерами – факт “подружньої зради” у візовому центрі, слава богу, нікого не хвилює “.

Читайте також: Українцям, які живуть не за пропискою, загрожують штрафи: кого і за що можуть “покарати”