fbpx
Події
Бізнесу дозволили працювати без печаток, хоча не всі готові цим скористатись

Підприємці тепер можуть вибирати — використовувати їм печатки у своїй господарській діяльності чи ні. І жоден державний орган не матиме права вимагати наявності штампа. Парламент скасував вимоги про обов’язкове використання печаток на документах, пише газета “Експрес”.

Але чи готовий бізнес відмовитися від печаток?

Про це розповідають Сергій Доротич, голова ВГО “Союз захисту підприємництва”, та Євген Власов, юрист. — Що передбачає ухвалений парламентом документ?

Чому прийняли ці зміни?

Є. Власов:

— Законодавець остаточно скасував використання печаток на документах, прийнявши Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо використання печаток юридичними особами та фізичними особами-підприємцями”.

З ряду законів вилучено положення про обов’язкове проставлення печатки на документах, що подаються до державних органів (“Про видавничу справу”, “РРО”, “Про утилізацію транспортних засобів”, “Про депозитарну систему”, “ОСББ”).

Введено адміністративну відповідальність за вимагання державними органами у підприємців проставлення печатки на документах.

За це передбачено штраф — від 850 до 1500 грн. Згідно зі змінами до закону, довіреності від юридичних осіб тепер можуть скріплюватися лише підписом керівника, а відсутність печатки на договорі не повинна загалом вплинути на дійсність договору. Законодавчі норми, відповідно до яких було скасовано обов’язковість застосування печатки суб’єктами господарювання у своїй діяльності, діють з жовтня 2014 року.

Проте на практиці такими нововведеннями можна було скористатися лише після внесення змін до відповідних положень у статуті про те, що компанія діє без застосування печатки. Однак масової відмови від печаток у господарській діяльності не відбулося. Адже часто державні органи продовжували вимагати проставлення печаток на документах, та й ряд законодавчих актів містив вимогу щодо обов’язкової наявності штампа.

— Чи буде бізнес тепер масово відмовлятися від печаток?

Які можуть бути плюси та мінуси ведення господарської діяльності без штампів?

Є. Власов:

— Хоча виготовити печатку нині можна без особливих проблем впродовж одного робочого дня, проте ментально українці більше довіряють документу, у якому стоїть печатка та підпис відповідної особи, аніж тільки підпис. Прогнозую, що контракти на великі суми компанії будуть продовжувати підписувати зі застосуванням печаток або нотаріально посвідчувати, або вимагати протоколи загальних зборів про надання директору повноважень на підписання документа, або використовувати електронні ключі з посиленим сертифікатом.

Такі заходи здатні звести до мінімуму ризик визнання договорів, які лише підписані та не скріплені печаткою, недійсними.

С. Доротич:

— Як директор підприємства не планую відмовлятися від печатки. І з більшою довірою ставитимуся до тих документів, які скріплені штампом.

— Які потенційні ризики можуть виникнути в підприємця, котрий відмовиться від печатки?

Є. Власов:

— Думаю, що у недобросовісного контрагента буде більше спокуси визнати договір недійсним у судовому порядку на тій підставі, що він підписаний неуповноваженою особою, адже наявність печатки давала хоча б якусь мінімальну захищеність.

— Чи не побільшає рейдерських захоплень через повну відміну печаток?

С. Доротич:

— Та не думаю, бо підробити печатку при сьогоднішніх технічних можливостях не викликає жодних складнощів. Якщо “професіонали” захочуть прихопити ваше підприємство, то ні печатка не допоможе, ні підпис, ні навіть суд. Але від дрібного шахрайства штамп якоюсь мірою захищає.
Читайте також:ВІДТЕПЕР МОЖЕТЕ ЗАБУТИ ПРО РОУМІНГ В КРАЇНАХ ЄС!