fbpx

Бензин в Україні може подорожчати ще на 3 гривні

Усього за місяць бензин марки А-95 у середньому по Україні подорожчав на 45 копійок. Експерти стверджують, що це лише початок: через зростання цін на світлі нафтопродукти вартість палива може підскочити на 1,5-3 гривні.

Про це пише газета “Сегодня”.

Останнім часом на сировинному ринку спостерігається стійка тенденція до зростання вартості нафти. Як пояснюють у Міненерго, до подорожчання у структурі ціни на бензин 36% становила закупівельна ціна нафтопродуктів, 45% – податки.

Якщо барель нафти коштуватиме $60, як припускає директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич, з’явиться економічне обґрунтування підняти ціни на бензин на 3 гривні. В одному барелі 159 літрів, і при подорожчанні бареля нафти на $10, вартість бареля бензину може підвищитися на $5.

“Якщо вартість нафти буде і далі зростати, найімовірніше, на українських заправках ми побачимо підвищення цін. Можливо, не відразу, тому що оператори намагаються відстрочити подорожчання. Упродовж останнього тижня зростання цін сповільнилося. Якщо нафта закріпиться на поточній оцінці – $50-52/барель, через якийсь час ми побачимо зростання цін на українських АЗС”, – говорить Дмитро Марунич.

Експерти сходяться на думці, що вартість бензину потрібно було підвищувати ще кілька місяців тому, проте тоді оператори ринку нафтопродуктів не стали міняти цінники, оскільки через “мертвий сезон” доводилося боротися за кожного клієнта. Зараз же, коли українці стали частіше користуватися особистим транспортом, доводиться компенсувати “відкладене подорожчання”.

В Антимонопольному комітеті України вважають, що цінова політика операторів ринку “не повністю корелюється зі змінами факторів, що впливають на ціноутворення”. Ще на початку року начальник управління досліджень і розслідувань Тетяна Кулешова зазначила ймовірність того, що оператори одночасно підвищують ціни, порушуючи законодавство про захист економічної конкуренції. А в кінці травня міністр економічного розвитку і торгівлі Степан Кубів направив АМКУ лист із приводу обгрунтованості одночасного підвищення мережами АЗС цін на паливо.

Наразі є економічне обґрунтування для зростання вартості одного літра бензину на 1-1,5 гривні, як вважає директор спеціальних проектів науково-технічного центру “Психея” Геннадій Рябцев.

“Цей економічний потенціал поки не реалізується, оскільки трейдери побоюються скорочення попиту, якщо ціни будуть підвищені. Це викликано подорожчанням нафтопродуктів на кордоні з Україною. За попередній тиждень це було приблизно 4-6%. Зрозуміло, що в таких умовах необхідно реагувати на ринкові процеси. Реагування не моментальне, реагування з певною затримкою”, – уточнює експерт.

Джерело.

You cannot copy content of this page