fbpx

8 листопада – День Святого Дмитра: Як потрібно відзначити свято, що ні в якому разі не можна робити, а також про головні обряди та прикмети

8 листопада – День Святого Дмитра: традиції, прикмети та заборони свята.

Восьмого листопада відзначаємо день святого Великомyченика Димитрія, або в народі “святого Дмитра” чи просто “Дмитра”.

Як потрібно відзначити свято, що ні в якому разі не можна робити, а також про головні обряди та прикмети.

У народі тільки до Дмитра дозволялося засилати сватів. У народі говорили: “До Дмитра дівка хитра, а після Дмитра не буде такою”.

У деяких країнах у Дмитрів день ворожать по гостях, якщо першим цього дня в хату зайде людина заможна і добра, то й рік буде прибутковим.

Дмитрів день 2020: що не можна робити 8 листопада

Не можна важко працювати і виконувати роботу по господарству.

Не можна пити, прибирати, кроїти, вишивати, прати. Займатися важкою хатньою працею чи працювати у дворі. Також, дуже поганою прикметою вважалося в цей день одружуватися чи свататися.

Цим днем завершується весільний сезон. Якщо якась дівчина на порі залишилися незасватана, то за давніх часів рік для неї вважався втраченим. З цього приводу існує приповідка: “До Дмитра дівка хитра, а по Дмитрі хоч комин витри” – до Дмитра перебирає женихами, а опісля годиться, мовляв, на усе.

Також цього дня не можна забувати про покійних родичів. Причому їх не тільки пoминають за святковим столом і замовляють службу в церкві (хоча б просто ставлять свічки в храмі), але ще і залишають на ніч їм воду і новий рушник: щоб душа, яка спочила, могла напитися або помитися. Традиційно цього дня необхідно замовляти службу або ставити свічку за покійними родичами і знайомими.

Не можна подавати обід до настання темряви. Від кожної страви прийнято відкладати по ложці в окремий посуд і залишати під іконою.

Дмитрів день: як провести це свято

Прийнято було залишати на ніч свіжий рушник і воду, щоб дух міг напитися і вмитися. Крім того, 8 листопада в народі було прийнято пити хмільний напій: “У Дмитрів день і горобець під кущем пиво варить”. Також потрібно одягатися тепло – вважалося, що це врятує від лютих морозів взимку.

Історія свята 8 листопада

Димитрій Солунський жив за часів імператора Діоклетіана. Його батьки були таємними християнами, після наpoдження сина відразу охрестили. Римський імператор, не знаючи про приналежність до віри, призначив його проконсулом Фессалонікійської області. Димитрій замість переслідування християн, займався навчанням їх вірі. Після того як правда відкрилася, святого кинyли на поживу тваpинам.

Прикмети свята:

Відлига на Дмитра — зима буде з мокрим теплом, а весна — рання.

День на Дмитрія без снігу — зими ще не буде.

Дмитро на снігу — весна буде пізньою.

Зима, навіть, рання до Дмитра не вступає в силу.

Земля на Дмитра замерзла і дме холодний вітер — снігу не буде до свят.

Сніг і мороз на Дмитра — весна буде пізня й холодна.

Часник треба садити до Дмитра — от тоді він і виросте гарний, дорідний.

На Дмитра тепло — весна буде рання, м’яка.

Коли 8 листопада холод і сніг — весна пізня й холодна, якщо відлига — зима і весна теплі.

Якщо відлига, то на теплу зиму й ранню весну, цей день зі снігом — весна пізня; холод і сніг — на пізню й холодну весну.

Якщо на Дмитра дощ, то на Введення снігу буде по коліна.

Випав сніг — увесь листопад буде холодним і морозяним.

Замерзла земля і дме холодний вітер — снігу не буде до Нового року.

Якщо кури ходять дотемна — наступного дня буде негода.

За матеріалами – Традиції.

Фото – ілюстративне.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями на Facebook!

You cannot copy content of this page