fbpx
Події
7 річниця авіакатастрофи під Смоленськом: хто винен у загибелі польського президента (відео)

10 квітня – річниця Смоленської трагедії. З часу авіакатастрофи, у якій загинув президент Польщі Лех Качинський, минуло сім років. Винуватців трагедії і досі офіційно не назвали. Щоправда, нещодавній різкий поворот у розслідуванні вселяє надію на справедливість, пише 24канал

10 квітня 2010 року президент Лех Качинський, провідні польські політики та військові чини летіли до Смоленська на вшанування 70-тих роковин Катинського злочину. Літак Ту-154М змушений був сідати за поганих метеоумов – на аеродромі був густий туман. За загадкових обставин судно опустилося на критично малу висоту, зачепило лівим крилом дерево і розбилося.

Перші хвилини після аварії зазняв на відео журналіст Андрій Мендерей, якого через деякий час вбили. На кадрах чути голоси, сміх і навіть звуки, схожі на постріли.

Загинули всі 96 людей, які перебували на борту.

Читайте також: ГОНТАРЕВА ЗВІЛЬНЯЄТЬСЯ. ШЛЯХ ВІД УСПІШНОЇ БІЗНЕС-ЛЕДІ ДО ГОЛОВИ НАЦБАНКУ (ВІДЕО)

Розслідувати трагедію взялися і російська, і польська сторони. В січні 2011 року Міждержавний авіаційний комітет у Москві оприлюднив свій звіт, де провину спихнув на екіпаж літака.

Трохи згодом свої висновки опублікувала і урядова комісія тодішнього глави МВС Польщі Єжи Міллера. Там окрім помилки пілотів також йшлося про вину російських диспетчерів. Щоправда – ненавмисну.

Польські політики та експерти озвучили й інші версії – про замах і вибух літака. Та офіційно слідство це відкинуло.

“Версію вибуху ми остаточно спростовуємо. Стосовно гіпотези про замах – в цьому напрямку ми вже провели всі можливі дії і доказів цього – немає”, – заявляв генеральний прокурор Польщі (2010-2016) Анджей Шеремет.

Ситуація кардинально змінилася після приходу до влади партії “Право і Справедливість”, лідером якої є брат загиблого президента. Торік у лютому розслідування Смоленської катастрофи відновили. Консервативний уряд створив нову комісію, яка вирішила провести ексгумацію тіл жертв трагедії.

Також слідчі проаналізували дві тисячі томів матеріалів. І нещодавно прокуратура офіційно заявила – є докази того, що аварію в Росії спровокували умисно.

Аналіз даних дозволив сформулювати нові звинувачення проти російських диспетчерів повітряного руху, а також третьої особи у вежі, приписавши їм умисні дії, які призвели до катастрофи,
– заявив заступник генерального прокурора Польщі Марек Пасьонек.

До слова, важливі матеріали у справі Росія Польщі так і не передала. Уламки Ту-154М і досі знаходяться у Федерації. Вину за це Варшава зараз покладає на екс-прем’єра Дональда Туска. В міноборони заявили – саме через його бездіяльність Польща не змогла повноцінно взяти участь у розслідуванні причин катастрофи. Та чи доведуть справу до кінця зараз – поки питання залишається відкритим.