fbpx
Події
5 ворожінь на Маланку

Традиційно на Маланку дівчата і господині ворожать — на заміжжя, гарну долю, щедрий рік. Найпоширеніші способи — на варениках, воскових фігурах та папірцях. “Новини Полтавщини” пишуть про 5 ворожінь.

1. На каші. На сніданок господині варили будь-яку кашу. Після закипання дивилися на пінку. Якщо червона і густа — буде врожай і талановита донька. Біла і рідка — бути біді. Гарною кашею снідали. Погану викидали в річку.

2. На варениках. У вареники клали сюрпризи. Борошно – до мук, квасоля – до дітей, гудзик – до обнови,
цукор – життя в майбутньому році солодке, сіль – не дуже, перець – життя з перчиком,
нитка – дороги. В регіонах України значення сюрпризів можуть відрізнятися.

3. На воскові. Ножем знімали з свічки трохи воску, розігрівали в ложці над свічкою, загадували бажання. Виливали віск у тарілочку з холодною водою і дивилися, на символи, які вийшли. Кожна дівчина тлумачила ці символи по-своєму. Можна роздивитися першу літеру імен’і судженого.

4. Паперові вісники. На паперових смужках писали значущі для себе події: весілля, народження дитини, гроші, знайомство, переїзд, зміна роботи і таке інше. Смужки клали на край миски з водою. В половинку шкаралупи волоського горіха ставили маленьку свічку і спускали на воду. Чекали, поки вона сама підпливе до папірця. Подія, написана на записці, повинна була відбутися в майбутньому році.

5. Ворожіння в склянці. Брали 4 склянки, які до половини заповнювали водою. В першу клали сіль, в другу –цукор, в третю – обручку, а в четверту – нічого. Одна дівчина в руках на підносі тримала склянки і переміщала їх. Інша ставала за спиною і вгадувала склянку. Солона вода — смуток, солодка — успіх, прісна — звичайний рік, обручка — весілля або зустріч із судженим.

На Маланки українці мають багато традицій. Найголовніша — вертепи з Козою, Василем а Маланкою. В хатах розігрували їхнє весілля. Замість ікони “наречених” благословляли пічною заслінкою, рублем і качалкою. В руках вони тримали “свічки” з качанів кукурудзи. Ватага маланкарів приносила мітлу й по всій хаті розкидала нею сміття. Піч мили водою, а лави білили крейдою. Господарі мусили не ображатися. Бо якщо цього дня з кимось посваришся чи поб’єшся — так буде весь рік.

Читайте також: Народні прикмети на Старий Новий рік: що не можна робити та за чим стежити

Джерело.

facebook