fbpx

28 серпня Перша Пречиста: чого категорично не можна робити на Успіння

Успіння Пресвятої Богородиці – це одне із 12-ти найбільших свят у християн. Його відзначають щороку 28 серпня.

Християни вірять, що Богородиця знала точну дату своєї смepті – під час молитви їй явився Архангел Гавриїл і сказав, що вже за три дні вона зустрінеться з Господом. Вона готувалася до цього дня молитвою і постом.

У день cмepті Богородиці всі апостоли зібралися біля її ложа, а забрати її душу з’явився сам Господь. Тiлo Богородиці пoxoвали в печері, а через три дні виявили, що його там немає. Тоді Пресвята Діва явилася апостолам і сказала: “Радійте! Я з вами – в усі дні”.

Оскільки Успіння – це велике свято, християни йдуть у цей день в храм на літургію. У церкві треба поставити свічку за всіх рідних і близьких та помолитися за дітей. Також заведено пригощати їжею бідних.

У це свято закінчується Успенський піст, який вважається строгим. Тож ті, хто постив, можуть собі дозволити у цей день вживати різноманітну їжу. Однак, якщо Успіння випадає на середу або п’ятницю, то закінчення посту переситься на наступний день.

Щодо народних традицій цього дня, то протягом осіннього періоду є три “Пречисті”, що про них у народі кажуть так: “Перша Пречиста жито засіває, друга – дощем поливає, а третя снігом покриває”. Тож в період “Першої Пречисти” відбувається озимий посів.

Богородичні свята пишно відзначаються у місцях, де освячувалися церкви на її честь. Храмові (престольні) свята проходили з богослужінням і наступною за ним трапезою. Обов’язково влаштовували гостини, їздили до родичів у інші населені пункти, відвідували близьких, кумів, сватів. Престижним у селах (та й у містах) вважалося прийняти на храм якомога більше гостей. Навіть за часів тотальної атеїзації України, коли чимало храмів було знищено, у селах збиралися й досі збираються численні храмові гостини.

Читайте також: 28 серпня Успіння Пресвятої Богородиці: чому в цей день не можна ходити босоніж та взувати незручне взуття

Від цього дня дівчата у селі вже не мають тяжкої роботи, кажуть: “Прийшла Перша Пречиста – дівка стає речиста” – починає багато говорити, бо нема вже що робити.

Після Успіння Пресвятої Богородиці родини, у яких були діти на порі, починали активно готуватися до весільного сезону.

В цей час починався також збір урожаю в садах. Залишалися ще тільки “зимові” сорти яблук та деякі груш. Після Першої Пречистої також розпочиналася заготівля калини.

У день Першої Пречистої селяни приносили в церкву на літургію колосся нового врожаю, щоб «Успіння-матінка» благословила їхній труд та зберегла зібраний врожай від пожежі та дощу.

Існує багато вірувань щодо того, чого не можна робити на Успіння:

Не можна ходити босими ногами по росі – вважається, що це сльози Божої матері. Тож прогулявшись по росі, можна накликати хвopoбу і нещастя.

Не можна вдягати старе і незручне взуття: якщо натрете мозолі – чекайте труднощів у житті.

Молодим дівчатам не можна стригти і викидати волосся – це може накликати сльози Діви Марії.

Не можна сваритися, особливо з рідними.

Не можна бажати іншим зла, бо воно повернеться до тебе.

Не можна користуватися колючими і ріжучими предметами – щоб не накликати стpaшних хвоpоб. У цей день хліб ламають руками, а їжу не варять.

Забороняється фізична праця – не можна виконувати домашню роботу (прибирати, прати, шити) і працювати на городі.

За матеріалами.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями на Facebook!

You cannot copy content of this page