fbpx
Події
23 січня день пам’яті святителя Григорія Ніського: що не можна робити

Григор’єв день: що не можна робити 23 січня

Сьогодні православні згадують священнослужителя Григорія.

Відзначено свято у народному календарі вдень Григорія Літовказівника.

23 січня в церковному календарі – день пам’яті святителя Григорія Ніського. Сім’я святого була християнською, благочестивою. В Григорія були брат (Василь Великий) та сестра (преподобна Макріна). Тому ще в дитинстві він почав вивчати Слово Боже.

Коли помер батько Григорія, він та вся його сім’я переїхали в Кесарію Каппадокійську. В місті молодому чоловіку довелося вчитися в нехристиянській школі, однак він продовжував самостійно вивчати філософію, а потім зайняв посаду вчителя.

Коли померла його дружина Феосевія, Григорій пішов в понтійський монастир. В той час ним керував його брат, Василій Великий. Згодом той попросив Григорія зайняти чин єпископа Ніси і він погодився. В ті часи правив цими землями імператор Валент.

Звинуватив він святителя в тому, що той надмірно витрачає кошти. За це хотів кинути Григорія до в’язниці. Хоч святитель і уникнув арешту, але довгий час йому довелося переховуватися. Лише зі смертю імператора він зміг повернутися назад до Ніси.

В народі 23 січня називали Григорія Літовказника. Якщо цього дня народжувалася дитина, наші предки вірили, що вона буде мати велику силу волі та хороше здоров’я. Цього дня також зверталися селяни до духа, який мешкає в стогах сіна. Називали його Стогов.

Існувало повір’я, якщо ставитися до нього з повагою, то він захистить від гризунів припаси зерна. 23 січня йшли в поле, щоб покланятися скирті сіна та подякувати за роботу доброму духу. На полі обов’язково залишали коровай.

Було прийнято слідкувати за погодою. Предки вірили, що у разі, якщо день буде ясним, то й літо треба чекати на сухе і тепле. Якщо вітер у таке свято дме з півдня, то влітку слід чекати на грозу.

Пов’язане свято із деякими заборонами.

Що не можна робити
Не варто скаржитися на долю. Якщо порушити це правило, можна помножити всі свої нещастя.

Не треба в такий день виносити з дому сміття чи золу. Вважається, що в такому випадку можна винести зі свого майбутнього щастя та удачу.

Не слід 23 січня хвалитися своїми досягненнями, інакше можна все втратити.

Крім цього, предки вірили, що у Григор’єв день категорично заборонено викидати крихти зі столу. Куди краще зібрати кожну з них і з’їсти, щоби відлякати хвороби від себе.

У понеділок, 23 січня, іменини відзначають Григорій, Марко, Павло, Макар, Феофан, Анатолій, Феліція.

 

You cannot copy content of this page