fbpx

20 звичок щасливих людей, про які вони ніколи не розповідають

Як перебуваючи в глибокій ямі депресії, всього за кілька тижнів злетіти вгору на крилах щастя, всього лише внісши невеликі, але важливі зміни в свої постійні звички.

Щастя – це не щось готове, що легко можна знайти. Воно – є наслідком наших власних дій – Далай Лама.

За останній десяток років ми з моєю дружиною прочитали десь з тисячу книг про щастя, проконсультували біля десяти тисяч людей, що намагалися його знайти і поспілкувалися з сотнею тисяч наших підписників, які кожен божий день продовжують ставити нам запитання про щастя.

Все це дало нам досить чітке уявлення про те, що робить людей щасливими. Ми неодноразово спостерігали, як люди, що знаходяться в глибокій ямі депресії, всього за кілька тижнів злітали вгору на крилах щастя, всього лише внісши невеликі, але важливі зміни в свої постійні звички.

Так що не дивно, що після того, як ці люди починають розуміти, що робить їх щасливими, ці “щасливі звички” стають другою натурою.

В цій статті ми розповімо – про звички, які є у щасливих людей, і про які вони ніколи не розповідають:

1. Вони не втручаються в чужій негатив.

– Ніколи і ні за що не влаштовуйте безпричинних істерик, драматичних сцен і не перебуваєте поруч з тими, хто це робить. Найщасливіші люди з усіх, яких я знаю, не звертають жодної уваги на те, що про них говорять випадкові люди, особливо якщо вони це роблять грубо. Більш того, часто вони вдячні долі за всіх грубих, набридливих людей, яких зустрічають на життєвому шляху, адже вони – живе і яскраве нагадування про те, ким не можна ставати ні в якому разі. Вони дивляться на них і направляють свій життєвий шлях зовсім в іншу сторону. Вам варто чинити так само.

2. Вони діляться з іншими чим тільки можуть і коли тільки можуть.

– Хоча, те, коли ви просто щось віддаєте, по праву вважається безкорисливою дією, часом це може принести куди більше, ніж одержувачу. У багатьох випадках забезпечення соціальної підтримки перш за все робить щасливішими нас самих, а вже після – об’єкт нашої турботи. Щасливі люди відмінно це знають, і тому завжди шукають способи допомогти тим, хто їх оточує, поки нещасні люди задають собі питання «А я взагалі що з цього отримаю»?

3. Вони піклуються про свої важливі відносини.

– «У пошуку потоку», цікава книга про психологію і щастя яка наводить дані опитувань і досліджень, в них показано, що ті, у кого є п’ятеро або більше друзів, з якими вони можуть обговорити свої проблеми, майже на 60% виявляються щасливішими всіх інших . І справа навіть не в кількості друзів – важливі ті зусилля і увагу, що ви вкладаєте у відносини з ними. Ті ж дослідження показують, що навіть найкращі стосунки можуть з часом ослабнути, а тому намагайтеся підтримувати тісний контакт з людьми, які вам небайдужі – бо особисті відносини ніколи не можна приймати, як належне. Над ними потрібно постійно працювати.

4. Вони люблять не тільки інших, але і себе самих.

– Найстрашніше, що з вами може статися – це втратити себе самого через те, що занадто сильно любиш когось ще, забути, що ви теж заслуговуєте любові і щастя. Так, любити інших, це правильно, це корисно, але не потрібно забувати і про себе. Щасливі люди знають, що любити себе – це не егоїзм. Вони ставлять на перше місце свої інтереси, тому що тільки так можна знайти в собі достатньо сил, щоб любити всіх, хто вам небайдужий. Піклуйтеся про себе. Адже якщо пожертвувати всіма своїми потребами, щоб допомагати комусь ще, незабаром від вас залишиться лише тінь тієї людини, яким ви колись були.

5. Для них ефективність важливіше популярності.

– Ніколи не плутайте популярність з ефективністю. Популярність – це коли вас всі люблять. Трошки і недовго. А ефективність – це коли ви на щось здатні. І саме друге в кінцевому підсумку щось значить. А популярність – вона проходить.

6. Вони вміють, коли треба, сказати «ні».

– Погоджуватися на все, що вам запропонують – вірний шлях до того, щоб бути нещасним все своє життя. Якщо ви постійно зайняті, і у вас навіть немає вільної хвилинки, щоб перепочити, подумайте – вже чи не тому це, що ви занадто часто говорите «так»? У всіх нас є свої зобов’язання, але не можна бездумно погоджуватися на все підряд – інакше вам ніколи не добитися спокійного життя. Кивати головою на все підряд не можна – рано чи пізно хтось цим скористається. Десь потрібно провести межу, а де – вирішувати вам.

7. Якщо вони комусь вдячні – то щиро і від усього серця.

– Мабуть, подяка – одна з володарок царства щастя. А що з цього приводу кажуть дослідники? У «Посібнику по щастю» доктор Соня Любомирська пише про це ось що: «Чим більше людина схильна до подяки, тим менше ймовірність того, що він схильний до депресії, безпричинної тривоги, самотності, заздрості чи неврозів». Примітка: Пам’ятайте про те, наскільки вам пощастило. Згадуйте про це кожен божий день. Чим більше ви будете згадувати про ті частинки щастя, що у вас є, тим більше їх у вас буде, і тим повніше вони будуть складатися у власне щастя.

8. Вони невиправні оптимісти.

– щасливі люди не ті, що живуть в певних обставинах, а ті, хто ставляться до своїх обставин певним чином. Вони самі – творці свого оптимізму. Якою б не була ситуація, успішною людиною неодмінно виявиться той, хто завжди зможе дивитися на своє становище з оптимізмом. Для нього будь-яка помилка – лише шанс для зростання і цінний життєвий урок. Оптимістичні люди бачать світ, як місце, битком набите нескінченними можливостями, особливо в нелегкі часи.

9. Вони не приймають ні успіх, ні помилки занадто близько до серця.

– Щасливі люди в кінцевому підсумку виявляються ще й успішними завдяки одній простій обставині – вони інакше сприймають і успіх, і помилки. Вони не приймають свої помилки надто вже близько до серця і не дозволяють успіху закрутити їм голову. Тож слідуйте по їх же стопах. Будьте скромні і наполегливі. Не дозволяйте помилкам нанести вам відчутного удaру, а успіху – запаморочити вам голову.

10. У них завжди є план на той випадок, якщо настануть нелегкі часи.

– Щасливе життя – зовсім не обов’язково ще й легке життя. І часом настають часи, коли бути щасливим дуже і дуже непросто. Але хто, подолавши проблеми, живе після них довше і щасливіше? Ми бачили досить труднощів і проблем, щоб дати на це відповідь: ті, кому негаразди в кінцевому підсумку пішли на користь. Ваш характер формує саме те, як ви поводитеся під час накату  негараздів. Намагайтеся дивитися на все об’єктивно. Запам’ятайте отриманий урок і рухайтеся вперед. І не дозволяйте неприємностям засмутити вас дуже вже надовго.

11. Вони бачать відмови як захисний механізм від того, що не повинно було статися.

– Те, що вам відмовили, ще не означає, що з вами щось не так. Скоріше вже це означає, що друга сторона просто не змогла помітити, що ви можете їй запропонувати. Це означає, що у вас є час зробити себе ще краще – просунутися на шляху до своєї мрії, стати майстром своєї справи, знайти роботу, яка вам дійсно до душі. Щасливі люди знають це, і тому не вважають відмову образою. Той хлопець не передзвонив вам вранці? Вас не взяли на привабливу посаду? У банку вирішили не надавати вам кредит? Що ж, значить, це був не найкращий варіант. І в майбутньому вас чекає щось куди краще.

12. Вони живуть сьогоденням.

– Ніколи не дозволяйте вашому минулому визначати ваше сьогодення, нехай краще воно буде уроком, який допоможе вам увійти в майбутнє. Ніякого жалю, ніяких спогадів про минуле зі злістю в душі. Просто живіть і йдіть вперед. Нам не судилося дізнатися, що нас чекає попереду, але це лише робить шлях ще цікавіше. Так-так, саме це робить життя гідним того, щоб нею жити. Щасливі люди знають про це, і намагаються вичавити максимум з цього.

13. Вони правильно витрачають свій час.

– Коли репортер «Guаrdiаn», який написав статтю «5 найчастіших розкаянь вмирaючих» брав інтерв’ю у медсестри з хоспісу, вона сказала, що найбільше вони жалкують про те, що відмовилися від того, про що мріяли. Коли люди розуміють, що їхнє життя майже закінчене, вони озираються назад і розуміють, скільки всього вони могли зробити… і що часто їх мрія була зовсім поруч. І що варто було б їм зробити щось інакше, і вона втілилася б у життя. Мало хто цінує свободу, яку дає нам гарне здоров’я – поки ми його не втратимо.

14. Вони цілком віддаються тому, що для них важливіше за все.

– Якщо ви цікавитеся будь-яким заняттям, то будите ним займатися, коли у вас буде вільний час. Якщо ви по-справжньому чимось захоплені, то для того, щоб викроїти на це «щось» час, ви підете на все, що завгодно. От і все. І саме останнє заняття, як правило, тягне за собою результат, яким можна пишатися.

15. Заради того, щоб домогтися в чомусь майстерності, вони готові перетерпіти будь-які негаразди.

– Те, що вам нелегко на шляху кудись, в першу чергу означає, що ви туди все-таки йдете. Щасливі люди це знають. Вони знаходять в собі сили вчитися чомусь новому і доводити свої навички до досконалості, навіть якщо це не так вже й просто. Чому? Тому що озирнувшись назад і побачивши, наскільки вони просунулися по обраному шляху, вони відчувають справжнє щастя і задоволення. Ну а крім того, щоб стати в чомусь майстром, не обійтися без того, щоб в першу чергу бути в цій справі недотепою. І те, що ви отримаєте, ставши майстром, з легкістю перекриє негаразди на шляху до майстерності.

16. Вони піклуються про своє здоров’я.

– Від цього факту ніяк не відкрутитися: як би вам не подобалися фізичні вправи, якщо ви будете ними регулярно займатися, то неодмінно відчуєте себе краще. Якщо ваше тіло залишає бажати кращого, це вплине і на ваш розум, знизивши зосередженість, і на силу духу – а без неї йти до кінцевої мети стає набагато складніше. Недавні дослідження показали, що регулярні вправи допомагають людям вийти з депресії куди краще, ніж кінські дози антидепресантів. Через шість місяців постійних вправ ці люди стали куди менш схильні до депресії і неврозів, так як їх почуття гідності і відчуття того, що вони на щось здатні, злетіли на недосяжну висоту.

17. Вони витрачають час на новий досвід і враження, а не на непотрібні речі.

– Щасливі люди часто з великим небажанням витрачають гроші на матеріальні речі, вважаючи за краще витратити зайві гроші на новий досвід або враження. До речі, подібне робить нас щасливішими з двох причин: 1. По-справжньому хороший досвід з роками стає лише кращим. 2. Щоб отримати нові враження, часто доводиться виходити з дому і спілкуватися з людьми – але ж серед них можуть опинитися і ті, з якими непогано було б познайомитися.

18. Вони цінують крихітні радощі життя.

– Щастя – це перш за все не «що», а «як» – не пункт призначення, а ставлення до життя. Щастя – це вміння, прагнучи до більшого, задовольнятися малим. Справжнє щастя не може існувати в нас, якщо ми час від часу не зупиняємося, щоб насолодитися ним. Якщо ми не знаходимо часу, щоб віддати належне приємному моменту, ми позбавляємо його всієї краси. Часом найпростіші речі в житті можуть бути найприємнішими – якщо тільки ми не будемо забувати отримувати від них задоволення.

19. Вони розуміють і приймають скороминущість життя.

– Те, що щось не триває вічно, ще не означає, що воно того не варто. Щасливі люди знають, що це правда – для всього є свій час і місце. Відносини, робота і життєвий досвід – все це лише частина цілого. Згодом ми стаємо старшими і мудрішими, і розуміємо, за що потрібно триматися з усіх своїх сил, а що потрібно відпустити. Часом щось або хтось просто не може залишитися з нами. Часом ненависні нами зміни – на ділі єдине, що в підсумку може допомогти нам досягти мети. А часом піти – єдиний спосіб зробити крок вперед.

20. Вони живуть тим життям, яким дійсно хочуть.

– Цей останній пункт підводить риску під усіма попередніми. Одна із скарг, яку ми з Енжел чуємо від наших клієнтів найчастіше – «Ось якби я був досить хоробрим, щоб жити саме тим життям, що хочу я, а не тим, яким від мене хочуть інші». Не робіть з собою цього. Те, що думають інші люди – а особливо те, чого вони хочуть, для вас абсолютно не важливо. Ваші надії, мрії, ваші цілі – ось що важливо!

Робіть так, як вам підказує серце. Оточіть себе людьми, які завжди вас підтримають – не “вас», якими вони хочуть вас бачити, але вас справжніх. Заведіть справжніх друзів, і ніколи не втрачайте з ними зв’язку. Говоріть, що хочете тим, кому це потрібно почути. Висловлюйте ваші почуття. Зупиніться і понюхайте троянди. І, найважливіше, зрозумійте, що в більшості випадків саме вам вирішувати, чи бути щасливими.

Післямова

Цей список – це зовсім не універсальний рецепт загального щастя. Ні, в ньому я всього лише хочу пролити світло на кілька корисних звичок, які можуть змінити ваше життя на краще. Адже ваше щастя дуже багато в чому залежить саме від ваших дій. Наукові дослідження, наведені у згаданих в цій статті книгах, доводять, що ми можемо якщо не стати щасливими, то неабияк наблизитися до щастя, просто злегка змінивши наші щоденні звички. А вже звички за нас змінять і все інше.

Як сказав одного разу Ельберт Хаббар: «Щастя – це звичка, так плекайте ж її».

А тепер – ваша черга… Як щодо вас? Які звички або спосіб мислення допомагають вам бути щасливими? Залиште коментар, поділіться вашими думками.

Сподобалася стаття? Поділися нею з друзями.

You cannot copy content of this page