fbpx
Події
11 вересня: Чому у цей день на столі обов’язково має бути багато смачної їжі

У свято Усікновення глави Іоанна Предтечі не можна їсти молочні продукти, м’ясо і рибу, тому що дотримується суворий піст.

У народі 11 вересня називали Постником. Вважалося, що з цього моменту осінь поступово вступає в свої права. Навіть говорили: “Прийшов Іван і за собою літо відвів”. Відзначали, що птахи 11 вересня відлітають у теплі краї. Святкували цей день без пісень і веселощів, але на столі обов’язково має бути багато смачної їжі, окрім забороненої. У цей час також можна було збирати різні коріння.

Цього дня дотримуються суворого посту. Не можна нічого різати, що нагадує собою гoлову. Взагалі вважається, що цього дня не варто брати у руки гострі речі: ніж, сокиру, пилку. Тобто, все, що нагадує мyчeницьку смepть святого.

Читайте  також: В українських танкістів сьогодні свято: нам є ким пишатись (фото,відео)

У народі кажуть: «Якщо зрізати головку капусти в цей день, то може потекти кpoв».

На Усічення не можна їсти круглі фрукти та овочі: яблука, капусту, картоплю (їхня форма нагадує вiдpyбану гoлову Предтечі), а також червоні помідори, кавуни, бо вони нагадують кpoв святого. Відтак не можна їсти й будь-що на блюді – на ньому лежала гoлова Івана Предтечі. Цього дня не варили борщу, це був єдиний день, коли гріх їсти борщ.

Картоплю варили в “мундирах”, гарбузи пекли, хліб відламували руками. Їли тільки пісні страви або й зовсім не їли.

У деяких регіонах України це свято називали: Іван Пісний. Але найбільш поширеною назвою була Головосіка. Цього дня заборонялося співати й танцювати. Бо саме за допомогою пісень і танців Іродіада домоглася стpaти Хрестителя. Цього дня кожен намагався побувати в церкві, а ті, хто мyчився головними бoлями, просили зцілення.

На Чернігівщині на Головосіка вранці всім чоловік, насамперед дітям, потрібно було мити голови і гладенько їх причесати. Одруженим чоловікам та жінкам взагалі заборонялося їсти. Чоловіки не стриглися, не голилися, і навіть не бралися за голову, остерігалися дивитися в дзеркало і доторкатися до всього круглого.

За народним віруванням день Головосіка є останньою межею, коли з’являються грози. Але, якщо хтось почув грім, то це віщувало довгу і теплу осінь. Звідси й приповідка: «Загримів Головосік – тепла прибавить рік».

Цього дня у лісі збирали лiкарські коріння. На Поліссі також збирали останній цвіт святоянівського зілля (звіробою звичайного), заливали його гopiлкою й тримали, як найкращі лiки, протягом всього року.

Читайте також: 11 вересня – Головосіки: чого не можна робити у цей день

Поліщуки на Головосіка збиралися на полювання вовків.

Народні прикмети:

Як чути грім, то має бути тривала й тепла осінь.

Ранній відліт журавлів – на ранню весну.

Журавлі на південь полетіли – рання зима буде.

Джерело.

Сподобалася стаття? Поділіться з друзями на Facebook!