Дозвілля
За п’ять-шiсть рокiв Українi може загрожувати навала клiщiв, – вчені

Той, хто живе у квартирi, бiльш-менш захищений вiд укусiв клiщiв. Звiсно, якщо не їздить на природу, в лiс чи на город, не гуляє в парку або ж собака не принесе небезпеку додому. А от що робити людям, якi живуть за мiстом – у селах, на дачах? Чи є засоби, якими можна знезаразити клiщiв на присадибних або дачних дiлянках? I що саме обробляти – траву, кущi, дерева?

“Циперметрин”, яким обробляють парки, бiльше пiдходить для великих площ — паркiв, скверiв. Цей iнсектицид активний щодо саркоптоїдних, iксодових, курячих клiщiв, клопiв, пухопероїдiв, вошей, блiх, волосоїдiв, зоофiльних мух, кровосисних двокрилих комах й iнших ектопаразитiв, – пояснює газеті Експрес Роман Довбуш, керiвник обласного пiдприємства “Профiлактична дезiнфекцiя”.

Проте для однiєї дiлянки брати його невигiдно. Власникам невеликих дiлянок бiльше пiдiйдуть пiретроїди (рiзновид iнсектицидiв). Проводячи акарицидну обробку, обприскують траву й кущi. Обробляти дерева нема сенсу, адже, як правило, клiщi живуть на висотi до метра. Ще один спосiб боротьби з клiщами — постiйне пiдкошування трави та чагарникiв, заростi трави й невисокi кущi — їхнє найулюбленiше мiсце. Вони вибирають дерева листяних порiд, а от хвойнi лiси клiщi полюбляють менше. До речi, щоб вiдлякати членистоногих вiд дачної дiлянки, обсадiть її волоським горiхом. А от на лiщинi (лiсовий горiх) клiщiв чи не найбiльше.

Наскiльки шкiдлива ця “хiмiя” для здоров’я? Будь-який хiмiчний препарат, який використовують проти членистоногих, подразливо дiє на дихальнi шляхи людини, можливi бiль голови та запаморочення. Тому ми радимо людям  пiсля обробки “хiмiєю” тимчасово вiдмовитися вiд прогулянок у парку, вiд роботи в саду чи на городi, адже на якийсь час пiсля розпилення препарат може зависнути в повiтрi. Однак i за кордоном проводять акарицидну обробку аналогiчними методами, бо вони давно довели свою ефективнiсть.

Чому клiщiв з кожним роком стає бiльше?  Останнiми роками цi членистоногi перебралися ближче до мiст -усе завдяки хiмiчнiй обробцi полiв, вирубуванню лiсiв. Додайте м’якi зими, якi сприяють розмноженню клiщiв, – за даними ветеринарiв, клiщi присмоктувалися до собак цього року вже в сiчнi! Ця проблема актуалiзувалася в останнi десять рокiв. За цей час в Українi в 10 разiв зросла захворюванiсть на хворобу Лайма, яку переносять клiщi.

Це логiчно: збiльшується концентрацiя клiщiв, пiдвищується ризик заразитися небезпечною iнфекцiйною хворобою, першi симптоми якої такi ж, як при застудi, та, коли її не лiкувати, вона може спаралiзувати людину й навiть убити.

Загалом не варто ставитися до проблеми клiщiв легковажно, долучається Євген Бiлецький, професор, завiдувач кафедри зоологiї та ентомологiї iмені Б.М. Литвинова Харкiвського нацiонального аграрного унiверситету.

Згiдно з нашими прогнозами, за п’ять-шiсть рокiв в Українi буде спалах розповсюдження шкiдникiв, у тому числi й клiщiв. Ми розробили теорiю циклiчностi динамiки популяцiй комах, яка свiдчить про багаторiчну повторюванiсть масового розмноження, синхронiзовану з циклами сонячної активностi, змiнами погоди й клiмату. Тому нам слiд готуватися до справжньої навали клiщiв.

Читайте також:У СТОЛИЦІ ЗАФІКСУВАЛИ АНОМАЛЬНУ АКТИВНІСТЬ ІНФІКОВАНИХ КЛІЩІВ (ВІДЕО)

Джерело.

Реклама

Related Post

facebook