fbpx
Дозвілля
«У нас нема зерна неправди за собою…»… Тарас і Надія – історичні паралелі

«З часів Тараса Шевченка росіяни досі не зрозуміли, що вільна людина завжди перемагає імперію рабів»,- пише Віталій Портников.

Тарас Шевченко народився 9 березня 1814 року в імперії, яка тільки що перемогла Наполеона і захистила свою державність. Ця перемога, як і перемога Радянського Союзу над Гітлером, – означала ще й зміцнення внутрішньої реакції.

У Російській імперії витравляються будь-які думки про політичні та економічні свободи.

Українську мову Віссаріон Бєлінський буде вважати головним недоліком “Кобзаря”.

Грандіозний талант і сила волі Шевченка були небезпекою для божевільної імперії. Тому і знищувала його.

Його звільнили із заслання тільки після того, як імперія програла чергову війну – Кримську, між іншим! – І відправився на той світ Микола І, тодішній Путін. Але було вже пізно – Шевченко помре через кілька років після звільнення, помре зовсім молодою за нашими мірками людиною – 47 років.

Тільки через десятиліття стане ясно, що подвижництво поета допомогло українському народові відбутися і вирватися з імперського кошмару. У сутичці людини і імперії переможцем виявилася людина.

Через два з невеличким століття після його народження Надія Савченко читає останнє слово в суді ростовського Донецька – ідіоти-судді навіть не задумалися про те, яку історичну паралель вони провели, коли вирішили перенести засідання.

Сучасники – особливо адепти вмираючої імперії – можуть пред’явити до неї ті ж претензії, що і до Тараса. Вона вперта, не раціональна, вона вірить в силу слова і опору. Вона відстоює те, що здається їм смішним – якусь Україну, якусь українську мову, якусь свободу. Заради перемоги вона готова до самопожертви.

Але хіба маленька людина може виграти у системи? Ці обмежені люди живуть всього лише на частині території своєї колишньої імперії, але як і французькі аристократи, що їх повернули до влади в часи народження Шевченка, нічого не зрозуміли і нічому не навчилися.

І найголовніше, чого вони ніколи не зможуть зрозуміти і засвоїти – і тому загинуть – вільна людина завжди перемагає імперію рабів. Завжди.

Джерело.