fbpx
Без рубрики
Син-аутист і зрада чоловіка: драматична історія переселенки з трьома дітьми

Тікати від війни, залишивши квартиру і все нажите, – саме по собі величезне потрясіння, і ще важче, якщо у тебе маленькі діти, один з яких – аутист. Але як ніби цього було мало, доля підкинула горлівчанці Ользі Козловській ще одне випробування: чоловік покинув її в той момент, коли вона найсильніше потребувала підтримки.

Оля розповіла свою непросту історію.

Якби років 10 тому хтось сказав Ользі, що сімейне життя призведе її в крихітну однушку на окраїні Києва, де вона з трьома дітьми буде ділити диванчик і розкладне крісло, дівчина, звичайно, зробила б інший життєвий вибір. Але поки що магічний кристал не винайдено і в майбутнє не заглянеш. Тому Оля вийшла заміж за хлопця, який здавався їй з усіх боків позитивним і чудово підходив на роль чоловіка. Він працював у благодійному фонді, в якому надають допомогу людям у важкій ситуації. Тепер це здається досить дотепним жартом Провидіння.

Всі діти різні

До народження первістка Ольга працювала перукарем, але потім про роботу довелося забути на роки. Пологи проходили важко, дитина не поспішала появлятися на світ, акушер застосував щипці. Маленьким Вова багато плакав, вередував, погано спав, весь час вимагав носити на руках. Педіатри розводили руками: “Діти всі різні, терпіть, мамочко”. Терпіти доводилося одній- чоловік не допомагав ні з дитиною, ні по дому. Правда, грошима забезпечував.

Ближче до двох років стало зрозуміло, що Вова не хоче говорити. Лікарі заспокоювали: “Це індивідуально”. Порадили перевірити слух, оскільки малюк і на розмову майже не реагував. Візит в приватну клініку в Донецьку показав, що зі слухом все в порядку, і Оля продовжила чекати.

Лікарі рекомендували віддати дитину в садок, однак навіть в садку для дітей з затримкою психічного розвитку Вові ніхто не зрадів. Хлопець кричав, нервуючи інших малюків, відмовлявся їсти. Психіатр вже вимовив страшне слово “аутизм”, запропонував оформити інвалідність, але Оля не могла змиритися з цією думкою.

“Я просила: давайте пізніше, раптом ви помиляєтеся. Мені хотілося вірити, що все ще можна виправити. Я почала водити Вову в центр Ольги Богдашиної, там все безкоштовно, не потрібні документи, не потрібен діагноз, тільки співбесіду”.

Олі і Вові дуже пощастило, що Богдашина, доктор психологічних наук, професор Бірмінгемського університету, провідний європейський фахівець і автор декількох книг про аутизм, народилася в Горлівці.

Вона сама мати аутиста, зараз вже дорослого парубка, студента. Розробляючи методику роботи з аутистами, Богдашина відкрила у власній квартирі розвиваючий центр для таких дітей, і хоча сама Ольга давно мешкає у Великій Британії, центр продовжує функціонувати.

Друга спроба

У перші роки Оля водила сина в різні платні групи до фахівців, які обіцяли “прогрес”. “Все здавалося, що хороше не може бути безкоштовним, що за гроші допоможуть краще, – зніяковіло посміхається вона. – Але толку ніякого не було, та й як перевіриш, якщо виставляють за двері:” Мама, підіть погуляйте, поки ми позайматися “. в результаті все, що Вова вміє, його навчили в центрі Богдашина: самостійно одягатися, обслуговувати себе, користуватися столовими приборами, тримати ручку, розрізняти букви. Я не знаю, чи вміє він читати, але букви точно знає і навіть пробує писати прописи ” .

На жаль, говорити хлопчик так і не почав, і багато фахівців вважають, що навряд чи почне. Оля навчилася ставитися до цього спокійніше, радіти маленьким досягненням.

Коли Вові було п’ять, на світ з’явилася Єва.

“Я хвилювалася, чи не виникне з Євою та ж проблема. Але втішала себе: якщо і так, я вже знаю, що робити, я буду готова”.

Однак дівчинка народилася абсолютно здоровою, і з чоловіком стосунки налагодилися – став більше брати участь в справах сім’ї, міг і памперс дитині змінити, чого ніколи не робив з сином.
Здавалося, майбутнє прояснюється. Але в життя мільйонів сімей втрутилася війна.

Діти

Останній поїзд

“Я, як всі, в прямому ефірі дивилася штурм МВС, як начальник міліції зіштовхнув з даху дядька, який намагався зірвати український прапор. Начальника, звичайно, побили. Потім заарештували мера, змусили його тягати мішки з піском, якими чомусь обклали будівлю міськвиконкому. А наш мер відкрив хороший державний центр для дітей-інвалідів, де можна було залишити дитину на цілий день, і матусі за мера переживали, намагалися навіть відбити його у бойовиків, але нічого, звичайно, не вийшло.

Після першого сильного обстрілу я з дітьми намагалася відсидітися у своїх батьків на тихій околиці Горлівки, але подивилася по телевізору репортаж про те, скільки людей загинуло, і на наступний ранок повернулася назад в квартиру. Ми з чоловіком буквально за півгодини зібралися і рванули на вокзал. З Горлівки потяги вже не ходили, ми сіли в Ясинуватій, а через 10 хвилин після відправлення почалася евакуація станції, і з тих пір залізниця не діє. Наш потяг був останнім.

Чоловік вирішив, що ми поїдемо в Київ, а не куди-небудь ближче. Домовився зі знайомими, які жили під Києвом, що дадуть притулок для нас. Сам влаштувався соціальним працівником в благодійний фонд, ночував майже завжди в офісі, навіть на вихідних не завжди навідувався.

Дізнавшись про волонтерський центрі на Фролівській, я разом з дітьми вирішила туди з’їздити, – може, чимось допоможуть. У черзі Вова нив, хтось із волонтерів запропонував йому пряник, а мене запитали, чому він не відповідає на питання. Я пояснила. Дівчатка покликали Лесю Литвинову (керівника волонтерського центру – Ред.). Так ми познайомилися, і згодом Леся не раз мене виручала в скрутних обставинах. Коли приблизно через місяць наші господарі натякнули, що втомилися від гостей, я зателефонувала Лесі. Вона запропонувала: “Поживіть у мене на дачі”. Це літній будиночок в 80 кілометрах від Києва “.

Пропажа

Через деякий час батько сімейства сказав, що знайшов квартиру в Києві і їде домовлятися з господарями. Взяв гроші на два місяці вперед … і пропав. Спочатку просто не брав трубку, потім телефон виявився поза зоною.

Перші дні Оля була впевнена, що з чоловіком сталося страшне. Майже не спала, плакала в подушку, обдзвонила всіх знайомих чоловіка, яких змогла знайти; звернулася в поліцію. З поліції раз у раз дзвонили, щоб повідомити, що знайдений непізнаний труп чоловічої статі і приблизно одного віку. Оля, затамувавши подих, слухала прикмети і з полегшенням видихала в трубку: “Ні, не він!”

Через тиждень хтось потішив змучену, налякану жінку: “Якби з ним щось трапилося, тіло вже знайшли б”. До цього моменту і знайомі чоловіка натякнули Олі що, швидше за все, у нього просто нова жінка. Ще через якийсь час, в черговий раз подзвонивши в поліцію, вона почула роздратовану відповідь: “Ми знайшли вашого співмешканця, він вас кинув і не збирається повертатися. Залиште його в спокої!”

“Чому співмешканця? – Розгублено запитала Ольга. – Ми офіційно в шлюбі, у нас двоє дітей. Хіба я не маю права шукати чоловіка? Хоча б для того, щоб подати на розлучення і аліменти?”.

Але ні адреси, ні телефону  “пропажі” їй в поліції не надали.

“Як він міг?”

Відклавши мобільник, Оля знесилено опустилася в крісло. Півторарічна Єва поралася на підлозі з іграшками, Вова тримав в руках книжку (але Оля й гадки не мала, що він там бачить). Вони перебували на чужій дачі без зручностей і без опалення, а за вікном вже осінь. Грошей в гаманці на кілька днів. Допомога по інвалідності на Вову і дитячі виплати на Єву ще належало переоформити.

“Як же так? – Безпорадно думала Оля, витираючи сльози, які безперервно текли по щоках. – Адже він же розуміє, що ми не можемо тут жити вічно? Він же не міг нас кинути просто так? Якщо збирався піти, навіщо завіз нас так далеко , адже я могла залишитися в Донецькій області, там, де не стріляють, мама приїжджала б в гості … “

На початку жовтня Леся Литвинова допомогла Ользі оформитися і переїхати в кризовий центр допомоги жінкам, які потрапили у важкі обставини (в Києві кілька таких муніципальних центрів). Оля переоформила гроші на дитину і виплату по інвалідності, виправила необхідні документи для отримання переселенської допомоги. З’явилися хоча б мінімальні кошти на життя.

“У кризовому центрі добре, велика квартира з євроремонтом, вся необхідна техніка, навіть посудомийна машина, у мам з дітьми окремі кімнати. Але з Вовою важко в гуртожитку. За ним не завжди встежиш, він може взяти чужу їжу в холодильнику або зайти в чужу кімнату, коли хтось перевдягається “.

Однак головне випробування було попереду.

Дві смужки

Незабаром після заселення в кризовий центр Ольга відчула, що вагітна. Куплений в аптеці тест підтвердив підозри.

“Я, звичайно, була в шоці. Що робити? Після народження Єви я мріяла народити здорового хлопчика. Але в той момент це було так невчасно … Чесно зізнаюся, мене мучили сумніви. Я вагалася, перш ніж подзвонити мамі. Мама, почувши новину , довго мовчала, а потім тільки й змогла вимовити: “Кошмар”.

Другою людиною, з якої Оля поділилася, була Леся Литвинова. “Оля, без паніки. Я тобі допоможу”, – сказала Леся. Отже, рішення було прийнято.

А через пару тижнів з’явився зниклий чоловік.

“Коли мені зателефонували з невідомого номера і я почула його голос, то кинула трубку від несподіванки. Другий раз просто послала його подалі. Але сусідки по гуртожитку вмовили послухати, що він скаже. Коли він набрав мене втретє, я зняла трубку. Він сказав як ні в чому не бувало: “Привіт! Ти чому трубку кидаєш? Як ваші справи? “Я відповіла, що у нас все нормально і що я вагітна. Він:” Так? Ну добре, я вам буду допомагати, буду переказувати гроші на твою карту “.

Оля зізнається, що в той момент ще сподівалася на його повернення, тому не хотіла скандалити. І навіть не запитала, куди він пропав. Але її надії були абсолютно марні. Ні чоловіка, ні його допомоги, ні грошей Оля так і не побачила.

Хто в будиночку живе

У пологовий будинок Олю оформив і сплатив внесок благодійний фонд. Інший фонд погодився оплачувати їй квартиру – ту саму крихітну однушку, в якій вона живе і зараз, де немає місця для вішалки, де всі вільні поверхні зайняті памперсами і присипкою, де дев’ятимісячному веселунові Гордію не розігнатися в ходунках, хоча він, судячи з усього, був би відмінним гонщиком.

Єва відвідує садок, де її люблять і діти, і вихователі – за лідерські якості і заводний характер. Дівчинка любить читати і складати пазли. Вову записали в платний центр для дітей з аутизмом, – заняття оплачує той же фонд, що знімає для них житло.

Вранці Оля одягає Гордія, а Вова допомагає одягатися Єві: застібає гудзики, зав’язує шнурки. Вова прекрасно ставиться до молодших, любить грати з ним, обніматися з малюками і з мамою, але при цьому залишити на нього маленьких не можна навіть на хвилину, та й сам він не здатний залишатися вдома один, так що вечорами Оля виходить з дому тільки разом з усім сімейством. Вова трохи допомагає по дому – наприклад, він обожнює мити посуд.

“Правда, він витрачає багато води, а вона ж по лічильнику, тому я дозволяю тільки в якості заохочення”, – посміхається Оля.

Про батька вона з дітьми не говорить. Гордій ще зовсім нетямить, а Єва сама придумала пояснення – коли діти або нетактовні дорослі запитують, де її тато, Єва відповідає: “На вулиці загубився, заблукав”.

Гордій

Плани на майбутнє

“Коли Гордію виповниться рік, хочу розлучитися і позбавити колишнього чоловіка батьківських прав, – з ноткою гіркоти, але спокійно говорить Оля. – Зараз йому, напевно, все одно – поки діти маленькі, це ж складно, одні клопоти. Але коли-небудь він згадає і пошкодує “.

Поки сім’я змушена обходитися без аліментів і без допомоги малозабезпеченим сім’ям, оскільки для цього необхідна довідка про доходи чоловіка. Але Ольга каже, що їй цілком вистачає дитячих і переселенскіх. І будує плани на подальше життя в Києві.

“Десь в півтора роки віддам молодшого в ясла і знайду роботу – перукарем або хоча б нянечкою в тих же яслах. У Києві є державний центр для дітей-аутистів, де можна залишати дитину з сьомої ранку до сьомої вечора. Поки волонтери та благодійний фонд не відмовляють допомоги, я буду намагатися влаштуватися тут”.

З огляду на всі обставини, Оля просто неймовірна оптимістка. Вона чудова мати, м’яка, дбайлива, спокійна. Весело розповідає про ігри дітей. І з надією говорить про Вову:

“З аутизмом важко будувати якісь прогнози. Іноді дитина здається безнадійною, а потім раптом відбувається прорив. Наприклад, Вова раніше уникав прямого погляду, а зараз дивиться в очі. Це хороший знак. І ще – раніше він закочував в магазині істерики, вимагаючи , щоб я щось купила. Кричав, поки я не здавалася. Але раніше у мене були гроші, а тепер їх просто немає, і я перестала звертати увагу на його істерики. Може бути, тому він перестав кричати. ​​Коли незадоволений, він просто плаче, як всі діти.
І взагалі він став спокійнішим. Я навіть думаю, що наші митарства пішли йому на користь. У всьому треба бачити хорошу сторону, правда? “.

Читайте також: Дивовижна історія: шведський школяр знайшов свою українську бабусю в будинку для літніх людей.

Джерело.