Історія
Свідок Депортації: Ми не встигали ховати всіх…

Свідок нaйтрaгічнiшої миті в історії кримськотатарського народу — Депортації 1944, Усніє Алієва розповіла про той фатальний день, коли в її будинок зайшов солдат, наказав одягатися і брати лише найнеобхідніші речі.

Усніє Алієва 1938 року народження — євпаторійська ног’айка. Її мама до заміжжя жила в самій Євпаторії по вулиці Городницькій, і до сьогодні батьківський дім стоїть там.

Усніє родом з Буюк-Акточі Сакського району, нині Гаршине. Вона була наймолодшою в сім’ї, їх було п’ятеро дівчаток, але наймолодша дівчинка померла вже після прибуття до Узбекистану з Криму від довгої хвороби, коли їй було всього три роки.

Жінка все життя провела в тяжкій праці, більше 30 років пропрацювавши на металургійному заводі м. Чирчика. Вона пройшла шлях від учня, майстра і до заступника начальника ВТК. Усніє прожила дуже активне життя, і навіть повернення сім’ї до Криму взяла на себе.

1991 року, приїхавши до Криму, вона придбала будинок і домагалася від влади прописки, але тоді кримським татарам її видавати не хотіли, і вона півроку чекала тут дозволу. Потім переїхала вже вся сім’я.

Усніє, розкажіть, будь ласка, Ваші спогади про цей день, який змінив Ваше життя.

— Це все відбувалося 44-го року. Мого батька забрали у трудову армію, ми залишилися самі з анашкою (Анашка (кримскотат.) — мама, — ред.). Всього нас у родині було п’ятеро дітей. Мені було тоді 6 років. Старшій сестрі було 18 років, другій — 14 років, а наймолодшій сестрі на той час ледве виповнилося півтора року.

18 травня 1944 року я пам’ятаю, щоправда, смутно, всі чомусь плакали і метушилися. Моя молодша сестричка дуже хворіла, і тому мама ніяк не могла зібратися. Чи то про дитину намагалася піклуватися, щоб взяти якось себе в руки.

Нашій сім’ї дали всього десять або п’ятнадцять хвилин, напевно. Солдат, який нашу сім’ю виселяв, був доброю людиною і бачив, що ми всі маленькі, і тому пожалів нашу маму, яка ніяк не могла зібратися і зрозуміти, що відбувається. Він підійшов до неї і каже: «Ви будете їхати довго, візьміть борошно з собою». Анашка розгубилася і навіть мішок не змогла знайти.

Тоді солдат сам пішов у сарай, знайшов мішок і насипав туди кілограм борошна. Сестри мої були більш-менш дорослі. Вони взяли з собою швейну машинку, сепаратор, невеличку валізу турецьких хусток, одяг, теплі пальта, тобто все, що мало бодай якусь цінність.

Шум потягу і маленьке віконце у ньому. У нас у центрі був невеликий майданчик, туди всі складали свої речі. А потім, пам’ятаю, як у вагоні їхали, і поїзд відстукував колесами. Пам’ятаю різкі зупинки, гудок, гальмування, такий шум був. Вся наша родина на другій полиці розмістилася.

Там у ньому було крихітне віконце, через яке я намагалася щось розглянути. Цей момент мені запам’ятався дуже добре.

А скільки ви їхали?

— Цього вже не згадаю, але мама говорила, що близько місяця були в дорозі. Приїхали приблизно у червні, вже було дуже жарко на вулиці. На карті ми побачили, як було позначено «Голодний степ». Це була глинисто-солончакова пустеля в Середній Азії, Узбекистан. Там нас завезли в бараки.

Один барак був на дві або три сім’ї, приблизно. Вікон і дверей не було, а підлога була земляна і дуже холодна. Щоб хоч якось зігрітися, всі речі, які були з собою — все постелили.

Читайте також: Моторошні свідчення забутих жертв ГУЛАГу.

Приблизно через місяць після приїзду моя маленька сестричка Мева пoмeрла, бо хворіла всю дорогу. А коли нас привезли в ці бараки, там не було ніякої каналізації, води питної теж не було, а у дворі просто була вирита яма, і там вода зелена і каламутна, а навколо неї мухи літають.

Люди не здогадувалися її кип’ятити і потім у багатьох почалася дизeнтeрія і малярiя, багато хто просто вмирaв наповал, ми не встигали ховати всіх, і це було дуже стрaшне видовище.

З наших родичів у нас пoмeрла мамина сестра, татова зведена сестра. Мій дідусь по батьківській лінії одружився з жінкою. У неї була дочка, рідний брат і син. Дочка не витримала цих мyк і пoмeрла.

А батько з вами був весь цей час?

— Ні, він був у Саратові. А пoмeр, здається, в 45-му році.

Що було далі?

— Нам не було чого носити, одягу практично не було, і їжі також. Пам’ятаю, у мене була сукня з парашута. Через брак питної води і нормальної їжі у мене почав пухнути живіт. Він був дуже великим, і заповнював майже всі сукні, які я носила.

Чи наважувалися люди на втечу?

— Так. Моя старша сестра без дозволу виїхала в Чирчик, це місто в Ташкентській області Республіки Узбекистан. У той час навіть на кілометр не можна було нікуди йти, і кожен місяць дорослі і повнолітні ходили в комендатуру і відмічалися, що перебувають на території поселення.

За деякий час комендатура дізналася, що моя сестра не ходить «на відмітку», побачили, що її немає. Задля помсти анашку почали садити в кімнату, що була при комендатурі. Кaтyючи її, вони хотіли дізнатися, куди сестра виїхала. Звичайно, вона нікому нічого не розповіла, а на ніч маму відпускали назад до своїх дітей.

Спроба втекти всією сім’єю

— Одного разу моя мама підпільно домовилася з кимось, комусь заплатила, щоб виїхати з Байаути до Чирчика. Заплатила гроші зв’язковому, а той, у свою чергу, домовився з шофером, і нас довезли до Мерзачуля (це центр Байаути), скільки точно ми були в дорозі, я не пам’ятаю. Вдень ми лежали в цій вантажній машині, нас накривали ковдрою, адже ми приховано їхали, а на ніч нас відкривали. Приблизно добу їхали.

Для того, щоб були хоч якісь гроші, ми продали швейну машину, сепаратор і все, що мало бодай якусь цінність. Шуби, теплі пальта, хустки турецькі, все це міняли на продукти, рис, коли в Байауті рік прожили.

У Чирчику нашу сім’ю, тих, хто залишився, поселили родичі. Там Асійту, сестру мою, посадили на два місяці у в’язницю за те, що вона без дозволу виїхала, але пізніше відпустили. Вона влаштувалася листоношею на місцеву пошту. Завідувачка у поштовому відділенні була дуже доброю і хорошою жінкою, і коли з Німеччини приїхав її чоловік, офіцер, а вони виїхали в іншу квартиру, вони нам як подарунок залишили свою кімнату. Так ми і стали там жити.

Читайте також: 15 травня – День пам’яті жертв політичних репресій.

Джерело. Автор: Олена Скачко

Реклама

Related Post

facebook