fbpx
Світ
Сенсація: шимпанзе в Африці придумали якогось бога і йому моляться (відео)

Це дійсно сенсація. Вперше вчені побачили зародження релігії не у людей, а у тварин! А саме – група шимпанзе в Африці без будь-якого сенсу почала будувати пірамідки з каменів в порожніх стовбурах старих дерев.

Відеокамери зафіксували, як це відбувається. Старі самці підходять до «святого» місця, з гучним криком кидають в порожній стовбур дерева черговий камінь, і з благоговінням видаляються. Що найбільше вражає, після того, як вони покладуть камінь, шимпанзе кілька секунд розгойдуються з боку в бік, роблячи абсолютно невластиві їм рухи. Таке враження, що вони моляться або медитують.

Про це пише журнал Scientific Reports. Вчені вважають, що шимпанзе придумали собі якусь релігію, символом її зробили купки каменів, а порожні стовбури старих дерев стали прото-храмами.

Справді, великі і красиві камені – мабуть, найдавніші «храми» людства. Люди досі поклоняються окремим каменем, наприклад, Синьому каменю на околиці Переславля Залеського. А в античності, згідно зі свідченнями древніх авторів, таких культових каменів було безліч. Їх прикрашали вінками і поливали маслом. Купки каменів були святими, забороненими місцями практично по всіх релігіях, наприклад, у нас на Півночі. Вважається, що кожен камінь в купі – це душа предка.

Вчені вважають, що і шимпанзе кидають камінь в купу тоді, коли помирає їх родич. Релігія вважається головною відмінністю людини від тварини. Класична антропологія говорить, що тварини кидають своїх покійних і не виявляють до них інтересу. Поява поховань вчені вважають найважливішою ознакою перетворення тварини в людину. Але у випадку з шимпанзе ми бачимо навіть не поховання (те, що мавпи сумують за своїм покійним, було відомо і раніше), а справжні культові місця.

Таким чином, релігія властива не тільки людям, а й тваринам. Напевно в свідомості шимпанзе, які будують пірамідки з каменів, є уявлення про деяких духів, є імена цих духів, а значить, є місце для абстрактних понять дуже високого рівня. Не виключено, що у шимпанзе може навіть зародитися наука (хоча рання релігія і рання наука – це практично одне і те ж). Що ж сталося, вчені раніше просто не помічали релігії у тварин? Або в наш час з незрозумілих причин раптом почався швидкий розвиток розуму у мавп? Швидше за перше – відкриття стало можливим завдяки потужним відеокамерам, які працюють автономно, а це – недавній винахід.

Джерело.