fbpx
Історія
Попередники Савченко: 5 найвідоміших політичних голодувань

Сендс

1 березня 1981 року оголосив голодування член Ірландської Республіканської армії Боббі Сендс, покарання відбував у британській в’язниці Мейз біля Белфаста. Протягом чотирьох місяців до голодування приєдналися ще півтора десятка сидячих у в’язниці повстанців з ІРА.

Голодуючі вимагали скасувати посилення законів, що відбулося незадовго до того в відповідь на ряд терактів. Зокрема, вони вимагали повернути щотижневі побачення і право на помилування, а також ставлення до себе як до військовополонених.

За час голодування Сендс був обраний до британського парламенту від одного з районів Північної Ірландії, а інший голодуючий, Кіран Дохерті, став депутатом парламенту Ірландії. Уряд консерваторів під керівництвом Маргарет Тетчер відмовилася виконувати вимоги голодуючих, тому в період з травня до серпня 1981 року один за одним померли десятеро з них, в тому числі обидва новообраних парламентаря.

Ще шестеро ув’язнених припинили голодування, так і не домігшись виконання своїх вимог. В середньому голодування до смертельного результату тривало два місяці. Двадцятишестирічний Дохерті встановив моторошний рекорд, протримавшись 73 дні. Ініціатор голодування Боббі Сендз помер через 66 днів. “Він сам зробив вибір відняти у себе власне життя” – так відреагувала Маргарет Тетчер на його смерть.

Підсумок: вимоги голодуючих бійців ІРА не були задоволені. 10 ув’язнених померли від голоду.

Сендс

Сахаров

За дивовижним збігом в тому ж самому 1981 році, але в зовсім іншій країні, теж відбулася голодування політично репресованого. Знаходячись на засланні академік Сахаров вимагав дати можливість своїй невістці виїхати з СРСР. Голодування закінчилася через сімнадцять днів після повного задоволення вимог академіка.

Натхнений результатом, Сахаров ще двічі вдавався до цього способу політичної боротьби. В останній раз – з квітня по жовтень 1985 року, коли 64-річний академік голодував 178 днів з вимогою випустити за кордон свою дружину Олену Боннер.

Читайте також: Савченко припинила сухе голодування.

Уряд СРСР не вважав за потрібне поважати Сахаровський “вибір відняти у себе власне життя”. В ході голодування академіка неодноразово поміщали в лікарню, де насильно лікували і примусово годували. Але літньому академіку вдалося перенести голодування.

Підсумок: вимога Сахарова, заради якого він проводив голодування, було задоволено – незабаром його дружина виїхала в США. Через рік його звільнили із заслання і ще через два роки обрали депутатом радянського парламенту.

Сахаров

Джемілєв

Депутат Верховної Ради України, кримськотатарський лідер Мустафа Джемілєв оголосив голодування в 1974 році. Тоді він був одним з найвідоміших радянських дисидентів. Як відомо, протягом 1966-1986 рр. Джемілєв шість разів потрапляв до таборів за звинуваченням в антирадянській діяльності. В ув’язненні він провів в підсумку близько 15 років.

Почавши голодувати в 1974 році в знак протесту проти свого арешту, лідер кримських татар протримався 303 дні, отримуючи примусове годування через зонд. У цей період ім’я Мустафи Джемілєва стало широко відомим за межами СРСР. В одному зі своїх листів, які Джемілєв зумів відправити своєму другові з Омської слідчої тюрми в 1975 році, він писав: “12 серпня сталася такий інцидент. Того ранку, десь о 3-4 годині ночі, в камеру увійшов начальник в’язниці підполковник Суров. він запитав, коли я збираюся закінчувати голодування, і, почувши, що я не збираюся, накинувся з образами. Говорив, що він дізнався, який я негідник і антирадянщик, і що наївно думати, ніби голодування допоможе мені вийти на свободу .. . “Якщо не підкориться – покарайте!” – сказав він черговому наглядачеві.

А покарання могло висловитися в тому, що в мене забрали б ліжко і зачинили б відкидні нари, так що лежати довелося б на мокрій цементній підлозі. Коли черговий натякнув йому вже в коридорі, що подібне свавілля може викликати з мого боку реакцію відчаю, начальник сказав: “Нехай вішається, це навіть краще!”- З цього я усвідомив собі, що моє самогубство розцінювалося в деяких колах, як найбажаніший результат … “.

Підсумок: після закінчення суду Джемілєв припинив голодування на прохання академіка Сахарова. У наступному році його звільнили.

Джєемілєв

Ернандес

Кубинський дисидент і незалежний журналіст Гільєрмо Фаріньяс Ернандес на початку 2010 року почав на Кубі протестне голодування, котре тривало 135 днів. Серед його вимог до влади було звільнення 26 хворих в’язнів, які страждають від різних важких захворювань.

12 березня за вимогу опозиційної “Кубинської комісії з прав людини” Ернандес був поміщений в реанімацію, де перебував у вкрай важкому стані – на межі смерті. У разі його смерті голодування готовий був продовжити один з лідерів кубинської опозиції Фелікс Бонні Каракос.

Однак 7 липня, за повідомленням кубинської католицької церкви, влада погодилася звільнити 52 ув’язнених-опозиціонерів і дозволили їм покинути країну. 8 липня Фаріньяс припинив голодування.

Підсумок: Ернандес домігся звільнення ув’язнених

Ернандес

Нігамананда

Відомий в Індії йог 34-річний гуру і духовний наставник Свамі Нігамананда офіційно оголосив голодування 19 лютого 2011 року. Він вимагав припинити видобуток каменю і піску на берегах священної річки Ганг, оскільки гірничі роботи, за словами майстра, велися незаконно, з дозволу корумпованої місцевої влади. Особливу увагу майстер приділяв районам відомих релігійних центрів – Рішікеш і Харідвар.

В кінці квітня стан Свамі Нігамананди став викликати серйозні побоювання, він був поміщений в лікарню, але від їжі відмовлявся і там. 2 травня він впав у кому, до цього моменту йог голодував вже 73 дня. Лікарі, незважаючи на докладені зусилля, так і не змогли повернути до життя самовідданого борця з корумпованими чиновниками і забрудненням священної для індусів річки.

Підсумок: 13 червня Нігамананда помер в тій же лікарні міста Дехрадун. Як заявляють індійські ЗМІ, роботи на Гангу тривають і донині.

Ма

Джерело.

Related Post

facebook