Історія
Комуна «Онеіда» – громада, яка втілила в життя ідеї групового шлюбу і вільного кохання

Спроб виправдати і узаконити полігамні відносини в історії було чимало, але цей випадок можна назвати безпрецедентним, оскільки комуні «Онеіда» вдалося поєднувати непоєднуване: комуністичні ідеї, засновані на релігійних догматах і втілені в груповій формі шлюбу! Ця громада з’явилася в США в 1848 р, проіснувала 30 років і розрослася до 300 жителів. Спільними для них були дружини, чоловіки, діти, майно і одяг, а засновник комуни Джон Хамфрі Нойєс вважав її раєм на землі.

У 20 років Джон Хамфрі Нойєс вступив до духовної семінарії, а потім – на відділення теології в Єльському університеті, звідки незабаром був відрахований за єретичні проповіді: в 23 роки юнак заявив, що досяг «повної святості», більш не схильний до гріха, і закон йому не указ. Його позбавили права проповідувати, але вже тоді він умів справляти враження на незміцнілі уми своїми теревенями про «вільне спілкування вселенської Божої сім’ї».

Першою, кого Нойєсу вдалося переконати в необхідності полігамних стосунків, була його дружина. Пізніше до них приєдналися і інші прихильники ідеї групового шлюбу. У 1843 р в громаді вже налічувалося 35 осіб, кожен з яких підписував документ про відмову від претензій на чоловіка або дружину, а також на особисті речі. Своїм головним завданням Нойєс називав втілення ідеї «біблійного комунізму».

У 1848 р комуна осіла в Онеіде – колишньому поселенні однойменного індіанського племені. Всі члени громади жили в одному особняку і підпорядковувалися загальними правилами. Прихильність до людей і речей вважалася гріховною, моногамія і ревнощі розглядалися як форми духовної тиранії, тривалі зв’язки між чоловіками і жінками не віталися, діти вважалися загальними. Нойєс вважав, що традиційна парна сім’я суперечить божественній ідеї безкорисливої ​​любові, що секс – це священне вираження любові, яке наближає людей до Бога і дозволяє побудувати рай на землі.

У членів комуни було 4 основних принципи: складний шлюб, висхідне братство, чоловіче утримання і взаємна критика. Складний шлюб був груповою формою сім’ї з відсутністю особистих зобов’язань перед ким би то не було. Кожна жінка вважалася такою, яка перебуває у шлюбі з кожним чоловіком. Але при цьому кожен новий зв’язок мав бути схвалений спеціальним комітетом, так само, як і рішення народити дитину. Якщо чоловік і жінка прив’язувалася один до одного і не хотіли ділити партнера ще з кимось, їх на час ізолювали від комуни, поки вони не одумаються, або поки їх бажання одноосібного володіння не згасне само собою.

Принцип висхідного братства був спрямований на те, щоб запобігти бажання молоді групуватися і відокремлюватися. Тому в громаді всіляко заохочувався зв’язок молодих людей зі зрілими жінками – вважалося, що таким чином молодому поколінню передається життєвий досвід і прищеплюється побожність. Якщо в комуні знаходилися люди, незадоволені існуючим станом речей, до них застосовувався принцип «взаємної критики»: їх піддавали громадському осуду і публічному приниженню. Так Нойєс розправлявся з усіма інакодумцями.

«Чоловіча стриманість» означала затримку сім’явиверження при статевому акті в тих випадках, коли не переслідувалася мета продовження роду. Цьому «мистецтву» молодих людей навчали з юності, хоча метод виявився нерезультативним: за 30 років комуна розрослася до 300 жителів. Жінки мали право відмовитися мати дітей, крім того, їм дозволялося навчатися, займатися спортом, працювати нарівні з чоловіками, робити короткі стрижки і не носити корсети.

Громада існувала на гроші, виручені від власного виробництва: в комуні займалися виготовленням столового срібла, шовкових ниток, сумок, капканів і пасток для тварин. Дорослі працювали по 4-6 годин на день. Товари експортували в Канаду, Австралію і навіть в Росії. Комуна швидко досягла фінансового благополуччя, і навіть після розпаду громади «Oneida Ltd» залишалася найбільшим виробником столових приборів із нержавіючої сталі і срібла.

Звичайно, «рай на землі» Джона Нойеса не витримав випробування часом: в громаді з’являлося все більше незадоволених, молоде покоління виявляло бажання жити в парних сім’ях. До того ж проповідника звинуватили в сексуальних домаганнях і зґвалтуваннях. Коли в 1879 р Нойєс дізнався про те, що вже готовий ордер на його арешт, він втік з США. У тому ж році комуна була реорганізована в акціонерне товариство, яке існує і до цього дня.

Читайте також: По всьому світу: всюдисуща “Шалена бджілка

Джерело.

 

Related Post

facebook