fbpx
Політика
“Касько не вдалося повернути викрадені в Україні і виведені за кордон активи, і це могло стати аргументом проти нього”- Карл Волох

На думку активіста громадського люстраційного комітету Карла Волоха, заступник генпрокурора Віталій Касько провалив свою роботу, і у його керівника Віктора Шокіна є факти, які він міг б пред’явити проти свого зама.

Заступнику генерального прокурора України Віталію Касько не вдалося повернути викрадені в Україні і виведені за кордон активи, і це могло стати аргументом, який використовував проти нього генпрокурор Віктор Шокін.

Таке припущення виданню висловив активіст громадського люстраційного комітету Карл Волох, коментуючи рапорт про відставку Касько.

“Я з деяких пір не входжу в фан-клуб пана Касько. Хоча у нього перманентний конфлікт з його шефом Шокіним, і ми як би на одному боці, я зовсім не вважаю Касько лицарем без страху і докору. Він провалив в своїй роботі все, що міг “, – вважає Волох.

“Я знайомий з тією частиною його роботи, яка стосується міжнародно-правових доручень, зокрема, розслідувань відмивання грошей, викрадених з України і повернення активів, які вивели за кордон. Те, як управління міжнародно-правового співробітництва Генпрокуратури, яке курирує Касько, розбиралася з цими справами, як реагувало на міжнародні доручення, як співпрацювало з прокуратурами інших країн в питаннях повернення грошей, наводить мене на не зовсім позитивні думки про роль Касько в цьому питанні. Якщо подивитися, скільки грошей він повернув з викрадених десятків мільярдів, то все стає ясно – жодної копійки “, – сказав активіст.

Він припустив, що Касько зважився піти у відставку через рішення Суду Європейського союзу про зняття санкцій у вигляді арешту майна з колишнього першого заступника глави Адміністрації Президента Андрія Портнова.

“Я б міг висловити безліч припущень про те, чому саме зараз Касько написав рапорт про відставку. Можливо, вплинули його” успіхи “в питанні зняття санкцій з перших злодіїв, починаючи з Портнова. Генпрокураура взагалі вмила руки, переставши в цьому брати участь. За це їх все треба було б звільнити, починаючи з Шокіна, і Касько теж. Цілком можливо, що ці факти були використані проти Касько. Шокіну було що пред’явити, і в ході їх постійного конфлікту сказати: “Іди, а то ми справу проти тебе порушимо” . Я не виключаю, що все це виглядало саме так, хоча, підкреслю, це тільки мої припущення “, – зазначив Волох.

“Я до цих пір не бачив жодних переконливих пояснень про квартири Каська. Він отримав спочатку одну, потім другу, потім об’єднав їх, вписавши всіх родичів, щоб отримати більшу квартиру”, – додав він.

Він висловив сумніви в тому, що скандал через звинувачення, висунутих Касько керівництву Генеральної прокуратури України (ГПУ), призведе до якихось позитивних результатів.

“З огляду на ту кількість матеріалів, яке з приводу Касько існує, від звинувачень у політичному переслідуванні Генпрокуратура відіб’ється дуже легко. Тим більше, схоже, що і справу “діамантових прокурорів” провалено, а саме управління, яким керує Касько, здійснювало процесуальне керівництво. Але я абсолютно не намагаюся вигороджувати керівництво – Шокін несе відповідальність десятикратно більшу за все, що відбувається в ГПУ, він так само, як і Касько провалив роботу “, – переконаний Волох.

“Думаю, що сьогодні вже і іноземці, які раніше беззастережно підтримували Касько, і казали б, Шокін розправляється з неугодними прокурорами, сьогодні вже цього не скажуть”, – припустив він.

За його прогнозами, через скандал президент України Петро Порошенко буде змушений звільнити Шокіна.

“Не схоже, що Шокін залишиться на своєму місці. З огляду на настрої спонсорів України, думаю, що як би не опирався президент, в один прекрасний день президенту йому звільнити Шокіна”, – вважає Волох.

На його думку, розмови про те, що Генпрокуратура вже не є такою впливовою через те, що частина її повноважень передали Національному антикорупційному бюро Укріани (НАБУ), не зовсім відповідають дійсності.

“Те що весь час говорить президент: у Генпрокуратури багато функцій забрали, частина їх пішла в НАБУ, скоро буде створено Державне бюро розслідувань і після цього генпрокурор вже не буде центральною фігурою в боротьбі з корупцією в правоохоронній галузі. Але з моєї точки зору це не зовсім коректно, тому що функцію процесуального керівництва залишили ГПУ, а за нинішнім Кримінальним кодексом це дуже потужний нагляд за слідством: процесуальний керівник може ховати будь-які дії слідства – зливати інформацію, не давати санкції на обшуки та інші слідчі дії, – способів саботувати дуже багато ” , – підкреслив Волох.

За його словами, роль ГПУ все одно дуже велика.

“Так, у неї забрали розслідування корупції високопоставлених осіб, але справи головних злодіїв, які були до Майдану, залишилися в ГПУ. Нібито пошкодували НАБУ – там мало людей і вони потонуть в цьому гігантському обсязі справ. Але на мій погляд, це знущання. Чи не треба все, віддайте найбільш важливі справи – 10 або 100, або, наприклад, з сумою вкраденого вище мільярда. це не порятунок НАБУ від навантаження, це саботаж і спроба прикрити, що ГПУ весь час ховала справи з відмивання грошей і корупції вищих осіб держави “, – сказав активіст.

“Розмови, що ГПУ вже не та – маскування. Фігура генпрокурора як і раніше є дуже важливою і логічно очікувати від президента, що він призначить після Шокіна людину, більш прийнятну для суспільство. Що перед тим, як подавати нову кандидатуру парламенту, організує конкурсний відбір і вибере з тих кандидатів, яких йому порекомендує суспільство “, – підсумував Волох.

15 лютого заступник генерального прокурора України Віталій Касько повідомив про свою майбутню відставку. На брифінгу він заявив, що в прокуратурі “панує кругова порука”, “працює не право і закон, а беззаконня”.

Посада заступника генпрокурора Касько займав з травня 2014 року.

У 2015 році спільно з заступником генпрокурора Давидом Сакварелідзе він ініціював розслідування проти колишніх високопоставлених прокурорів Володимира Шапакіна і Олександра Корнійця (справа “діамантових прокурорів”).

Касько і Сакварелідзе кілька разів заявляли, що на них чиниться тиск через ці справи. Касько претендував на посаду антикорупційного прокурора. Однак після співбесіди, де виникли питання про законність отримання ним квартири від держави, антикорупційним прокурором був призначений Назар Холодницький.

Віктор Шокін очолює Генпрокуратуру (ГПУ) з лютого 2015 року. З критикою на його адресу виступали і українські політики, і західні партнери України. У жовтні посол США в Україні Джеффрі Пайетт заявив, що ГПУ має припинити підрив реформ в країні і захищати корумпованих прокурорів. Чутки про можливу відставку Шокіна почали з’являтися в минулому році, в Раді кілька разів збирали підписи за його звільнення. Але президент України Петро Порошенко заявляв, що не буде реформувати прокуратуру шляхом зміни генпрокурора.

Джерело.